Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 26. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dietos vs Golems

25.04.2024 - Dietos vs Golems - Pozvánka na zápas

Počasí

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

27.04.2024 - Sobota

Teplota: 17 / 7 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V muzeu se děti připravovaly na Velikonoce

03. dubna 2015 - 15:12

Zpět na seznam článků

Nová výstava představuje unikátní sbírku křížů

V muzeu se děti připravovaly na Velikonoce

Šumperské muzeum - děti se připravovaly na Velikonoce foto: V. Krejčí

Vůně roztaveného vosku vítala na Zelený čtvrtek návštěvníky Pavlínina dvora v Šumperku. Především děti využily první den prázdnin, aby upletly pomlázky, ozdobily kraslice a vyrobily dekorace.

Už zavedené Velikonoce v muzeu však nepotěšily pouze nejmenší, ale obdivovatele lidových tradic všech generací. Se žáky i předškoláky dorazili také rodiče a ještě častěji babičky a dědečkové. „Je to hezká akce. Rádi sem zajdeme a vyzkoušíme si, co zvládneme vyrobit,“ přiznala návštěvnice, která dorazila s vnoučaty. „Chodívám sem každý rok. Doma vejce nebarvíme, proto jsem ráda, že můžu využít tuto příležitost. Moc se mi tu líbí a baví mě to. Vždy něco hezkého vyrobím a pochlubím se pak mamince,“ pochvalovala si jedenáctiletá Anička.

Velikonoce v šumperském muzeu foto: V. Krejčí

Velikonoce v šumperském muzeu foto: V. Krejčí

Velikonoční atmosféru letos ještě navíc podtrhla nově otevřená výstava Cestou křížů. „Připomíná křesťanskou tradici oslav svátků jara a představuje pozoruhodnou kolekci křížů z období 16. – 20. století, která je výsledkem sběratelské vášně Františka a Boženy Hojgrových z Hrabové u Zábřehu,“ objasnila Martina Buchtová, tisková mluvčí muzea.

Manželé Hojgrovi zakoupili prvního Krista na kříži v roce 1992 na burze v Praze na Letné. Ačkoli byl původně zamýšlen jako dar, nakonec zůstal v jejich majetku a získal čestné místo v domácnosti.

FOTOGALERIE: Cestou křížů

Obdiv nad krásou řezby prvního kříže přerostl ve sběratelské nadšení, které trvalo až do roku 2013, kdy svou sbírku čítající 90 křížů prodali olomouckému arcibiskupství. „Zapůjčené kříže doplňují výtvarná díla, která představují nejčastěji zobrazovaná témata sledující osudové události pašijí. Výstava provádí návštěvníka cestou Kristova utrpení od Poslední večeře až po Zmrtvýchvstání,“ přibližuje Lenka Kirkosová, historička umění šumperského muzea. „Veřejnosti je rovněž poprvé představena regionální řezbářská realizace křížové cesty od Břetislava Vávry z Klopiny,“ doplnila Buchtová.

Cestou křížů foto: sumpersko.net

Exponáty pocházejí z etnografické a uměleckohistorické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček v Zábřehu, Mohelnici a Lošticích. K vidění jsou například cenné grafické listy z Lukasovy sbírky grafik zábřežského muzea. „Představují se autoři Lucas van Leyden, Albrecht Dürer či monogramista HB. Vystavena jsou i zajímavá díla regionální produkce, kupříkladu od Františka Havelky z Loštic,“ upřesnila Buchtová. 

Cestou křížů foto: sumpersko.net

Výstava Cestou křížů potrvá do 24. května.

Autor: V. Krejčí

Fotogalerie

Šumperské muzeum - děti se připravovaly na Velikonoce    foto: V. Krejčí

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.