Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 17. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku

17.11.2019 - Plavby Olomouc představily dlouho očekávanou novinku - ...

Počasí

17.11.2019 - Neděle

Teplota: 15 / 10 - Oblačno

18.11.2019 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V loňském roce každé dvě minuty a pětapadesát sekund vyjeli hasiči

09. ledna 2018 - 07:19

Zpět na seznam článků

Orkán Herwart, ptačí chřipka a africký mor prasat nejvíc navýšily výjezdy hasičů v loňském roce

V loňském roce každé dvě minuty a pětapadesát sekund vyjeli hasiči

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Hasiči mají za sebou rušný rok. Celkem vyjeli k 126 089 událostem, což je o dvacet procent více než bylo v roce předchozím. Pokud budeme počítat do průměru i vícenásobné výjezdy k jedné události, pak jednotka hasičů vyjela v loňském roce každé 2 minuty a 55 sekund.

Zdaleka se ale nejednalo jen o požáry, se kterými mají lidé hasiče spojeny nejčastěji. V posledních letech tvoří požáry už pouhou třetinu výjezdů hasičů. Těžiště jejich práce se přesouvá k technickým zásahům a ostatním pomocem. To dokládají i loňská čísla. Z celkového počtu 126 089 událostí bylo požárů 16 252, zatímco technických zásahů a ostatních pomocí bylo dohromady 72 006.

přehled zdroj: GŘ HZS

Tyto zásahy nejvíc navýšil orkán Herwart, kdy převážnou většinu zásahů tvořilo odstraňování popadaných stromů a větví a dále činnosti spojené s ptačí chřipkou a africkým morem prasat.

Orkán Herwart

Herwart zasáhl Českou republiku 29. října. Během prvního dne bylo evidováno 83,2 procent z celkového počtu událostí přesně 8 254.  Nasazeno bylo 13 tisíc hasičů. Nejhorší situace byla mezi osmou a devátou hodinou, kdy byly tísňové linky zatíženy více jak 5,5 tisíce voláními za hodinu, při Kyrillovi to bylo 1,3 tisíce hovorů za jednu hodinu.

přehled zdroj: GŘ HZS

Chřipka ptáků

V České republice byla nákaza potvrzena Státní veterinární správou ČR 4. ledna u uhynulé volně žijící labutě v obci Ivančice a uhynulé drůbeže v Ivančicích a v Moravském Krumlově. Celkem bylo provedeno 1 348 zásahů, tj. dva krát víc než v roce 2006 a téměř jedenáct krát víc než v roce 2007. Nasazeno bylo 5 447 hasičů. Ti všichni mají zásluhu na tom, že od 23. června je dle Světové organizace pro zdraví zvířat Česká republika prostá ptačí chřipky.

Africký mor prasat

Jeho výskyt se potvrdil 27. června ve Zlínském kraji. Do 31. prosince bylo v této souvislosti evidováno 112 událostí. K případům uhynulých zvířat v nedostupných místech vyjížděli hasiči i v průběhu vánočních svátků. Pro zajímavost, v červené zóně (uvnitř elektrických ohradníků – okres Zlín) bylo uloveno nebo do pastí odchyceno 540 divočáků, v zelené zóně zamořené oblasti (mimo elektrické ohradníky – okres Zlín) je 1 468 kusů a v oblasti s intenzivním odlovem bylo k dnešnímu dni odloveno celkem 10 608 divokých prasat.

Radiační nehoda

Zajímavostí byla také jedna událost, která spadá do kategorie radiační nehoda. Těch v Česku mnoho nemáme. Vznikla dne 16. září v Praze, kdy při vyklízení bytu po zemřelém sběrateli byly nalezeny minerály, které vykazovaly positivní měření na radiaci. Dočasně evakuováno muselo být šestadvacet osob.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Areál muničních skladů ve Vrběticích

Nejdelší zásah v historii hasičů pokračoval po celý loňský rok, při kterém spolupodílí na odklízení sutin a zbytků nevybuchlé munice z epicenter pomocí speciální zodolněné techniky, dále plošném sběru munice, která je po výbuchu rozmetána v okolním prostoru, a rovněž mají na starosti požární zajištění místa zásahu, kdyby došlo ke vznícení zbytku munice. K výbuchu v areálu muničních skladů došlo dne 16. října a 3 prosince 2014. Od té doby jsou zde hasiči nasazeni prakticky bez přestání.

Autor: red., N. Zaoralová

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Fotek: 75
Přidáno: 31.10.2019

Benefiční koncert pro Pontis

Benefiční koncert pro Pontis

Fotek: 55
Přidáno: 28.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.