Sobota 20. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Držitelé krajských cen v oblasti kultury

19.04.2024 - Držitelé krajských cen v oblasti kultury - Opera,...

Počasí

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - obcasny-Déšť

21.04.2024 - Neděle

Teplota: 6 / 1 - Zataženo

VIDEO. Lidé si mezi sebou poslali už sedm set milionů okamžitých plateb

18. března 2024 - 17:33

Zpět na seznam článků

V letošním roce

Rychlé mezibankovní převody jsou mezi lidmi rok od roku oblíbenější. Svědčí o tom i počet okamžitých plateb, který každodenně zpracovává zúčtovací centrum CERTIS České národní banky. ČNB v sobotu 16. března odeslala okamžitou platbu s pořadovým číslem 700 milionů.

O okamžité platby z jedné banky do druhé se stará zúčtovací centrum CERTIS (Czech Express Real-Time Interbank Settlement System) České národní banky. „Díky okamžitým platbám si lidé mohou posílat peníze z účtu na účet bez ohledu na den v týdnu či denní dobu. Trvá to jen pár vteřin. Od konce roku 2018, kdy jsme rychlé mezibankovní převody spustili, jsme v ČNB zpracovali už 700 milionů okamžitých plateb,“ uvádí člen bankovní rady Jan Kubíček. 

Platba se z banky plátce do banky příjemce odesílá ihned po zadání příkazu. „Podmínkou je, aby se banka k této službě v CERTIS připojila. V 99 procentech případů odeslání platby stihne za méně než 1,5 vteřiny, obvykle to však trvá jen 0,5 vteřiny. Společně s operacemi na stranách banky odesílatele a banky příjemce trvá celá transakce nízké jednotky vteřin,“ uvedla tisková mluvčí ČNB Petra Vlčková.

Okamžité platby si mezi sebou mohou posílat klienti čtrnácti bank. Že je tento typ placení čím dál oblíbenější, potvrzují i statistiky ČNB. Z celkového počtu klientských mezibankovních plateb tvořily v roce 2023 okamžité platby 27 procent. Lidé si mezi sebou posílají různé částky, povolené maximum je 2,5 milionu korun. Jednotlivé banky mohou klientům nabízet i nižší limit pro odchozí platby, přijmout však musí vše do maximální hodnoty.

CERTIS zpracovává každý den statisíce okamžitých plateb. Pro srovnání, v roce 2023 to bylo v průměru 650 tisíc okamžitých plateb za kalendářní den, zatímco v roce 2019 26 tisíc. Historicky nejvíc transakcí v jediný den se uskutečnilo letos v lednu, kdy CERTIS vypořádal 1 293 971 okamžitých mezibankovních plateb.

Autor: red., P. Vlčková

Fotogalerie

Další články z rubriky

Přednáškový sál v botanické zahradě

Přednáškový sál v botanické zahradě

Otevře Přírodovědecká fakulta UP

Folklórní symfonie bez hranic

Folklórní symfonie bez hranic

Unikátní setkání univerzitních souborů Visegrádu v srdci Olomouce

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.