Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové střední školy na Jesenicku

17.10.2019 - Nové střední školy na Jesenicku - Hejtmanství...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO! Náročný téměř čtyřiadvacetihodinový zásah hasičů

05. června 2017 - 14:05

Zpět na seznam článků

Odklízení následků dopravní nehody cisternového vozidla s nebezpečnou látkou

U zásahu po dopravní nehodě cisternového vozidla během necelých čtyřiadvaceti hodin zasahovalo pět jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů.

DN D 46 ve směru od Olšan u Prostějova zdroj foto: HZS Olk

V sobotu 3. června krátce po šesté hodině ráno na dálniční komunikaci D 46 ve směru od Olšan u Prostějova směrem na Prostějov havarovalo nákladní vozidlo s cisternou. Sedmačtyřicetiletý cizinec za volantem z dosud nezjištěných příčin vjel s vozidlem vpravo mimo komunikaci na nezpevněnou krajnici. „Následně se s vozidlem snažil dostat zpět a strhnul řízení vozidla, čímž dostal smyk a narazil do středových svodidel. Následkem nárazu se nákladní souprava převrátila na pravý bok,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Ivana Parouková.

DN D 46 ve směru od Olšan u Prostějova zdroj foto: HZS Olk

Po převrácení cisterny došlo k úniku chemické látky z cisterny na komunikaci a travnatou plochu. Hasiči průzkumem zjistili, že se jedná o nebezpečnou chemickou látka, vyžadující maximální dodržení ochrany a vymezení přístupných tzv. bezpečných a nebezpečných zón. „Okamžitě byla zastavena doprava v obou směrech na rychlostní komunikaci i souběžné odklonění po objízdných trasách,“ uvedl tiskový mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

DN D 46 ve směru od Olšan u Prostějova zdroj foto: HZS Olk

Zásah prováděli v dýchací technice a v protichemických ochranných oděvech. „Šlo o látku nebezpečnou z pohledu hořlavosti a žíravosti při přímém styku s kůží a vdechnutí výparů se jednalo vysoce nebezpečnou chemickou látku,“ informoval mluvčí Hošák.

DN D 46 ve směru od Olšan u Prostějova zdroj foto: HZS Olk

Při dopravní nehodě byl zraněn řidič, který byl převezen k ošetření do FN Olomouc. „Orientační dechová zkouška u řidiče byla negativní, ale byl zjištěn pozitivní test na přítomnost omamných a psychotropních látek,“ informovala mluvčí, která dodala: „Způsobená škoda byla prozatím odhadnuta na přibližně 800 tisíc korun. Policie zahájila úkony pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.“

Hasiči ve spolupráci s policií a se Správou a údržbou dálnic Olomouckého kraje provedli velmi rychlou uzávěru a odklon dopravy. „Zajistili dojezd náhradní cisterny pro přečerpání. Vlastník vozidla, cizí státní příslušník po komunikaci s operačním střediskem a velitelem zásahu rovněž zajisti dojezd záložní cisterny,“ sdělil Zdeněk Hošák.

DN D 46 ve směru od Olšan u Prostějova zdroj foto: HZS Olk

V navazujícím, několikahodinovém sledu postupů pokračovaly jednotky hasičů v odčerpání zhruba dvaatřiceti tun převážené chemické látky v tekutém stavu. Situaci komplikovala nepřístupnost k běžnému postupu manipulace a transportu s látkou. Po osmnácté hodině zahájily jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyproštění havarovaného nákladního vozidla a cisterny. „Příprava pro samotné nazvednutí havarované techniky vyžadovala časové náročnou přípravu a zvolení maximálně bezpečných postupů i z důvodu hrozícího úniku nebezpečné látky z cisterny. Vyprošťovací práce pokračovaly téměř do půlnoci,“ sdělil mluvčí.

DN D 46 ve směru od Olšan u Prostějova zdroj foto: HZS Olk

Provoz obou jízdních pruhů byl obnoven v neděli o půl čtvrté ráno. „Zásah hodnotíme jako velmi náročný, nejen s ohledem na časovou dobu, ale především v nutnosti stálého nasazení dýchací techniky a protichemické ochrany zasahujícím hasičů s nepříjemnými klimatickými podmínkami tj. vysoké teplotní výkyvy,“ uvedl Zdeněk Hošák.

Autor: red., a.č.,Z.Hošák, zdroj foto: HZS Olk

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.