V zábřežském Retru můžete cestovat po Tibetu
02. května 2013 - 11:59
Filmový festival se koná od 7. do 23. května
ilustrační snímek zdroj foto:zk
Ozvěny letošního festivalu tibetských filmů FLIM, který se v dubnu uskutečnil v pražských kinech, dorazí v průběhu května poprvé také do zábřežského kina Retro.
Diváci zhlédnou pět dokumentů a jeden hraný film inspirovaný tibetskou kulturou. Filmový festival doplní koncert muzikoterapeuta a hráče na etnické nástroje Luboše Holzera, sypání pískové mandaly a čtení tibetských pohádek.
Sérii akcí zahájí snímek amerického cestovatele a publicisty Michaela Buckleyho a českého producenta Petra Ševčíka Z nomáda nikým. Dokument mapuje autorovým typickým stylem násilné usazování tibetských nomádů, jehož skutečným cílem je vymazat z povrchu země jejich starobylou kulturu. „Dokument Z nomáda nikým uvedeme spolu s dokumentem Proč se Tibeťané uchylují k sebeupalování v úterý 7. května,“ doplňuje Věra Smrčková ze zábřežského biografu.
Ve středu 8. května se otevřou dveře galerie kina Retra. „Spolu s Romanou Unzeitigovou z domu dětí a mládeže Krasohled začneme v 15 hodin sypat různobarevnou pískovou mandalu. Všichni návštěvníci budou mít možnost se k vysypávání přidat a vytvořit tak jakousi štafetu. Číst budeme také Tibetské pohádky z oblasti Amdo a pro nejmenší děti budeme mít připraveny mandaly k vybarvení,“ popisuje další program vedoucí kina.
Ve 20.00 hodin pak Retro promítne snímek Arvinda Iyera s názvem Dabži, který líčí příběh Jigy Gjalnang (Namgyal Lhamo), primadony lhaského operního sboru, která je jednoho dne unesena policií a ocitá se v podzemní vězeňské kobce. „Zpěvačce se podařilo z vězení uprchnout, malou nápovědou jejího dalšího osudu je, že část záběrů tohoto filmu se natáčela i v nedaleké Olomouci,“ uzavírá sváteční festivalový program Smrčková.
Dokument ruského filmaře Vitalije Manského Od východu do západu slunce: 14. dalajlama zobrazuje jeden den v životě prostého mnicha, jenž se stal globální ikonou. Manski, známý svou trilogií o ruských prezidentech Gorbačovovi, Jelcinovi a Putinovi, kombinuje ve filmu detailní dokumentaci dalajlamovy každodennosti s emotivním cestopisem. Tohoto dokumentu, spolu se snímkem Víc než jen čísla: Lidský rozměr sebeupalování, se diváci dočkají v úterý 14. května.
Život buddhistického mnicha vylíčí i poslední letošní dokument německého režiséra Martina Hoffmana Dolpo Tulku: Návrat do Himálaje, který kino uvede 21. května. Když bylo pasáčkovi jaků Šerab Zangpovi deset let, byl rozpoznán jako převtělenec váženého lamy. O šestnáct let později se v doprovodu třiceti mnichů a mnišek vrací do Himálaje, aby se ujal role duchovního vůdce hluboce věřících obyvatel rodného kraje.
Tečku za festivalem s názvem Cesta do Tibetu obstará ve čtvrtek 23. května sólové vystoupení špičkového muzikanta a muzikoterapeuta Luboše Holzera Strom života. Ten pro prostory kinosálu sestavil speciální koncert, při němž bude kombinovat hru na etnické nástroje s meditačním a hrdelním zpěvem.
Autor: red.,zk
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.