Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zdravotní indispozice řidiče během jízdy

24.04.2024 - Zdravotní indispozice řidiče během jízdy - Skončila...

Počasí

25.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 3 - Přeháňky-Déšť

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V robotickém centru FN Olomouc lékaři provedli tisící operaci

14. července 2014 - 18:05

Zpět na seznam článků

Robot da Vinci byl instalován v polovině srpna roku 2009

V robotickém centru FN Olomouc lékaři provedli tisící operaci

ilustrační snímek foto:Viktor Čáp

Jediné univerzitní robotické centrum v České republice, které vzniklo před pěti lety v Olomouci, dosáhlo dalšího milníku. Lékaři olomoucké fakultní nemocnice, jejíž součástí centrum je, provedli v těchto dnech už tisící roboticky asistovanou operaci.

Šestačtyřicetiletému muži při ní odstranili z těla prostatu napadenou zhoubným nádorem. Robotické operace jsou podle zkušeností odborníků z FN Olomouc výrazně šetrnější vůči pacientovi, jeho rekonvalescence se zkracuje téměř na polovinu oproti klasickým otevřeným operacím.

doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FN Olomouc„Výhody, které našim pacientům přinášejí roboticky asistované operace, jsem nesporné. Už během samotného operačního výkonu dochází oproti klasickým otevřeným operacím k výrazně menším krevním ztrátám. Okolní tkáň je operací méně traumatizována, což má za výsledek snadnější hojení, méně komplikací a rychlejší návrat nemocného do běžného života,“ vypočítává docent Vladimír Študent, přednosta Urologické kliniky FN Olomouc a předseda České společnosti robotické chirurgie ČLS JEP.

V olomouckém Univerzitním robotickém centru využívají operačního robota z největší části urologové, kteří s pomocí tohoto systému provádějí nejčastěji radikální odstranění prostaty pro nádor a také odstranění zhoubného nádoru ledviny. Z tisícovky robotických operací provedených v Olomouci bylo právě těch urologických více než 800. Gynekologové dosud operovali s pomocí robotického systému téměř 150 pacientek s nádorem dělohy. Přibližně čtyři desítky operací v robotickém centru provedli také chirurgové v oblasti nádorů tlustého střeva a konečníku.

Robotické operování přináší podle docenta Študenta pacientům i další výhody. „Tou hlavní je samozřejmě menší operační zátěž. Tyto pacienty ani bezprostředně po operaci není nutné překládat na centrální chirurgickou jednotku intenzivní péče, zůstávají sledování několik hodin na dospávacím pokoji a potom jsou převezeni na standardní oddělení. Rekonvalescence je výrazně rychlejší. Zatímco po klasické otevřené operaci by šli domů desátý den, po robotické odcházejí už šestý den,“ popisuje přednosta kliniky.

Jedním z nejvíce nepříjemných průvodních jevů, s nimiž se pacienti potýkají po každé operaci prostaty, je samovolný únik moči. „Je to samozřejmě z psychického a společenského pohledu velmi limitující. Zejména pak u mladších pacientů. Právě přesná práce s robotickým systémem nám ale umožňuje i jistá zlepšení. Díky našim zkušenostem jsme letos v dubnu začali používat novou techniku v oblasti plastiky svalů pánevního dna, které právě ovlivňují, zda pacient dokáže moč udržet nebo ne. Nyní jsme ve stádiu vyhodnocování, výsledky jsou zatím velmi dobré, inkontinence už těchto nemocných prakticky není problémem ani v pooperačním období. Rádi bychom naše zkušenosti publikovali,“ dodává docent Študent.

FN Olomouc

Operační robot da Vinci byl do FN Olomouc instalován v polovině srpna roku 2009. Je složený ze tří hlavních částí. Operační konzola má čtyři ramena, na nichž se podle typu operace obměňují nástroje. Druhou částí je přístrojová věž a třetí takzvaná ovládací konzola, odkud operatér řídí ramena s nástroji a kde má díky 3D obrazu dokonalý přehled o operované oblasti. Jeho spolupracovníci mohou výkon sledovat na dvou obrazovkách přímo na sále. Pacient je během operace na operačním stole ve speciální poloze šikmo hlavou dolů. Robot je umístěn u operačního stolu, nástroje jsou do pacientova těla zavedeny pomocí několika miniaturních vpichů. U operačního stolu stojí rovněž lékař-asistent a instrumentářka. Na sále je přítomen také technik. Operatér řídí robotova ramena s nástroji z řídící jednotky- konzoly ze vzdálenosti několika metrů, v podstatě by bylo možné je ovládat i z jiné místnosti. Všechny pohyby robota jsou zpracovávány počítačem, který zpřesňuje práci chirurgických nástrojů v pacientově těle.

Autor: red.,E.Havrlant

Fotogalerie

ilustrační snímek                      foto:Viktor Čáp

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.