V kraji začalo unikátní testování na covid-19
24. dubna 2020 - 13:08
Zájem je obrovský
V kraji začalo unikátní testování na covid-19 zdroj foto:OLK
Na třech místech regionu – v Uničově, Litovli a přímo v Olomouci se lidé zapojili do dobrovolného testování na onemocnění covid-19.
Epidemiologové tak získají cenná data o kolektivní imunitě a lékaři například materiál, který může sloužit vývoji vakcíny proti koronaviru. Mezi prvními se nechal otestovat hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. „Stejně jako v případě roušek i zde se naplno projevila solidarita lidí. Zájem o testování je mimořádný, což je dobře, protože čím více dat získáme, tím lepší informace o koronaviru budeme mít,“ uvedl hejtman Okleštěk.
Do historicky unikátního plošného testování kolektivní imunity se hlásí lidé, kteří netrpí klinickými příznaky onemocnění – nemají například zvýšenou teplotu nebo kašel. Samotný odběr vzorků probíhá od pátku 24. dubna.
Předpoklad je, že se do screeningu zapojí zhruba sedm tisíc lidí, mezi nimi i zástupci místních samospráv nebo zdravotnických zařízení, ale také samotní epidemiologové či hygienici. „V každém ze stanů na jednotlivých místech zajišťuje odběr třicítka zdravotníků. Další lidé se podílí na zpracování výsledků. Pomáhá nám také armáda,“ sdělil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.
AKTUALIZOVÁNO FN Olomouc: První stovky zájemců absolvovaly v pátek v Olomouci, Litovli a Uničově testování na přítomnost Covid-19. Účastníci studie získají nejen informace o tom, zda přišli s virem do kontaktu, ale současně poskytnou odborníkům údaje klíčové pro výzkum onemocnění. Testování zhruba sedmi tisíc osob zajišťuje Ústav molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc, Olomouckým krajem, krajskou hygienickou stanicí, Armádou České republiky a vedením jednotlivých měst.
Zástupci všech institucí zaštiťujících plošné testování v Olomouckém kraji se sešli v pátek ráno na odběrovém místě v Litovli. Hejtman Ladislav Okleštěk si pochvaloval nejen spolupráci s Ústavem molekulární a translační medicíny a FN Olomouc, ale také skutečnost, že na rozdíl od jiných míst v České republice se mohli zájemci o testování dopředu registrovat. „Díky tomu jsme se až na drobné výjimky vyhnuli nepříjemným situacím a tlačenicím. I tady v Litovli vše probíhá díky disciplinovanosti účastníků v naprostém poklidu a jak na drátkách,“ doplnil hejtman.
Podle ředitele ÚMTM Mariana Hajducha poskytne studie vědcům velmi cenné informace pro další výzkum. „Díky testování budeme moci odpovědět na základní otázku, kolik z nás si nemoc již prodělalo. Testovaný si ověří, že je zdravý a neohrožuje své blízké, a současně poskytne důležité údaje pro zdravotníky, vědce i vládu. Lidé, kteří již nemoc prodělali a mají vyvinuté protilátky, mohou v případě souhlasu dokonce darováním krevní plazmy zachránit životy svých spoluobčanů s těžkou formou nemoci Covid-19,“ uvedl před zahájením studie Marian Hajduch a vyzdvihl spolupráci s FN Olomouc. „Zdravotnický a logistický tým odvedl skvělou práci. Dali jsme díky tomu dohromady vysoce kvalifikovaný personál na všech místech, která jsou do studie zapojená,“ dodal šéf ÚMTM. Do výzkumu vzorků přitom bude zapojen také Ústav lékařské mikrobiologie pod vedením přednosty Milana Koláře, kde se budou podrobněji zkoumat protilátky proti viru.
Ředitel FN Olomouc Roman Havlík v Litovli ocenil velmi disciplinovaný a poklidný přístup občanů k testování. „Musím ale ocenit také zdravotníky, a to nejen ty, kteří se přímo podílejí na plošném testování, ale všechny mé kolegyně a kolegy za přístup po celou dobu koronavirové pandemie,“ zdůraznil ředitel FN Olomouc.
Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě ve spolupráci s Armádou ČR zajišťuje celou akci logisticky, ale také personálně. „Samotné odběry zajišťuje sedmdesát našich zaměstnanců z různých oddělení a využíváme pomoci zhruba stovky studentů lékařské fakulty, fakulty zdravotnických věd a střední zdravotnické školy a dalších padesáti dobrovolníků,“ konstatoval ředitel FN Olomouc.
V Litovli se testuje před supermarketem Billa, v Uničově na náměstí Osvobození a v Olomouci ve dvou stanech u OC Olomouc City. Testování bude probíhat zdarma a za přísných hygienických podmínek až do soboty 2. května. Výsledky se účastníci studie dozví přímo na místě do 15 minut. Zatímco v Olomouci se počítá s testováním asi čtyři tisíce obyvatel ve věku od 18 do 89 let, v Uničově, Litovli a okolí se bude testovat kolem dva půl tisíce lidí.
Autor: red., E. Knajblová, zdroj foto: OLK, A. Fritscher, zdroj foto: FNOL
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.