Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

17.04.2024 - Středa

Teplota: 10 / 5 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO. Kardiologové z FN Olomouc zavádějí pacientům bezelektrodové kardiostimulátory

02. dubna 2024 - 12:55

Zpět na seznam článků

Dvacet minut a hotovo

V optimálním případě dvacetiminutový výkon a druhý den cesta z nemocnice domů. Moderní technologie v podobě bezelektrodových (kapslových) kardiostimulátorů implantují už rutinně v rámci běžné praxe odborníci z I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc.

Pro samotné pacienty se jedná o komfortnější metodu, jež zároveň šetří čas a kapacity zdravotníků a tedy i peníze určené na zdravotní péči. „FN Olomouc je bezpochyby lídrem v aplikaci nejnovějších špičkových technologií v oboru kardiologie. V rámci naší práce se snažíme poskytovat pacientům adekvátní léčbu s pomocí nových přístrojových terapií, k nimž patří právě i moderní kapslový kardiostimulátor,“ říká přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc profesor Miloš Táborský.

Prvních patnáct výkonů s využitím kapslových kardiostimulátorů se na olomoucké kardiologické klinice uskutečnilo již v roce 2016. „Nyní jich máme za sebou více než sto padesát, jde tedy o zcela rutinní praxi, nikoliv pouhou klinickou studii. Během letošního roku by tyto moderní kardiostimulátory mělo u nás obdržet přibližně šedesát pacientů. pro mě jakožto přednostu kliniky je velmi důležité a potěšující, že tento druh výkonu zvládají již všichni naši lékaři. Navíc se jako výukové pracoviště podílíme v tomto směru na přípravě lékařů například z Ostravy, Zlína a dalších měst a regionů,“ kvituje profesor Táborský.

Výhodou špičkové technologie od americké společnosti Medtronic je vedle šetrnějšího přístupu k pacientům také minimalizace komplikací a rizik, jako jsou náhlé selhání srdečního svalu, bakteriální infekce či cévní komplikace (hemotorax, pneumotorax). „Nové technologie samozřejmě standardně soutěžíme formou veřejných zakázek a dbáme na úhrady u všech plátců zdravotní péče,“ zmiňuje přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc.

Kapslový kardiostimulátor se implantuje do pacientova těla přístupem z třísla v lokální anestezii. Pomocí speciálního pouzdra se na místo určení v pravé srdeční komoře, či síni dostává pod rentgenovou kontrolou cestou stehenní žíly. „Hotovo bývá v optimálním případě do dvaceti minut od začátku samotného výkonu a pacient druhý den odchází domů. Nadále je samozřejmě sledován, a to s pomocí prostředků moderní telemedicíny, tedy na dálku a bez nutnosti navštěvovat osobně naše pracoviště,“ doplňuje profesor Táborský.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

ilustrační foto: zdroj archiv FNOL

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.