Úterý 22. září 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Střet motorkářů na Červenohorském sedle

21.09.2020 - Střet motorkářů na Červenohorském sedle - Opět...

Počasí

22.09.2020 - Úterý

Teplota: 24 / 14 - Jasno

23.09.2020 - Středa

Teplota: 23 / 15 - Oblačno

V šumperské porodnici se za prvních šest měsíců letošního roku narodilo 425 dětí

04. července 2018 - 14:39

Zpět na seznam článků

Nové přístroje přinesly rodičkám větší bezpečí

V šumperské porodnici se za prvních šest měsíců letošního roku narodilo 425 dětí

Vedoucí porodní asistentka Anna Holinková se svým týmem letos přivedla na svět už 425 dětí. Autor: Milan Jeřábek, archiv Nemocnice Šumperk

Šumperská nemocnice investovala do své porodnice další tři milióny korun. Po rekonstrukci porodního sálu směřovaly tentokrát peníze do nákupu nových operačních světel, kardiotokografů nebo ultrazvuku.

Nová přístrojová technologie přinese větší bezpečí rodičkám i jejich budoucím potomkům. „Naše porodní sály jsou vybaveny novými operačními světly, které zajišťují kvalitnější osvětlení při ošetřování porodních poranění. Nová světla mají oproti těm starým nejen vyšší svítivost, ale díky LED technologii jsou také mnohem úspornější a i pro personál je jejich používání komfortnější,“ vysvětluje primář porodnicko-gynekologického oddělení Harald Čadílek.

primář porodnicko-gynekologického oddělení MUDr. Harald Čadíle zdroj foto: archiv

Kromě operačních světel zakoupila nemocnice do porodnice dva nové kardiotokografické přístroje pro monitorování plodů. Soubor přístrojových novinek pak doplnil nový ultrazvuk. „Jde o přístroj nejvyšší třídy, díky kterému můžeme budoucím maminkám nabídnout prvotrimestrální screening, kvůli kterému musely ještě donedávna cestovat do Olomouce,“ říká Harald Čadílek s tím, že na přístrojovém vybavení porodnice se v posledním roce rozhodně nešetřilo.

Mezi novou přístrojovou technologii se zařadil i ultrazvuk pro prvotrimestrální screening foto: M. Jeřábek, archiv Nemocnice Šumperk

Nemocnice v loňském roce také zrekonstruovala svůj porodní sál. Kromě nové koupelny v ní mají budoucí maminky k dispozici i velkou relaxační vanu, ve které mohou během porodu odpočívat a ulevit si od bolesti.

NŠ - interiér porodnice foto: M. Jeřábek - archiv šumpersko.net

Šumperská porodnice je mezi maminkami velmi oblíbená. Svědčí o tom i fakt, že jen za prvních šest měsíců letošního roku se ve zdejší porodnici narodilo celkem 425 dětí. Co do pohlaví vedou letos chlapečci 237:188. A jaká jména jsou letos v kurzu? „U chlapců vedou jména Štěpán, Adam nebo Matyáš. Objevila se však i jména méně tradiční jako třeba Nico, Kristian nebo Braien. Co se týká holčiček, rodí se u nás letos nejčastěji Adélky, Aničky nebo Marie. Ale pomáhali jsme na svět i Adině, Anastázii nebo Jesice,“ prozrazuje vedoucí porodní asistentka Anna Holinková.

Vedoucí porodní asistentka Anna Holinková se svým týmem letos přivedla na svět už 425 dětí foto: M. Jeřábek, archiv Nemocnice Šumperk

Do šumperské porodnice přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského či vzdálenějšího ústeckoorlického regionu. Zdejší porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí možnost sestavení porodního plánu. Bezplatná účast tatínka, nebo jiné blízké osoby, je pro porodnici samozřejmostí, stejně jako moderní formy analgezie. Nemocnice také předloni zrušila poplatek za podání epidurální analgezie.

Porodnické oddělení má celkem tři porodní sály. Kromě porodního lůžka v něm maminky najdou řadu úlevových pomůcek, jakými jsou ribstole, rehabilitační míč nebo porodní vak. Nechybí ani CD s přehrávačem nebo aromalampa. Oddělení nabízí také cvičení a plavání pro budoucí maminky a také speciální přednášky pro nastávající rodiče. Nemocnice je zároveň nositelem prestižního titulu Baby Friendly Hospital. Porodnice disponuje celkem dvaadvaceti lůžky a čtyřmi nadstandardními pokoji. Kromě moderního zázemí nabízí například i bezplatné připojení k internetu.

Autor: red., H. Hanke, foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Vedoucí porodní asistentka Anna Holinková se svým týmem letos přivedla na svět už 425 dětí. Autor: Milan Jeřábek, archiv Nemocnice Šumperk

Další články z rubriky

Kraj propojí školy a firmy

Kraj propojí školy a firmy

Uspěl na národní úrovni

Exkluzivní Fotogalerie

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 II.

ŠumpeRUN 2020 II.

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 I.

ŠumpeRUN 2020 I.

Fotek: 63
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.