Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 04. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena

04.03.2021 - Platnost řidičáků a technických prohlídek je...

Počasí

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

05.03.2021 - Pátek

Teplota: 4 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO. Dostane se na program šumperských slavností bezhlučný ohňostroj?

06. února 2020 - 18:52

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s místostarostou Jakubem Jirglem

„Naše zábava musí skončit tam, kde začíná ubližovat živým tvorům,“ říká šumperský místostarosta Jakub Jirgl. Toto byl jeho hlavní argument, proč na lednovém veřejném zasedání předložil zastupitelům materiál, ve kterém navrhoval zrušit ohňostroj na Slavnostech města.

Ing. Jakub Jirgl 2. místostarosta města Šumperka foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Co Vás vedlo k návrhu zrušit tradiční ohňostroj na Slavnostech města?

Jakub Jirgl: Vedou mne k tomu jasná fakta, která mluví proti používání zábavní pyrotechniky. Produkuje nejen škodlivé zplodiny, ale především hluk, a to již v neúnosné míře. V posledních letech používání zábavní pyrotechniky totiž stouplo mnohonásobně. S tímto samozřejmě roste i počet lidí, kterým hluk z pyrotechniky vadí. Ohňostroj už dávno přestal být vzácnou světelnou show pro svátečně naladěné diváky, ale svou hlučností se spíše blíží válečnému konfliktu. Je necitlivý vůči zvířatům nejen žijícím ve volné přírodě, ale i vůči domácím mazlíčkům. Jejich majitelé je musí dopovat léky, aby toto řádění přežili bez úhony.  Zkrátka jsme již překročili míru slušnosti a ohleduplnosti vůči svému okolí. Byl bych rád, kdybychom se začali chovat tak, aby se nám mohl vrátit pocit, že jsme skutečně pány tvorstva. Nevím o nikom, kdo by dokázal říct, že mu vznikla nějaká újma tím, že se nekonal ohňostroj. Na druhou stranu existuje mnoho smutných příběhů uhynulých nebo zmrzačených zvířat, která se snažila prchnout do bezpečí před hlučnými radovánkami nás lidí.

Můžete přiblížit veřejnosti obsah materiálu?

Jakub Jirgl: Rozhodně nejsem příznivcem nejrůznějších regulací. Cílem mé snahy je deklarovat občanům, že zastupitelům města záleží na životním prostředí a jeho ochraně a že jsou ochotni jít příkladem a vzdají se této zábavy v režii města. Sekundárně by to mohlo vést k nižšímu používání zábavní pyrotechniky občany v průběhu celého roku, které je nelegální. Pokud si dobře pamatuji, tak kromě Slavností města si o povolení pro konání ohňostroje požádala pouze jedna šumperská firma. Ostatní pyrotechnická show byla nelegální.

Město v loňském roce pořádalo na webových stránkách anketu, ve které se lidé mohli vyjádřit, zda ohňostroj na Slavnostech města chtějí.    

Jakub Jirgl: Když jsem minulý rok vznesl na poradě vedení návrh, aby byl zrušen na Slavnostech města ohňostroj, dohodli jsme se, že zveřejníme na webových stránkách anketu, abychom získali názor našich občanů. Anketa byla na stránkách loni od března do října, tedy dostatečně dlouhou dobu. Zapojilo se do ní 730 respondentů. Z výsledků ankety vyplynulo, že klasický ohňostroj si nepřeje šedesát jedna procent respondentů.

Slavnosti města Šumperka 2019 zdroj foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Slavnosti města Šumperka 2019 zdroj foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Které organizace změnu v programu slavností podporují?

Jakub Jirgl: Mou snahu vyřadit ohňostroj z programu Slavností města podpořil Hasičský záchranný sbor, Český svaz ochránců přírody i společnost Pontis, které pomáhá seniorům a lidem s hendikepem.

Určitě jste se zajímal o situaci v jiných městech u nás nebo v zahraničí, kde již zákaz používání zábavné pyrotechniky platí?

Jakub Jirgl: Vůli postavit se nadměrnému používání zábavní pyrotechniky projevila Praha, ale také menší města, jako Kolín, Čáslav, Liberec, Doksy či Znojmo. Některé sousední země dokonce uvažují o celoplošném omezení. Například Německo, kde s tím v průzkumech souhlasilo téměř šedesát procent obyvatel. Téma je to však pro celou Evropskou unii. Například na konci roku 2016 obec Collecchio v provincii Parma na severu Itálie, která nemá ani patnáct tisíc obyvatel, se mohla pochlubit jedním světovým primátem. Místní radnice totiž vydala vyhlášku, která všem obyvatelům i turistům zakázala na území města používat hlasitou pyrotechniku. Za rozhodnutím radních stál jejich respekt ke zvířatům. V roce 2008 v rakouském Ennsu začali nabízet turistům z celé Evropy „Silvestr bez rachejtlí, zápachu a hluku“. Pochopitelně ani v průběhu roku nedávají šanci klasickému ohňostroji. Změny v této oblasti probíhají téměř po celém světě.

Město schválilo OZV 8/2007, která problematiku používání pyrotechniky upravila. Pouze Rada města může svým usnesením udělit výjimku v místě používání pyrotechnických výrobků na základě žádosti. Proč tedy RM nerozhodla přímo? Program slavností byl předložen zastupitelům vlastně nadbytečně?

Jakub Jirgl: Program Slavností města je sestavován s relativně velkým předstihem, tedy již nyní je pro příslušný odbor školství, kultury s vnějších vztahů celá věc aktuální. Obecně se o výjimky žádá blíže k plánovaným akcím, neboť se předpokládá, že žádostem bude vyhověno. Vzhledem k tomu, že jsem již minulý rok usiloval o změnu v programu Slavností města ve věci nepořádání ohňostroje, byla zde ze strany odboru obava, aby se případnou změnu nedozvěděli příliš pozdě, tedy v době, kdy by byl ohňostroj již objednán.  Já jsem se tedy chopil iniciativy znovu a zařadil jsem projednání této věci na poradě vedení, tedy ani ne na zasedání rady města, neboť to považuji za relativně jednoduchou organizační záležitost a zároveň kompetenci vedení města případně upravovat program těchto Slavností (zvláště, máme-li k dispozici výsledek hlasování občanů v anketě na webu města). Vzhledem k tomu, že v rámci vedení města nepadla shoda, navrhoval jsem podrobit toto hlasování v radě města. Pan starosta o tom však chtěl nechat hlasovat zastupitelstvo města, což považuji za nadbytečné, ovšem respektoval jsem jeho přání a s tímto postupem souhlasil. Na doporučení některých zastupitelů se tím tedy budeme zabývat na radě města, což považuji za lepší řešení. Zřejmě s tím budu chtít spojit i podobu Vámi zmiňované vyhlášky, což by paušálně vyřešilo ohňostroje nejen v rámci programu Slavností města. 

Ing. Jakub Jirgl 2. místostarosta města Šumperka foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Jak jste spokojen s rozhodnutím zastupitelstva? Váš materiál nakonec neprošel.

Jakub Jirgl: Přiznám se, že mne mile překvapila poměrně dlouhá diskuze i návrhy některých zastupitelů na bezhlučný ohňostroj. Jsem rád, že jsem toto téma otevřel. Slibuji, že se omezením či zákazem zábavné pyrotechniky ještě budeme zabývat. Příklady táhnou a myslím si, že kdo jiný než politici, zastupitelstvo, případně odborná veřejnost by měla debaty tohoto typu iniciovat.

Autor: red., S. Adoltová, zdroj foto: archiv šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.