V trhu jsou výstražné oděvy, které neochrání
24. října 2013 - 11:00
ČOI zjistila výrobky, které jen navodí falešný pocit bezpečí
ilustrační snímek zdroj foto:čoi
Oděvní součásti nebo doplňky s vysokou viditelností si spotřebitel kupuje proto, aby se ochránil v situacích, kdy mu hrozí riziko úrazu, pokud nebude viděn. Jestliže však ochranné – výstražné oděvy či doplňky adekvátní ochranu neposkytují, mohou pro spotřebitele, spoléhajícího na jejich vlastnosti, znamenat riziko úrazu nebo ohrožení zdraví.
Do projektu mezinárodní dozorové akce nad trhem bylo zapojeno šest členských států EU: Belgie, Česká republika, Slovenská republika, Litva, Lotyšsko a Portugalsko. Jejím cílem bylo zajistit, aby výstražné oděvy a doplňky na trhu EU byly v souladu s požadavky evropské legislativy.
V České republice se kontroly týkaly celkem sedmatřiceti hospodářských subjektů. „Inspektoři se při nich zaměřili na ověření, zda kontrolované výrobky splňují stanovené požadavky na osobní ochranné prostředky s vysokou viditelností, zejména na soulad jejich technické a průvodní dokumentace s platnou legislativou při splnění základních požadavků. U distributorů byla kontrolována průvodní dokumentace a značení výrobků, u výrobců dodržení postupů posouzení shody stanoveným způsobem,“ uvedl tiskový mluvčí Jan Rotbauer.
Na českém trhu je v nabídce velké množství výrobků, které svým provedením vzbuzují ve spotřebitelích dojem, že jejich nošením se stávají výraznější a viditelnější, a že tedy udělali maximum pro zajištění bezpečnosti své i svých nejbližších.
„Podle statistik zemřou na českých silnicích ročně desítky osob jen proto, že nebyly dostatečně viditelné. Na trhu je celá řada výrobků, tvářících se jako výstražné oděvy nebo doplňky, i když tomu tak není. Mohou vzbudit ve spotřebitelích falešný pocit bezpečí, který může přispět k jejich méně obezřetnému chování jako účastníků silničního provozu. Proto spotřebitelům doporučuji zajímat se o značení a bezpečnostní prvky oděvů zvláště tehdy, jsou–li určeny pro skupiny snadno zranitelných uživatelů, tj. dětí, seniorů a hendikepovaných osob. Česká obchodní inspekce v rámci akce odebrala na trhu celkem devět vzorků výrobků s vysokou viditelností, z nichž tři vzorky dle zkušebních protokolů požadavkům deklarované normy pro výstražné oděvy nevyhověly,“ sdělil k výsledkům kontroly ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.
Při kontrolách sedmatřiceti druhů stanovených výrobků u šestatřiceti subjektů byly nedostatky zjištěny u dvaceti typů výrobků. V souladu se záměrem kontrolní akce bude i v následujícím období věnována pozornost České obchodní inspekce sortimentu těchto výrobků, neboť výstražné oděvy a doplňky jsou určeny pro cílovou skupinu snadno zranitelných uživatelů.
Autor: red.,J.Rotbauer
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.