Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke skupinovému odběru

29.01.2020 - Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke...

Počasí

29.01.2020 - Středa

Teplota: 3 / -1 - prehanky-Sníh

30.01.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

V kraji se opět zvýšil počet volných pracovních míst

10. listopadu 2015 - 13:22

Zpět na seznam článků

Nezaměstnanost klesla ve všech okresech

V kraji se opět zvýšil počet volných pracovních míst

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Uplynulý říjen přepsal statistiky, které se týkají zaměstnanosti v Olomouckém kraji. Zaměstnání hledá 28,5 tisíce uchazečů o pracovní poměr. „Jedná se o nejnižší hodnotu nezaměstnanosti od ledna 2009. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je nynější počet nezaměstnaných nižší téměř o osm tisíc,“ uvedl krajský analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník.

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl podobný – ve všech došlo k poklesu nezaměstnanosti. „Nejvíce se celkový počet nezaměstnaných snížil v okrese Přerov a to o 325 osob. Nejméně na Jesenicku o 32 osob,“ vyjmenoval Mikšaník.  

graf zdroj: ÚP Olk

V říjnu se celkový počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji oproti minulému měsíci snížil na 28 596 osob. Počet hlášených volných pracovních míst se zvýšil o 126 a podíl nezaměstnaných klesl na 6,4 procent. „V průběhu října bylo nově zaevidováno 2,9 tisíce uchazečů o zaměstnání. Z toho sto šedesát osob, které přišly do evidence úřadu z důvodu ukončení svého samostatného podnikání na živnostenský list. Počet nově registrovaných byl o 1 256 osob nižší než v předchozím měsíci a zároveň o 411 lidí nižší než ve stejném měsíci uplynulého roku,“ sdělil pracovník krajské pobočky úřadu práce.

Nezaměstnanost klesla ve všech okresech. Největší relativní meziroční pokles nezaměstnanosti vykázal okres Prostějov – počet nezaměstnaných se tam snížil o dvacet sedm procent. Většina okresů v kraji vykázala vyšší průměr nezaměstnaných osob, než je republiková hodnota 5,9 procent. Právě jedinou výjimkou je zmiňovaný okres Prostějov, kde počet nezaměstnaných je o 1,4 nižší než v České republice.

graf zdroj: ÚP Olk

Na konci října úřad práce v Olomouckém kraji evidoval celkem 831 volných pracovních míst pro kvalifikované dělnické strojírenské profese. Druhou nejžádanější skupinou byla obsluha jiných pojízdných zařízení s 474 místy. Nadále trvala vysoká poptávka zaměstnavatelů i po řidičích nákladních automobilů zejména do kamionové dopravy – 307 míst. Velký zájem byl i o zaměstnance z oblasti služeb – prodavače 393 míst, kuchaře 191, číšníky a servírky 201 míst. Zaměstnavatelé stále hledají i řemeslníky z oblasti stavebnictví 276 míst. Pro zájemce se základním vzděláním a pro pomocné a nekvalifikované profese bylo na konci října k dispozici celkem 1 016 volných míst. Naopak zájemcům s vyšším vzděláním byla k dispozici zejména místa techniků v různých průmyslových oborech a jednalo se o 186 míst.

tabulka zdroj:UP Olk

Ve větší míře se objevily i nabídky práce pro obchodní zástupce a pracovníky z oblasti finančnictví, pojišťovnictví a prodeje realit i práci administrativního charakteru, nebo různých call center a informačních služeb.

V průběhu října nebylo nahlášeno žádné hromadné propouštění. „V následujícím měsíci očekáváme v lepším případě stagnaci nezaměstnanosti, v prosinci pak už výrazný nárůst,“ doplnil Jaroslav Mikšaník.

Autor: red., B. Novotný

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.