V šumperském muzeu byla slavnostně představena kniha o Sanatorce
19. září 2017 - 09:20
Publikaci je možné zakoupit ve Vlastivědném muzeu v Šumperku nebo ve vybraných knihkupectvích.
V šumperském muzeu byla slavnostně představena kniha o Sanatorce zdroj foto: VMŠ
Ve čtvrtek 14. září proběhl v Muzeu Šumperk křest knihy Šumperská Sanatorka – nadějí, posláním, láskou… pro tisíce duší, kterou vydalo Vlastivědné muzeum v Šumperku.
Sanatorka, jak se přezdívá budově bývalé šumperské plicní léčebny, stále poutá velkou pozornost veřejnosti, což se ukázalo i během čtvrtečního křtu obsáhlé publikace mapující slovem i obrazem historii Sanatorky od jejích počátků v závěru 19. století, kdy vznikla jako luxusní vodoléčebné zařízení, přes éru, kdy byla jedním z hlavních center boje proti dětské tuberkulóze v Československu, až po neradostnou současnost.
I přes nepřízeň počasí si cestu do muzea našla řada Šumperanů. Akci si nenechali ujít ani někteří z bývalých pacientů a zaměstnanců léčebny. Ve zcela zaplněném sále Muzejíčka (Galerie Šumperska) tak mohl proběhnout křest mnohými dlouho očekávané knihy. Po úvodním slovu ředitelky muzea Marie Gronychové, která novou publikaci představila, promluvili oba autoři, Jaroslav Pavlíček a Michaela Stuchlá, a také pan Vladimír Svozil, lékař, který kdysi započal svoji profesní kariéru v šumperské léčebně a který se stal jedním z kmotrů knihy.
Zaznělo poděkování všem, kteří přispěli ke vzniku publikace, vzpomínalo se na osoby, které se zasloužily o věhlas bývalé plicní léčebny (životní osudy několika z nich jsou v knize rovněž zachyceny), zejména pak na docenta Vladimíra Vojtka, v Šumperku stále nedoceněného. Lékař Vladimír Svozil připomněl významnou, ale v dnešní době už mnohým neznámou roli, kterou Sanatorka sehrála v potlačení dětské tuberkulózy v Československu, a vzpomněl na jedinečné úspěchy svého někdejšího nadřízeného, ředitele léčebny docenta Vojtka. Autoři publikace se přítomným svěřili se svým velkým přáním – aby areál Sanatorky opět sloužil původnímu účelu, tj. aby pomáhal navracet zdraví nemocným dětem, nebo aby se z něj stal krásný domov pro seniory.
Ti, kteří si nenechali křest knihy ujít, strávili v muzeu příjemný podvečer, během kterého se vzpomínalo, promítaly se unikátní filmy natočené v prostředí Sanatorky od 30. let po současnost (filmy najdete na DVD, které je rovněž součástí knihy), prohlížely se vystavené fotografie. Po mnoha letech se znovu setkávali bývalí pacienti, sestry, lékaři a další zaměstnanci léčebny, pro které je Sanatorka i po desítkách let srdeční záležitostí. Proč tomu tak je, to čtenářům – mimo jiné – osvětlí kniha Šumperská Sanatorka – nadějí, posláním, láskou… pro tisíce duší.
Slavnostním představením publikace výčet muzejních akcí spjatých se Sanatorkou zcela nekončí. Ti, kteří by si chtěli ještě jednou prohlédnout fotografie vystavené během křtu, budou mít možnost od 18. října do 12. listopadu v Muzeu Zábřeh.
Obsáhlá publikace, jejíž součástí je i DVD se zmiňovanými filmy, přibližuje více než stoletou historii Sanatorky a životní osudy několika osobností s ní spjatých, a to nejen textem, ale i velkým množstvím obrazového materiálu. Sami autoři o knize hovoří jako o fotoalbu. Fotografií kniha obsahuje více než osm set.
Autor: red., E. Šebestíková, zdroj foto: VMŠ
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.