V zimním terénu se energetici neobejdou bez těžké techniky
03. ledna 2017 - 09:44
Do hor mají připraveny také skútry i sněžnice
ilustrační snímek zdroj foto:V. Sobol
Poruchové čety Skupiny ČEZ čekají v následujících dnech a měsících nástrahy zimního období, které s sebou mnohdy nesou zvýšený počet poruch a následných výjezdů. V terénu se energetici neobejdou bez těžké techniky. „ K poruchám často vyrážejí i na skútru, terénní čtyřkolce či na sněžnicích. K dobře a rychleji odvedené práci by měly přispět investice do modernizace vybavení montérů i samotné techniky,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny skupiny VLadislav Sobol.
V průběhu uplynulého roku došlo k plánovaným obměnám vozového parku i ostatního technického vybavení. „Pokračujeme ve vybavování novými měřicími přístroji na impedance ochranné smyčky a termovizními kamerami,“ vysvětluje Igor Labuda, vedoucí odboru Sítě ČEZ Distribuční služby. „Stále ve větší míře používáme zkratovací soupravy Fameca určené pro montáž v terénu ze země bez použití montážní plošiny, čímž se snižují časy nutné pro odstraňování poruch. Chceme rovněž otestovat teleskopické manipulační tyče s pestrým sortimentem nástavců. To ale nejdříve v druhé polovině zimního období.“
Pracovníci poruchových čet ke své práci používají dále motorové pily, trasovací komplety, které pomáhají přesně zaměřit kabely, měřicí přístroje zemních a izolačních odporů, také sestavy manipulačních tyčí, které se používají k ořezům stromoví ze země a oklepávání námrazy.
Kromě již zmiňovaných zkratovacích souprav k zajištění pracoviště na venkovním vedení vysokého napětí ze země jsou součástí vybavení i jednofázové elektrocentrály, které se používají v případech, kdy je trafostanice například vlivem poruchy bez napětí. Počet těchto elektrocentrál se letos rovněž zvýšil. „Denně je na severu Moravy v terénu na dvě stě našich pracovníků a v mimopracovní době jich drží pohotovost téměř padesát. V případě kalamitního stavu způsobeného nepřízní počasí dochází až ke zdvojnásobení počtu pracovníků v pohotovosti a povolání subdodavatelských firem,“ přibližuje mluvčí Vladislav Sobol.
V zimním období často dochází k teplotním výkyvům. Zpravidla s oteplením po třeskutých mrazech se energetici vydávají na mimořádné preventivní pochůzkové kontroly v námrazových oblastech. Jejich cílem je kontrola venkovního vedení a případné „oklepání“ námrazy, která by mohla způsobit problémy s dodávkou elektřiny. „Vysoké mrazy a s nimi související nízké teploty problémy nezpůsobí, námraza na vedeních se naopak tvoří zpravidla okolo nuly, kdy je vysoká koncentrace vlhkosti. Svojí vahou pak může prověsit vedení či dokonce přetrhnout vodiče. Energetici námrazu sklepávají speciálními tyčemi, popřípadě dispečink změnou konfigurace zapojení vedení více zatíží a dojde k přirozenému odtávání,“ sdělil mluvčí.
V případě kalamitní situace mají poruchové čety Skupiny ČEZ připravenu k okamžitému nasazení veškerou techniku a mechanizaci včetně osobních terénních vozidel, montážních plošin na podvozcích lehkých, těžkých i terénních nákladních vozidel.
Vozidla v horských oblastech jsou vybavena řetězy a navijáky. Na území severní Moravy posádky disponují pěti sněžnými skútry s vlečnými saněmi, a to dva pro horskou oblast Jeseníků. „Nezbytné pro pracovníky na pohotovostních místech v horských oblastech jsou také sněžnice, které zlepšují mobilitu pracovníků v hlubokém sněhu,“ dodává Vladislav Sobol.
Autor: red., V. Sobol
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.