VIDEO. Pásová rypadla nastříhala pět vagónů
12. března 2025 - 11:11
Zasahovalo přes osmdesát hasičů
Pásová rypadla specializované firmy s demoličními nůžkami v úterý 11. března zahájila střihání a odstraňování vraků z místa zásahu v Hustopečích nad Bečvou. Podařilo se demontovat pět vagónů. Ty byly naloženy pomocí pásového jeřábu na nákladní soupravu, která je odvezla k likvidaci.
Na místě zasahovalo přes osmdesát hasičů z 16 jednotek. „Před každou demontáží cisterny proběhlo kontrolní měření koncentrace benzenu uvnitř, abychom si potvrdili bezpečnost práce. Zároveň s ohledem na charakter prací jsme měli místo zásahu zajištěno ze dvou stran protipožárním zabezpečením zodolněnými cisternami TITAN z flotily Záchranného útvaru HZS ČR. Protipožární krytí doplnily tři cisterny pro případ, kdy by bylo nutné použít pěnidlo. Tak jako v předchozích dnech na obou stranách kontrolovali koncentrace benzenu v ovzduší hasiči-chemici s detektorem,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová, která upřesnila: „Všech dvanáct poškozených cisteren jsme očistili párou. Odstranili jsme z nich zbytky benzenu, aby se uvnitř netvořila výbušná koncentrace a manipulace s vozy byla bezpečná. K tomu jsme použili technologii intenzivního propařování s využitím parního generátoru dieselové lokomotivy.“
Těžkotonážní pásový jeřáb odstranil v pondělí kolejová pole i vagónová soukolí z drážního tělesa a připravil tak místo pro pohyb těžké techniky. „Pásové rypadlo vytvořilo od začátku likvidačních prací 28 hlubinných sond. Dnes těžká technika pokračovala v jejich vystrojení, tzn. v přípravě pro čerpání kontaminované podzemní vody. Tyto sanační práce provádí specializovaná firma. Na rybníku máme stovky metrů sorpčních hadů a norných stěn, reagujeme na požadavky ČIŽP. Pravidelně odebíráme vzorky vod a odesíláme je k analýze. Měříme také koncentrace v ovzduší v okolí, nadále s negativními výsledky. Dronem monitorujeme místo zásahu, pomáhá termovize. Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů,“ dodala mluvčí Balážová.
Aktuální vyjádření KHS Olomouckého kraje k 18.00 11. března:
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci provedla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě v pondělí dne 10. března další odběry a laboratorní analýzy vzorků vod ze studní v rámci preventivního monitoringu se zaměřením na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu. Ve všech odebraných vzorcích je koncentrace uvedených sledovaných ukazatelů pod mezí stanovitelnosti (pod 0,5 µg/l). V preventivním monitoringu jakosti vody budeme pokračovat v pondělí 17. března. Obyvatelé městyse Hustopeče nad Bečvou nemusí mít o kvalitu pitné vody obavy.
Aktuální vyjádření ČIŽP k 18:00 11. března:
ČIŽP se nadále zaměřuje na monitoring nejvíce ohrožené vodní nádrže č. 6, kde se v průběhu minulého týdne projevily zvýšené koncentrace benzenu. Tyto hodnoty kolísaly v závislosti na počasí, vlhkosti, teplotě a dalších okolnostech. Lze předpokládat, že se zde opatření pro zachytávání benzenu budou dále zintenzivňovat. V ostatních sledovaných povrchových vodách jsou koncentrace benzenu stále nízké. Úhyn ryb nebyl zaznamenán. Situaci, která je i nadále vážná, ČIŽP monitoruje.
Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.