Nemocnice Šumperk - lékárna
Betlémy
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. prosince 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda u Hrabové

19.12.2018 - Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda u Hrabové -...

Počasí

Zataženo

19.12.2018 - Středa

Teplota: 2 / -2 - Zataženo

obcasny-Déšť

20.12.2018 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -4 - obcasny-Déšť

Nemocnice Šumperk

VIDEO.Papoušci létají nad Českem díky Šumperákovi Zdeňku Krňávkovi

25. července 2014 - 08:11

Zpět na seznam článků

Nadšenec z podhůří Jeseníků se stal propagátorem nového trendu

Pár exotických žluto-modrých papoušků létá nad Šumperkem a hlasitým krákáním si pochvaluje svobodu, jaké se dostane jen málokterému z arů chovaných v Česku. Ještě před třemi lety se nad republikou nevznášel jediný volně vypuštěný papoušek, jenž by se po protažení křídel sám vrátil k majiteli. Dnes jsou jich desítky.

papoušci nad Šumperkem

Průkopníkem nového trendu v chovatelství exotického ptactva se stal Zdeněk Krňávek ze Šumperka.“Pohled na letící papoušky by dřív byl podnětem k volání hasičů. Jedině ti by snad mohli pomoci chovateli, kterému upláchli vzácní ptáci,“ usmívá se Zdeněk, jehož arové Bára a Endy se denně prolétnou nad Šumperkem a po „vyvenčení“ se sami vracejí domů.

Bára a Endy

Chovu exotický zvířat se věnuje už od 90. let. Na konci roku 2011 si pořídil tříměsíční samičku druhu ara ararauna. V lednu 2012 k Báře přibyl sameček Endy.

Fotogalerie ZDE

Hned od začátku chovatel oba papoušky navykal na kšíry a chodil s nimi ven, aby později mohl začít s výcvikem volného letu. „Věděl jsem, že v zahraničí chovatelé cvičí papoušky tak, aby je mohli vypouštět. Viděl jsem videa a sháněl jsem chovatele, který by mi poradil. V Česku jsem však nenalezl nikoho, kdo by měl zkušenosti s výcvikem,“ líčí Zdeněk.

Zdeněk Krňávek se svými papoušky

I když neměl žádný návod na to, jak papoušky vycvičit, nevzdal to a experimentoval. Dvouměsíční trénink byl úspěšný, dnes může ptáky kdykoliv vypustit a oni se vrátí. Nedávný úraz ho upoutal na lůžko, musí se proto vycházek s Bárou a Endym na nějakou dobu vzdát. Své opeřené mazlíčky však o svobodu nepřipravil. „Každý den je vypustím, ary se proletí, mrknou se, kde je co nového, a vrátí se,“ vysvětluje Zdeněk.

papoušci doma

Jeho chovatelský úspěch vzbudil mezi českými papouškáři hotový poprask. Neuplynuly ještě ani tři roky a už má desítky následovníků. Jedním z nich je i Tomáš Koukola z Vikýřovic, který se chovu exotického ptactva věnuje už 18 let. Zkušený chovatel pečuje o čtyřicet opeřených mazlíčků, kteří žijí ve venkovních voliérách.„Pořídit si papouška druhu ara ararauna není levná záležitost, ale vždycky to byl můj velký sen. Když jsem viděl, jak Zdeňkovy ary létají a vracejí se, byl jsem tak okouzlen, že jsem neváhal a zakoupil rovnou páreček. Hned jsem také se Zdeňkovou pomocí začal s výcvikem,“ svěřil se.

papouščí den na Krásném 2013

Šumperský zakladatel české školy volného létání papoušků se o své zkušenosti dělí i s dalšími chovateli. Opeřeným mazlíčkům chovaným v Česku poskytl novou dimenzi bytí. Ptáci už nestráví celý život v klecích a voliérách. Poznají, jaké to je, protáhnout křídla a spolehnout se na sílu vlastních perutí. „Arové létání milují,“ ujišťuje Tomáš. „Moji dva opeření mazlíčci Fifo a Riky se tak jako já těší na každodenní výlet do přírody. Když nadejde ta správná hodina, upozorňují mě, abych náhodou nezapomněl,“ usmívá se.

ara ararauna

Zdeňka označuje za vzor a neoficiální hlavu komunity chovatelů, kteří začali vyznávat nový styl. Volný let exotických ptáků je disciplína, která přitahuje pozornost papouškářů i fanoušků. Chovatelé, kteří jí propadli, si vyměňují zkušenosti prostřednictvím sociálních sítí, loni dokonce přišli s nápadem, že by se měli konečně setkat. Schůzka se vydařila a vyznavači volného letu papoušků se už těší na další.

papouščí den na Krásném 2013

Papouščí den se odehraje na přehradě Krásné v sobotu 2. srpna od deseti hodin.

Autor: red.,V.Krejčí, zdroj foto:Zdeněk Krňávek

Fotogalerie

Další články z rubriky

Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda u Hrabové

Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda u Hrabové

Řidička chybovala při výjezdu z vedlejší komunikace

Řidič v Libivé narazil do vstupní brány domu

Řidič v Libivé narazil do vstupní brány domu

Kýchnutí za sto sedmdesát tisíc korun

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.