Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 23. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm

22.09.2021 - Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm...

Počasí

23.09.2021 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 9 - Oblačno

24.09.2021 - Pátek

Teplota: 16 / 13 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

V zábřežském Retru můžete cestovat po Tibetu

02. května 2013 - 11:59

Zpět na seznam článků

Filmový festival se koná od 7. do 23. května

V zábřežském Retru můžete cestovat po Tibetu

ilustrační snímek zdroj foto:zk

Ozvěny letošního festivalu tibetských filmů FLIM, který se v dubnu uskutečnil v pražských kinech, dorazí v průběhu května poprvé také do zábřežského kina Retro.

Diváci zhlédnou pět dokumentů a jeden hraný film inspirovaný tibetskou kulturou. Filmový festival doplní koncert muzikoterapeuta a hráče na etnické nástroje Luboše Holzera, sypání pískové mandaly a čtení tibetských pohádek.

Sérii akcí zahájí snímek amerického cestovatele a publicisty Michaela Buckleyho a českého producenta Petra Ševčíka Z nomáda nikým. Dokument mapuje autorovým typickým stylem násilné usazování tibetských nomádů, jehož skutečným cílem je vymazat z povrchu země jejich starobylou kulturu. „Dokument Z nomáda nikým uvedeme spolu s dokumentem Proč se Tibeťané uchylují k sebeupalování v úterý 7. května,“ doplňuje Věra Smrčková ze zábřežského biografu.

Ve středu 8. května se otevřou dveře galerie kina Retra. „Spolu s Romanou Unzeitigovou z domu dětí a mládeže Krasohled začneme v 15 hodin sypat různobarevnou pískovou mandalu. Všichni návštěvníci budou mít možnost se k vysypávání přidat a vytvořit tak jakousi štafetu. Číst budeme také Tibetské pohádky z oblasti Amdo a pro nejmenší děti budeme mít připraveny mandaly k vybarvení,“ popisuje další program vedoucí kina.

Mandala

Ve 20.00 hodin pak Retro promítne snímek Arvinda Iyera s názvem Dabži, který líčí příběh Jigy Gjalnang (Namgyal Lhamo), primadony lhaského operního sboru, která je jednoho dne unesena policií a ocitá se v podzemní vězeňské kobce. „Zpěvačce se podařilo z vězení uprchnout, malou nápovědou jejího dalšího osudu je, že část záběrů tohoto filmu se natáčela i v nedaleké Olomouci,“ uzavírá sváteční festivalový program Smrčková.

Dokument ruského filmaře Vitalije Manského Od východu do západu slunce: 14. dalajlama zobrazuje jeden den v životě prostého mnicha, jenž se stal globální ikonou. Manski, známý svou trilogií o ruských prezidentech Gorbačovovi, Jelcinovi a Putinovi, kombinuje ve filmu detailní dokumentaci dalajlamovy každodennosti s emotivním cestopisem. Tohoto dokumentu, spolu se snímkem Víc než jen čísla: Lidský rozměr sebeupalování, se diváci dočkají v úterý 14. května.

Život buddhistického mnicha vylíčí i poslední letošní dokument německého režiséra Martina Hoffmana Dolpo Tulku: Návrat do Himálaje, který kino uvede 21. května. Když bylo pasáčkovi jaků Šerab Zangpovi deset let, byl rozpoznán jako převtělenec váženého lamy. O šestnáct let později se v doprovodu třiceti mnichů a mnišek vrací do Himálaje, aby se ujal role duchovního vůdce hluboce věřících obyvatel rodného kraje.

Tečku za festivalem s názvem Cesta do Tibetu obstará ve čtvrtek 23. května sólové vystoupení špičkového muzikanta a muzikoterapeuta Luboše Holzera Strom života. Ten pro prostory kinosálu sestavil speciální koncert, při němž bude kombinovat hru na etnické nástroje s meditačním a hrdelním zpěvem.

Cesta do Tibetu

 

 

Autor: red.,zk

Fotogalerie

ilustrační snímek       zdroj foto:zk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.