Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. února 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zubní víla ve FN Olomouc má čtyřnohého pomocníka

24.02.2021 - Zubní víla ve FN Olomouc má čtyřnohého pomocníka -...

Počasí

25.02.2021 - Čtvrtek

Teplota: 12 / 3 - SkoroJasno

26.02.2021 - Pátek

Teplota: 9 / 2 - Mlha

Zde je místo pro Vaši reklamu

„V následujících letech by měl šumperský hřbitov projít pozitivními změnami,“ říká Hana Mikulínová

05. června 2018 - 11:36

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s vedoucí oddělení komunálních služeb Městské úřadu Šumperk

„V následujících letech by měl šumperský hřbitov projít pozitivními změnami,“ říká Hana Mikulínová

Šumperk - hřbitov ulice Zábřežská foto: archiv šumpersko.net

Správa šumperského hřbitova spadá dosud pod Podniky města Šumperka. Ty prochází podstatnou změnou v činnosti společnosti, kdy správa komunálních služeb, které jsou vykonávány soukromými firmami na základě dlouhodobých smluv, přechází z akciové společnosti Podniky města Šumperka na samotné město Šumperk. Informovali jsme ZDE

Správu hřbitova, respektive zajištění správy a údržby budou do poloviny roku realizovat Podniky města Šumperka. Od 1. července přejde tato agenda na město Šumperk, konkrétně na oddělení komunálních služeb majetkoprávního odboru Městského úřadu Šumperk. Vedoucí oddělení Ing. Mgr. Hana Mikulínová v rozhovoru přibližuje, jak jí vedené oddělení se bude o místo posledního odpočinku v Šumperku starat.

Šumperk - hřbitov ulice Zábřežská foto: archiv šumpersko.net

Jak se změna dotkne veřejnosti?

Hana Mikulínová: Od 1. července nepocítí veřejnost žádnou velkou změnu, pouze v případě jakýkoliv dotazů se budou nově obracet na zaměstnance Městského úřadu Šumperk, namísto pracovníků společnosti PMŠ. V terénu zatím tedy k žádné změně nedojde. Pozitivní změny veřejnost pravděpodobně zaznamená až od 1. září, kdy končí účinnost stávající smlouvy a ke dni 31. srpna s externím subjektem. Na základě této smlouvy jsou nyní externím subjektem uskutečňovány opravy, údržba a provoz veřejných pohřebišť na území města Šumperka. Nově bude od září tato činnost zajištěna přímo zaměstnancem Městského úřadu Šumperk, který bude k dispozici občanům přímo na hřbitově Šumperk (ulice Zábřežská). Pouze údržba ploch a jiných prvků na hřbitově bude zajištěna externí firmou, která vzejde z vyhlášení veřejné zakázky, která je nyní připravována. Především se jedná o údržbu veřejné zeleně na hřbitovech a komunikací, včetně zimní údržby.

Šumperk - hřbitov ulice Zábřežská foto: archiv šumpersko.net

V současné době probíhá pasportizace hrobových míst, kdy bude dokončena.

Hana Mikulínová: Pasportizace, respektive evidence hrobových míst, by měla být dokončena na konci září tohoto roku.

Kolik hrobových míst má Šumperk k dispozici?

Hana Mikulínová: Přesné číslo budeme znát po provedení evidence hrobových míst.

Šumperk - hřbitov ulice Zábřežská foto: archiv šumpersko.net

Kolik stojí pronájem hrobového místa

Hana Mikulínová: Aktuálně je cena stanovena na sedmdesát korun za metr čtvereční/rok a rok za klasický hrob nebo urnový a paušálně čtyři sta korun / rok za kolumbární okénko.

Na šumperském hřbitově je řada hrobů, které jsou neudržované.

Hana Mikulínová: Vedení města a pracovníci odpovědní za tuto oblast, v rámci změny modelu zajišťování komunálních služeb (převzetí agendy městem z PMŠ), plánují velké investiční akce, respektive kompletní revitalizaci veřejných pohřebišť ve městě. Tento cíl v sobě zahrnuje řešení i neudržovaných hrobů. Aktuálně bude v rámci veřejné zakázky na údržbu ploch a prvků na veřejných pohřebištích vysoutěžena i základní údržba těchto opuštěných hrobů a do budoucna se problematika bude řešit kompletně v rámci revitalizace, tedy od zajištění technického stavu a péče o velké opuštěné hrobky až po zajištění péče o jednotlivé hroby ve staré části hřbitova.

Šumperk - hřbitov ulice Zábřežská foto: archiv šumpersko.net

Plánuje se úprava pietní loučky, případně dalších částí hřbitova?

Hana Mikulínová: Ano, to je jeden z cílů vedení města a pracovníků Městského úřadu Šumperk, kteří tuto problematiku mají ve své gesci. Je plánována kompletní revitalizace veřejných pohřebišť ve městě, mimo jiné je tento cíl zařazen také v akčním plánu. Veřejné pohřebiště musí splňovat požadavky na důstojné prostředí pro pozůstalé i pro zajištění klidného odpočinku zemřelých. V následujících letech by měl především hřbitov Šumperk na ulici Zábřežské projít pozitivními změnami, ať se jedná o rekonstrukci komunikací, nové rozvody pitné vody, řešení stavu zídek a další.

Šumperk - hřbitov ulice Zábřežská foto: archiv šumpersko.net

Jaké úpravy jsou nyní na šumperském hřbitově realizovány?

Hana Mikulínová: Aktuálně je dokončována rekonstrukce administrativní budovy, která v minulosti sloužila jako kancelář pro vyřizování pronájmu hrobových míst pro pozůstalé a brzy opět k těmto účelům bude sloužit spolu s vybudovaným sociálním zařízením pro návštěvníky hřbitova, a to již s bezbariérovým přístupem do kanceláře i na veřejné WC.

Autor: red., mus., S. Adoltová, foto: archiv šumpersko.net

Fotogalerie

Šumperk - hřbitov ulice Zábřežská              foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.