fitnesskotelna
šumpersko PF
FOTO
Sobota 07. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Starosta a první místostarostka navštívili šumperský hokejový klub

06.12.2019 - Starosta a první místostarostka navštívili šumperský...

Počasí

07.12.2019 - Sobota

Teplota: 1 / -2 - Sníh

08.12.2019 - Neděle

Teplota: 5 / 2 - obcasny-Déšť

šumpersko.net PF 2018

VIDEO. Červenohorské sedlo „láká“ motorkáře

22. července 2019 - 13:38

Zpět na seznam článků

„Neodradí je ani nepříznivé počasí,“ říká komisařka Marie Šafářová

Jeseničtí a šumperští policisté obsadili v neděli 21. července odpoledne Červenohorské sedlo. Zaměřili se zejména na kontroly motorkářů, kteří si tuto lokalitu velice oblíbili. Policisté nejen měřili rychlost a monitorovali způsob jízdy motorkářů, ale také kontrolovali technický stav motocyklů, k čemuž si přizvali odborníky ze stanice technické kontroly v Jeseníku.

K dispozici měli mimo jiné také čtyři pohyblivé hlídky policistů na nových motocyklech, dvě z Jeseníku a dvě z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. „Během odpoledne, i přes nepřízeň počasí na začátku akce, zkontrolovali čtyřicet čtyři motocyklů a dvaapadesát osobních vozidel, přičemž zjistili celkem devatenáct přestupků, šestnáct policisté vyřešili na místě uložením pokuty a zbývající tři oznámili správnímu orgánu," uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Marie Šafářová, která upřesnila: „Přestupku se dopustilo pět motorkářů a čtrnáct řidičů vozidel.“

Mgr. Marie Šafářová zdroj foto: archiv

Mezi přestupky bylo nejčastěji překročení nejvyšší povolené rychlosti a špatný technický stav vozidla, někteří řidiči přejeli plnou čáru a někteří neměli v pořádku doklady potřebné k řízení vozidla. Všichni řidiči se během kontroly podrobili dechovým zkouškám na alkohol. „Pozitivní zkoušku do jednoho promile alkoholu měl jeden motocyklista,“ informovala mluvčí, která dodalla, že vzorní motorkáři od koordinátora BESIP navíc obdrželi reflexní šle a jiné drobné dárky. 

V loňském roce došlo v Olomouckém kraji k více než sto čtyřiceti dopravním nehodám motorkářů. „Při nehodách bylo těžce zraněno čtrnáct osob, sto dvacet lehce a čtyři motorkáři zemřeli. V sedmi případech bylo zjištěno požití alkoholu před jízdou,“ sdělila Marie Šafářová.

Červenohorské sedlo - dopravně bezpečnostní opatření zdroj foto: PČR

O červnovém dopravně bezpečnostním opatření jsme informovali ZDE

Letos policisté za šest měsíců šetřili bezmála čtyřicet dopravních nehod motorkářů: „Při kterých dvě osoby zemřely, pět bylo zraněno těžce a šestadvacet lehce. Ve dvou případech měl na nehodu vliv i alkohol u motorkáře. V červenci máme již další smrtelnou dopravní nehodu motorkáře,“ informovala policejní mluvčí.

Předloni  9. června, kdy byla silnice na Červenohorské sedlo po rekonstrukci opět uvedena do provozu, do konce loňského roku eviduje policie v předmětném úseku celkem dvacet dopravních nehod s účastí motorkářů. „Pokud jde o rozsah zranění, evidujeme jedno smrtelné zranění (v roce 2017), dále pět těžkých zranění, třináct lehkých zranění. V letošním roce jsme v tomto úseku šetřili prozatím čtyři nehody motorkářů, z toho ve dvou případech se jednalo o smrtelná zranění a dále evidujeme jedno těžké a jedno lehké zranění,“ uvedla Marie Šafářová, která upřesnila: „Nejčastější příčinou těchto nehod je nepřiměřená rychlost, přesněji řečeno nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu komunikace, vlastnostem vozidla a zejména svým schopnostem.“

Tragické dopravní nehody motocyklistů v letošním roce - v sobotu 29. června po čtrnácté hodině došlo na silnici I/44 mezi Červenohorským sedlem a obcí Kouty nad Desnou k havárii motocyklu Yamaha. „Při projíždění levotočivou zatáčkou při jízdě z kopce došlo ke smyku motocyklu a ten se stal neovladatelným. Po nárazu do svodidel sedmadvacetiletý řidič utrpěl zranění, kterým na místě podlehl,“ uvedla tisková mluvčí. Informovali jsme ZDE 

K nehodě dvaatřicetiletého motocyklisty došlo v sobotu 20. dubna před patnáctou hodinou na silnici I/44 v úseku mezi Loučnou nad Desnou a Červenohorským sedlem. „Motocyklista měl po projetí zatáčky při jízdě z kopce dostat z přesně nezjištěných příčin smyk a s motocyklem upadnout na komunikaci. Motocykl setrvačností skončil mimo komunikaci v příkopu a motocyklista se střetl s protijedoucím vozidlem. Při nehodě byl vážně zraněn a v kritickém stavu byl letecky transportován do nemocnice. Zde po několika dnech zemřel,“ uvedla Marie Šafářová. Informovali jsme ZDE 

Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje má ve vozovém parku jedenáct nových motorek. Motorky mají přiděleny územní odbory Olomouc, Prostějov a Jeseník, dálniční oddělení Kocourovec a oddělení silničního dohledu krajského ředitelství.

motorky ve vozovém parku KŘPČR Olomouckého kraje

Policejní motorky jsou využívány při dopravně bezpečnostních akcích (zejména na dálnicích), dále jako doprovod při průjezdu nadměrných nákladů, k zajišťování průjezdu vozidel zúžením v místech dopravní nehody.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Napomáhají organizátorům jako dohled a doprovod při státních návštěvách a různých cyklistických závodech, při zahajování a ukončování motorkářské sezóny apod. „Policisté na motorkách jsou vybaveni všemi dostupnými ochrannými součástkami, jako např. páteřními pásy, kombinézami s vyztuženými ochrannými prvky i bezpečnostními airbagy na kombinézách apod. Na helmě mají upevněnu kameru, která snímá jízdu, a v motorce zabudovaný radar se záznamovým zařízením, který měří rychlost vozidel. Součástí motocyklu je také signalizační displeje, který informuje přestupce o tom, aby policistu následoval na parkoviště nebo jiné bezpečné místo k zastavení,“ přiblížila Marie Šafářová.

Autor: red., pis, zdroj foto: archiv, PČR

Fotogalerie

Další články z rubriky

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Nominujte na Ceny města Šumperka za rok 2019

Své návrhy můžete zasílat do 31. prosince

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Opilý anonym oznámil uložení bomb na Jesenicku

Chtěl se prý pomstít zdravotníkům

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.