V kraji uvedli do provozu sanitku pro převoz extrémně obézních pacientů
13. prosince 2017 - 18:57
Jako první v České republice ji pořídila FN Olomouc
speciální sanitní vozidlo zdroj foto: FN Olomouc
Převozy extrémně obézních pacientů jsou nyní ve Fakultní nemocnici Olomouc výrazně snazší díky moderně vybavenému sanitnímu vozu, který zdravotníci začali v těchto dnech využívat. S pomocí hydraulických nosítek už manipulace s nemocnými, jejichž tělesná váha občas přesahuje i dvě stě kilogramů, nepředstavuje pro personál nadměrnou zátěž. Skříňová nástavba také poskytuje větší prostor v ambulantní části pro pacienta, vybavení vozu i ošetřující personál.
Zdravotnické zařízení pořídilo novou sanitku za více než tři miliony korun. Zároveň se stalo první nemocnicí v České republice, která má podobné speciální sanitní vozidlo k dispozici.
Nadváhu má podle statistik více než polovina obyvatel, přičemž těžkou obezitou u nás trpí asi tři sta tisíc lidí. U některých z nich dokonce jejich tělesná váha přesahuje hranici sto osmdesáti nebo i dvou set kilogramů. Velké problémy potom u těchto lidí nastávají ve chvíli, kdy se v důsledku zdravotních obtíží stanou nepohyblivými a je nutné je převézt do nemocnice. „V řadě případů asistují při těchto transportech hasiči nebo jsme dosud byli nuceni zapojit pět až šest silných mužů a s pomocí plachty tyto nemocné dostat do sanitky nebo ze sanitky na lůžko,“ popsala vrchní sestra urgentního příjmu Michaela Gehrová.
Právě z tohoto oddělení je realizováno nejvíce převozů, které musí být podobně jako u záchranné služby prováděny žlutými sanitkami označeními reflexní zelenou battenburskou šachovnicí. Tyto vozy jsou totiž patřičně vybaveny technikou pro intenzivní péči.
Sanitka tak bude dopravovat i běžné pacienty, kteří potřebují intenzivní péči, na nejrůznější diagnostická vyšetření nebo při překladu na jinou kliniku.
Nemocniční areál má rozlohu třiatřicet hektarů. „S pacienty trpícími morbidní obezitou se setkáváme asi desetkrát do roka. Nosítka z běžných sanitek jsou obsluhována manuálně, což je při extrémní zátěži pro zdravotnický personál opravdu velmi fyzicky náročné. Na obsluhu nových hydraulických nosítek stačí jeden nebo dva lidé. Navíc se dají podle potřeby i rozložit nástavci do délky i šířky. Manipulace je tak výrazně snadnější a pacient má větší komfort,“ doplnila vrchní sestra.
Autor: red., E. Havrlant, zdroj foto: FNOL
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.