Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policie v Šumperku zjišťuje totožnost muže u bankomatu

17.10.2019 - Policie v Šumperku zjišťuje totožnost muže u bankomatu...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO.Likvidace lesního požáru nedaleko Paprsku

02. června 2017 - 07:00

Zpět na seznam článků

Cvičení Forest Fire 2017

Úderem deváté hodiny se ve středu 31. května rozehrálo jedno z největších cvičení složek Integrovaného záchranného systému nejen Olomouckého kraje. Tématem cvičení i s ohledem na nedávné reálné situace, byl zvolen rozsáhlý lesní požár v oblasti Staré Město – Kunčice, nedaleko Paprsku. 

Forest Fire 2017 zdroj foto: HZS Olk

Do cvičení kromě základních složek IZS se v součinnosti také zapojila mezikrajská výpomoc profesionálních hasičů Pardubického kraje a Záchranného útvaru Hlučín, ale také mezistátní pomoc jednotek hasičů z Polska, horská služba, letecká hasicí služba, letecká pomoc vrtulníku Policie ČR s nasazením bambivaku, spolupráce se zástupci lesního hospodářství a další. Při likvidaci požáru byla nasazena také speciální technika včetně velkokapacitního čerpadla s dálkovou dopravou vody HSF , hasicí tank SPOT 55 a také využití bezpilotních prostředků a geoinformačních systémů GINA pro monitorování situace v místě zásahu. Cvičení proběhlo na dvě etapy.

Forest Fire 2017 zdroj foto: HZS Olk

Forest Fire 2017 zdroj foto: HZS Olk

V úterý 30.května na stejném místě bylo realizováno cvičení štábu velitele zásahu v kooperaci s krizovými štáby Šumperk a Olomouckého kraje v rovině ilustrace reálné situace a následného řešení s demonstrací vyslání sil a prostředků jako při ostrém zásahu. „Celkově se cvičení účastnilo více jak dvě osob, více jak padesát druhů hasičské a jiné záchranářské techniky a téměř padesát jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů. S ohledem na rozsah mimořádné události a předpokládány dopad na zdraví a životy, majetek a životní prostředí byl požádán o koordinaci záchranných prací starosta Šumperku a později i hejtman kraje,“ uvedl tiskový mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.  

Forest Fire 2017 zdroj foto: HZS Olk

Průběh cvičeni: Ve večerních hodinách je oblast Hanušovice, Starého Města, Malé Moravy zasažena vichřicí doprovázenou minimem srážek. Vichřice způsobí v ranních hodinách poškození vedení vysokého napětí a následný výpadek dodávky elektrické energie. Od poškozeného vedení došlo ke vzniku požáru lesní hrabanky, které se rozšířilo na okolní lesní porost.

Forest Fire 2017 zdroj foto: HZS Olk

V ranních hodinách nedaleko skautského tábora u rekreační chaty Junior v obci Staré Město - Kunčice zpozorovali skauti požár hrabanky a lesního porostu. Vedoucí skautů ohlásil událost na linku 112, nebyl však schopen udat přesnou polohu požáru. Nejprve se společně skauti se svým vedoucím snažili požár uhasit, ale vyčerpaní a nadýchaní zplodinami hoření se vydali k táboru pro pomoc. Vzhledem k fyzickému a psychickému vypětí byli  dezorientováni a vydali  se špatným směrem. Požár se dále šířil pozemně i korunově severním směrem a postupem času byl zasažen lesní porost o rozloze více jak desethektarů. Vzhledem k postupu požáru došlo i k šíření skrytými podzemními vrstvami hrabanky. K rozšíření požáru přispěl i silný vítr. Na likvidaci požáru byly mimo jiné nasazeny jednotky požární ochrany dle poplachového plánu, využita je i přeshraniční pomoc z Polska.

Autor: red., Z. Hošák, zdroj foto: HZS Olk

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.