Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 22. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vladimír Velčovský: Tak dlouho jsem vybíral hlavního trenéra až jsem přebral

22.04.2024 - Vladimír Velčovský: Tak dlouho jsem vybíral hlavního...

Počasí

22.04.2024 - Pondělí

Teplota: 7 / 1 - PoloJasno

23.04.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 0 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO. Dva zásahy vrtulníku v Jeseníkách

19. března 2023 - 11:12

Zpět na seznam článků

Během dvou dnů

Horská služba Jeseníky má za sebou během dvou dnů dvě spolupráce s LZS Olomouc.

V pátek 17. března spolupracovali záchranáři obou složek při epileptickém záchvatu na Švýcárně, v sobotu 18. března u resuscitace muže zavaleného kmenem stromu na Ramzové. „U život ohrožujících stavů si už neumíme zásahy bez spolupráce s leteckými záchranáři představit,“ říká náčelník z Jeseníků Vítězslav Kaller.

Páteční zásah záchranářů z Horské služby zahájila výzva z dispečinku ZZS Olomouc. Nedaleko Švýcárny zkolaboval muž ročník narození 1941. Jak se později ukázalo, šlo o epileptický záchvat. Z Ovčárny vyrazili dva záchranáři, z Červenohorského sedla jeden. „Při našem příjezdu už byl pán při vědomí a komunikoval. Provedli jsme rychlé základní ošetření včetně zajištění tepelného komfortu. Během pár minut už ale přistál na místě vrtulník. Lékař z letecké záchranky provedl další záchranářské úkony a velmi rychle s pacientem odletěli do nemocnice v Šumperku,“ popisuje okolnosti záchrany na Švýcárně zasahující záchranář Ondřej Škovránek.

Druhý zásah proběhl v sobotu na Ramzové.

Muže tam při kácení zavalil velký kmen stromu. Na místo vyrazili dva horoslužebníci, shodou okolností zdravotničtí záchranáři s praxí ARO ZZS a také hasiči. Horští záchranáři se na místě starali o zdravotnickou část zásahu, hasiči o vyproštění. „Při našem příjezdu muž nedýchal, srdce nepracovalo. Okamžitě jsme zahájili provádění celého resuscitačního protokolu včetně masáže srdce a ventilace za pomoci ambuvaku a kyslíku, zatímco hasiči pracovali na vyproštění pomocí speciálních pneumatických polštářů. Muž měl velmi těžce zhmožděný hrudník. V okamžiku přistání vrtulníku  LZS Olomouc se muži vrátila srdeční akce a obnovil spontánní krevní oběh,“ popisuje okolnosti dnešního zásahu na Ramzové zasahující horský záchranář Jan Macek.

Letečtí záchranáři pokračovali v další medikaci, velmi rychle muže naložili na palubu a v kritickém stavu ho transportovali do FN Olomouc. „Za fungující spolupráci s leteckými záchranáři jsme opravdu moc rádi, protože pomáhá zachraňovat životy,“ uzavírá náčelník Horské služby z Jeseníků Vítězslav Kaller.

Autor: red., Marek Fryš, Miroslav Račko - HS

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.