Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V kraji je přes sedm tisíc volných pracovních míst

09. března 2016 - 04:16

Zpět na seznam článků

Přetrvává zájem o kvalifikované dělnické profese

V kraji je přes sedm tisíc volných pracovních míst

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Situace na pracovním trhu odpovídala v uplynulém měsíci běžnému vývoji. Letošní čísla jsou ale mnohem pozitivnější.

V řadě krajů se dostává Česká republika v počtu uchazečů o zaměstnání na úroveň z doby před hospodářskou krizí. „Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009. Tehdy bylo bez práce necelých 429 tis. lidí. Důvodů je hned několik – mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a samozřejmě celková hospodářská situace v ČR. S příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezónní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

mapa zdroj: ÚP Olk.

Nezaměstnanost tak bude podle ní s největší pravděpodobností i nadále klesat. Už nyní v některých regionech roste poptávka po pracovnících ve stavebnictví, v rámci jarních úklidových prací, v lázeňství či turismu.

V únoru evidovala krajská pobočka v Olomouci celkem 31 860 uchazečů o zaměstnání. „Jedná se o nejnižší únorovou hodnotu nezaměstnanosti od roku 2009. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je současný počet nezaměstnaných nižší o více jak osm tisíc osob,“ objasňuje krajský analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník. 

V meziročním srovnání počet uchazečů v Olomouckém kraji klesl přes osm tisíc osob, přičemž nezaměstnanost klesla ve všech okresech. „Největší relativní meziroční pokles nezaměstnanosti vykázal okres Prostějov – počet nezaměstnaných se tam snížil o 26 procent,“ sdělil Jaroslav Mikšaník.

tabulka zdroj: UP Olk.

Na jedno volné pracovní místo připadali v Olomouckém kraji čtyři uchazeči. „V tomto ukazateli existují mezi jednotlivými okresy poměrně výrazné rozdíly - nejvíce nezaměstnaných připadá na jedno volné místo v okrese Jeseník (10); naopak nejméně na Prostějovsku (3),“ objasňuje analytik. 

Na konci února úřad práce v Olomouckém kraji evidoval celkem 841 volných pracovních míst pro kvalifikované dělnické strojírenské profese. Druhou nejžádanější skupinou profesí byla obsluha jiných pojízdných zařízení s 422 místy. Nadále byla stále vysoká poptávka zaměstnavatelů i po řidičích nákladních automobilů -zejména do kamionové dopravy – 311 míst. Velký zájem byl i o zaměstnance z oblasti služeb – prodavače (350 míst) kuchaře (218), číšníky a servírky (183). Zaměstnavatelé dále hledají i řemeslníky z oblasti stavebnictví (345 míst)montážní dělníky (250 míst), s odstupem pak ještě strážné (194), pracovníky pro výrobu oděvů (124) a montéry elektro (122).

Poměrně vysoký počet míst byl určen zájemcům o práci administrativního charakteru – krajská pobočka úřadu evidovala celkem 491 pracovních nabídek do administrativy, různých call center a informačních služeb. „V březnu očekáváme další, již výraznější pokles nezaměstnanosti,“ dodává Jaroslav Mikšaník.

Autor: red.,ač.,B.Novotný

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.