Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 05. srpna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilé dívky v Jeseníku fyzicky napadly prodavačku

05.08.2020 - Podnapilé dívky v Jeseníku fyzicky napadly prodavačku -...

Počasí

05.08.2020 - Středa

Teplota: 22 / 14 - Zataženo

06.08.2020 - Čtvrtek

Teplota: 27 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

V trhu jsou výstražné oděvy, které neochrání

24. října 2013 - 11:00

Zpět na seznam článků

ČOI zjistila výrobky, které jen navodí falešný pocit bezpečí

V trhu jsou výstražné oděvy, které neochrání

ilustrační snímek zdroj foto:čoi

Oděvní součásti nebo doplňky s vysokou viditelností si spotřebitel kupuje proto, aby se ochránil v situacích, kdy mu hrozí riziko úrazu, pokud nebude viděn. Jestliže však ochranné – výstražné oděvy či doplňky adekvátní ochranu neposkytují, mohou pro spotřebitele, spoléhajícího na jejich vlastnosti, znamenat riziko úrazu nebo ohrožení zdraví.

Do projektu mezinárodní dozorové akce nad trhem bylo zapojeno šest členských států EU: Belgie, Česká republika, Slovenská republika, Litva, Lotyšsko a Portugalsko. Jejím cílem bylo zajistit, aby výstražné oděvy a doplňky na trhu EU byly v souladu s požadavky evropské legislativy.

V České republice se kontroly týkaly celkem sedmatřiceti hospodářských subjektů. „Inspektoři se při nich zaměřili na ověření, zda kontrolované výrobky splňují stanovené požadavky na osobní ochranné prostředky s vysokou viditelností, zejména na soulad jejich technické a průvodní dokumentace s platnou legislativou při splnění základních požadavků. U distributorů byla kontrolována průvodní dokumentace a značení výrobků, u výrobců dodržení postupů posouzení shody stanoveným způsobem,“ uvedl tiskový mluvčí Jan Rotbauer.

Na českém trhu je v nabídce velké množství výrobků, které svým provedením vzbuzují ve spotřebitelích dojem, že jejich nošením se stávají výraznější a viditelnější, a že tedy udělali maximum pro zajištění bezpečnosti své i svých nejbližších.

Ing.Vladimír Velčovský „Podle statistik zemřou na českých silnicích ročně desítky osob jen proto, že nebyly dostatečně viditelné. Na trhu je celá řada výrobků, tvářících se jako výstražné oděvy nebo doplňky, i když tomu tak není. Mohou vzbudit ve spotřebitelích falešný pocit bezpečí, který může přispět k jejich méně obezřetnému chování jako účastníků silničního provozu. Proto spotřebitelům doporučuji zajímat se o značení a bezpečnostní prvky oděvů zvláště tehdy, jsou–li určeny pro skupiny snadno zranitelných uživatelů, tj. dětí, seniorů a hendikepovaných osob. Česká obchodní inspekce v rámci akce odebrala na trhu celkem devět vzorků výrobků s vysokou viditelností, z nichž tři vzorky dle zkušebních protokolů požadavkům deklarované normy pro výstražné oděvy nevyhověly,“ sdělil k výsledkům kontroly ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Při kontrolách sedmatřiceti druhů stanovených výrobků u šestatřiceti subjektů byly nedostatky zjištěny u dvaceti typů výrobků. V souladu se záměrem kontrolní akce bude i v následujícím období věnována pozornost České obchodní inspekce sortimentu těchto výrobků, neboť výstražné oděvy a doplňky jsou určeny pro cílovou skupinu snadno zranitelných uživatelů.

Autor: red.,J.Rotbauer

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto:čoi

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Burgenland 2020 II

Burgenland 2020 II

Fotek: 41
Přidáno: 04.08.2020

Burgenland 2020 I

Burgenland 2020 I

Fotek: 43
Přidáno: 04.08.2020

Den s Horskou službou

Den s Horskou službou

Fotek: 34
Přidáno: 20.07.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.