Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Srazil cyklistu a od nehody ujel

24.07.2024 - Srazil cyklistu a od nehody ujel - Tragická dopravní...

Počasí

24.07.2024 - Středa

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V pondělí se rozjedou další mezistátní spoje

11. června 2020 - 16:57

Zpět na seznam článků

Přibydou Pendolina i vlaky do Berlína a Vídně

V pondělí se rozjedou další mezistátní spoje

RailJet zdroj foto: archiv ČD

Od neděle 14. června do úterý 16. června končí další koronavirová omezení v dopravě. Na železnici se vrátí rychlovlaky Railjet do Vídně a Grazu a rozšíří se počet spojů Berliner do Německa. Obnoveny budou také přeshraniční osobní vlaky do Německa nebo Rakouska.

K běžnému jízdnímu řádu se vrátí také spoje SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem, zbývající Jižní expresy do Českých Budějovic a Lince a přibydou také vlaky Západní expres mezi Prahou a Plzní. „Po dohodě s objednavateli a zahraničními partnery obnovíme postupně od neděle 14. června do úterý 16. června provoz dalších mezistátních vlaků. Od 14. června se vracíme u vlaků Berliner k plnému jízdnímu řádu do Německa, a to včetně plánovaných cílových stanic v Hamburku a Kielu. Od pondělí 15. června pak v plném rozsahu obnovíme mezistátní dopravu Railjety Vindobona a Jižními expresy do Vídně, Grazu a Lince. Ve stejný den obnovujeme také regionální přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Opět tak nabídneme rychlé a komfortní cestování do zahraničí. Například cesta do Vídně nebo Berlína trvá přibližně čtyři hodiny, vlaky pojedou každé dvě hodiny a cestující mají ve vlacích k dispozici Wi-Fi připojení k internetu, restaurační vůz, speciální místa pro cestování s dětmi nebo pro přepravu jízdních kol,“ vyjmenovává rozsah změn a nabídku obnovených spojů Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Schéma mezinárodní dopravy ČD 2020

Ve směru do Německa, Rakouska a na Slovensku se tak vrátí jízdní řády téměř ke stavu před epidemií COVID-19. Omezení zatím potrvá především u nočních vlaků a u několika dalších spojů, jejichž provoz je ovlivněn výlukami nebo uzavřením dalších zemí na trase vlaků. Obnovení jejich provozu se předpokládá po otevření hranic těchto států, pravděpodobně na konci června. Do 11. července je také omezen provoz linky Praha – Mnichov pouze na úsek Praha – Plzeň, a to z důvodu výluky a opravy tratě mezi Plzní a Domažlicemi a také na německé straně.

Od 15. června obnoví České dráhy ve spolupráci se zahraničními partnery také provoz téměř všech přeshraničních osobních vlaků na česko-německé a česko-rakouské hranici. Výjimky jsou způsobeny opět výlukami a opravami tratí. O několik dní později se tak rozjedou například regionální vlaky mezi Potůčky a Johanngeorgenstadtem.

V mezistátní dopravě tak zůstává omezení provozu především do Polska a Maďarska, kde obnovení mezistátních vlaků zatím brání omezení ze strany těchto států.

Vlaky Metropolitan Praha – Budapešť proto jezdí pouze do / z Nových Zámků a vlaky z Prahy do Polska končí a začínají v Bohumíně. Vlak Báthory Varšava – Budapešť jede dočasně jen mezi Bohumínem a Novými Zámky a spoj Hungaria jen mezi Prahou a Novými Zámky. Místo maďarských souprav jsou nasazeny náhradní vlaky Českých drah.

Schéma linek dálkových vlaků COVID ČD 2020

Později bude obnoven také vlak Railjet Metropolitan Slovenská strela mezi Prahou a Bratislavou (do konce června pojede jen v úseku Praha – Břeclav).

U relace Rakousko – Česko – Polsko bude od 15. června zaveden pouze spoj EC 104 / 105 Porta Moravica provozovaný rakouskou soupravou v úseku Graz – Vídeň – Bohumín.

Ostatní spoje jezdí kvůli uzavření polsko-české hranice a vedení vlaků polskými soupravami s náhradními vozy pouze v úseku Bohumín – Břeclav. „S rostoucím zájmem o cestování končí také většina omezení dálkových vnitrostátních vlaků. Od 15. června už pojedou všechny plánované spoje Jižní expres mezi Prahou, Táborem a Českými Budějovicemi. Vlaky zde tedy opět nabídnou plný komfort a cestovní dobu pouhé dvě hodiny. Na koleje se vrací také všechny plánované spoje SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem. Cestující tak budou mít znovu k dispozici všechny rychlovlaky, které cestu mezi oběma aglomeracemi zvládnou za pouhé tři hodiny včetně obvyklých služeb, jako je přístup k internetu přes palubní Wi-Fi síť, vlakové bistro nebo dětské kino pro nejmenší cestující,“ říká Jiří Ješeta.

V dálkové vnitrostátní osobní dopravě tak zůstávají minimální omezení vlaků. Jedná se například o vlaky InterCity Opavan nebo o posilový Railjet Brněnský drak. Provoz těchto vlaků bude obnoven později.

Autor: red., V. Rajnochová, zdroj foto: ČD

Fotogalerie

RailJet                       zdroj foto: archiv ČD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.