Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Krajem projede cyklistický závod Czech Tour

24.07.2024 - Krajem projede cyklistický závod Czech Tour - Mezi...

Počasí

24.07.2024 - Středa

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

VALE - VAPE

02. května 2023 - 13:23

Zpět na seznam článků

Milan Valenta - Petr Válek v šumperském muzeu

VALE - VAPE

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

Ve čtvrtek 27. dubna byla ve Výstavní síni šumperského muzea zahájena společná výstava Milana Valenty z Mohelnice a Petra Válka z Loučné nad Desnou. Vernisáž se nesla v přátelském duchu, folkrocková kapela Střemkoš si svým živelným projevem získala všechny přítomné, podobně jako Milan Valenta svým názorným výkladem o multifunkčnosti některých svých obrazů. Závěrečná performance Petra Válka, založená na interakci s jeho osobitými klopotně rotujícími, cinkajícími a chrastícími objekty, vyvolala úžas dospělého i dětského publika.

Ani jeden z vystavujících autorů se ve svých uměleckých aktivitách nedrží striktně jediného žánru. Zatímco Milan Valenta, který je v civilním životě uznávaným odborníkem v oblasti speciální pedagogiky a dramaterapie, stojí rozkročen mezi malířstvím, dramatickým uměním a literaturou, experimentální výtvarník Petr Válek je nejen malířem, kreslířem a ilustrátorem, ale též básníkem a „zvukovým kutilem“. Svým bezprostředním hudebním projevem si ve facebookové a youtube komunitě získal neuvěřitelně silnou fanouškovskou základnu doslova z celého světa.

Pestrá instalace v šumperském muzeu představuje závěsné obrazy a asambláže obou autorů. Připomenuty jsou knihy, které Milan Valenta napsal a Petr Válek ilustroval, i knihy, které Valenta ilustroval sám.

Nechybí Válkovy zvukově-kinetické objekty a prapodivné hudební nástroje, vyznačující se osobitou nonsensovou poetikou, zvoucí návštěvníky k experimentování, či videozáznamy Válkových hudebních performancí. Návštěvníci si mohou prohlédnout rodinná alba plná fotografií, které Válek vytvořil v okouzlení novými možnostmi, které nabízí umělá inteligence. Vedle zmíněné spolupráce na publikacích díla obou autorů spojuje vyhrocená nadsázka, záliba v ironické hře s kulturními ikonami a všudypřítomná humorná poetika, u Petra Válka zpravidla okořeněná pořádnou dávkou morbidity, u Milana Valenty hravým erotickým podtextem.

Výstavu je v šumperském muzeu možné navštívit od úterý do neděle od 9 do 17 hodin až do 4. června.

Autor: red., Kristýna Lipenská - kurátorka výstavy - VMŠ, zdroj foto: - archiv VMŠ

Fotogalerie

pozvánka na výstavu   zdroj foto: VMŠ
pozvánka na výstavu   zdroj foto: VMŠ
pozvánka na výstavu   zdroj foto: VMŠ
pozvánka na výstavu   zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.