Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 14. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera

14.10.2019 - Radka Fišarová, Anna Lukášková & Litera - Benefiční...

Počasí

14.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - Oblačno

15.10.2019 - Úterý

Teplota: 21 / 14 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO! Nejen krajské složky IZS prověřilo cvičení s názvem Povodeň 2018

19. května 2018 - 08:43

Zpět na seznam článků

V rámci cvičení krizových štábů byly zapojeny obce s rozšířenou působností

Krajské cvičení složek Integrovaného záchranného systému (IZS) proběhlo ve dnech 16. – 18. května. Cvičení se týkalo i orgánů krizového řízení. První dva dny cvičily krizové štáby, poslední den proběhlo praktické cvičení zaměřené na záchranné práce při povodni. Do cvičení byl zapojen Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Krajský úřad Olomouckého kraje, Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje, Povodí Moravy, Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ostrava, Městský úřad Zábřeh, Městský úřad Mohelnice a Městský úřad Litovel. 

Námět cvičení - ČHMÚ vydává výstrahu předpovědní povodňové služby na jev povodňové ohrožení a extrémní srážky, kdy lze předpokládat úhrn srážek ve výši sto až sto padesát mm za čtyřiadvacet hodin. Intenzivní srážky v oblasti Orlických hor, Kralického Sněžníku a Rychlebských hor zapříčiní zvýšení hladin vodních toků. Menší toky nejsou schopné množství vody odvádět a dochází k jejich rozlivům.

cvičení Povodeň 2018 zdroj foto: HZS OLK

Vysoký úhrn srážek během několika hodin a vysoké nasycení povodí zapříčiní zaplavování území a objektů. Toky Moravská Sázava, Třebůvka a Morava (v Moravičanech) dosahují I. SPA a následné průtoky odpovídají II. SPA a III. SPA. O této skutečnosti je Krajské operační a informační středisko HZS Olomouckého kraje (dále jen KOPIS) informováno varováním z Povodí Moravy s.p. a ČHMÚ. Na tísňovou linku přichází první hovory týkající se zaplavených níže položených oblastí a sklepů. O chvíli později už se jedná o desítky událostí a KOPIS předává informace o aktuální situaci krajskému řídícímu důstojníkovi. Probíhá aktivace povodňové komise kraje a stálé pracovní skupiny krizového štábu, při dosažení II. SPA svolávají jednotlivé obce s rozšířenou působností své povodňové komise se svými krizovými štáby. Na základě rozsahu ohrožení a potřeby zapojení orgánů krizového řízení, je ze strany starostů zasažených obcí s rozšířenou působností (Mohelnice, Litovel) vznesen požadavek na vyhlášení krizového stavu – stavu nebezpečí.

cvičení Povodeň 2018 zdroj foto: HZS OLK

V rámci cvičení krizových štábů byly do řešení situace zapojeny obce s rozšířenou působností Litovel, Zábřeh a Mohelnice. Jejich hlavním úkolem bylo procvičit činnost stálých pracovních skupin krizového štábu a spolupráci se stálou pracovní skupinou krizového štábu Olomouckého kraje v součinnosti s HZS Olomouckého kraje. Bylo nutné zkoordinovat záchranné a likvidační práce v případě vzniku plošné mimořádné události typu povodně. Cvičící řešili situace v oblasti záchranných a likvidačních prací, dopravy, evakuace, životního prostředí a činnosti tkající se zajištění nezbytných služeb na postiženém území. Při zaměstnání bylo nutné koordinovat logistickou podporu zasahujících složek a využívat síly a prostředky ze Správy státních hmotných rezerv.

cvičení Povodeň 2018 zdroj foto: HZS OLK

Jednání Bezpečnostní rady Olomouckého kraje navázalo na část štábního cvičení z předešlého dne. S ohledem na vývoj situace vyhlásil hejtman Olomouckého kraje krizový stav – stav nebezpečí na území postižených obcí. V Lukavici byl zřízen štáb velitele zásahu, který koordinoval společně se starostou obce záchranné a likvidační práce v obci. Byla provedena výstavba protipovodňového hrazení v obci Lukavice. Na Základní škole Mohelnice na Vodní ulici bylo zřízeno evakuační středisko, do kterého byli evakuováni obyvatelé zatopené obce Lukavice. Evakuace byla zajištěna autobusem HZS Olomouckého kraje. S ohledem na posílení signálu mobilního operátora byla zprovozněna společností Vodafone ČR a.s. mobilní základnová stanice, která vykryla území postižené povodní signálem.

cvičení Povodeň 2018 zdroj foto: HZS OLK

V rámci praktické části cvičení hasiči prověřovali činnosti, které by v případě reální povodně běžně zajišťovali. Šlo o záchranu osob z vodní hladiny, která se realizovala pomocí vrtulníku a člunu, potápěčská skupina HZS Olomouckého kraje v součinnosti s hasičskými potápěči z Dolnoslezského vojvodství (Polsko) vyprošťovala vrak automobilu, který zůstal uvězněný pod vodní hladinou. Vzhledem k tomu, že v případě rozsáhlé plošné povodně by na postiženém území došlo k výpadku signálu mobilního operátora, byla prověřena možnost aktivace základnové stanice BTS mobilního operátora Vodafone.

cvičení Povodeň 2018 zdroj foto: HZS OLK

Kromě hasičů byl do praktické části cvičení zapojen také Záchranný útvar Hlučín, který stavěl provizorní most a staticky prováděl jeho zatížení, Povodí Moravy v rámci akce představilo stavbu protipovodňových opatření a pomocí kráčejícího bagru odstraňovalo zátarasy na vodním toku. Dobrovolní hasiči města Olomouce prezentovali výstavbu protipovodňových bariér.

cvičení Povodeň 2018 zdroj foto: HZS OLK

Do cvičení bylo zapojeno více jak tři sta osob, několik desítek organizací a také složky integrovaného záchranného systému. Do celé akce se všechny tři dny zapojili členové Bezpečnostní rady Olomouckého kraje a členové bezpečnostních rad a krizových štábů obcí s rozšířenou působností Zábřeh, Mohelnice a Litovel.V rámci cvičení bylo ověřeno možné využití sociálních sítí (Facebook, Twitter) při komunikaci s obyvatelstvem a získávání informací o situaci na postiženém území.

cvičení Povodeň 2018 zdroj foto: HZS OLK

Na podrobné hodnocení cvičení je ještě příliš brzy, nicméně celý průběh akce byl hodnocen pozorovateli, na základě jejichž poznatků a poznatků cvičících bude cvičení vyhodnoceno. Popsána bude nejen činnost jednotlivých cvičících, ale shrnuty budou i přínosy a nedostatky, u kterých bude navrženo opatření k jejich řešení.

Autor: red., V. Hacsiková, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.