Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Prvního máje se do Zábřehu sjede celý region

25.04.2024 - Prvního máje se do Zábřehu sjede celý region - K...

Počasí

25.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 3 - Přeháňky-Déšť

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO. Policisté Olomouckého kraje na lince 158 v akci

16. dubna 2020 - 17:37

Zpět na seznam článků

Za dobu nouzového stavu přijali téměř šest tisíc oznámení.

Za rok přijmou zhruba 70 tisíc telefonních hovorů na lince 158 v Olomouckém kraji. Řeč je o policistech z Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje

Počet událostí oznamovaných v Olomouckém kraji prostřednictvím tísňové linku 158 je téměř srovnatelný s jiným obdobím. „V porovnání s jinými měsíci se však aktuálně změnila skladba oznamovaných událostí. Došlo k výraznému poklesu oznamování dopravních nehod, což souvisí s omezením pohybu v silničním provozu a naopak přibylo událostí ve vztahu k porušování vládních nařízení po dobu vyhlášení nouzového stavu a také došlo k nárůstu oznamovaných událostí v oblasti mezilidských vztahů,“ uvedl tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman.

Policisté na lince 158 v akci zdroj foto: PČR

S datem 15. 8. je spojen Den tísňové linky 158. Telefonní linka 158 je bezplatnou linkou tísňového volání Policie České republiky a je určena široké veřejnosti pro telefonická oznámení, která mají charakter tísňových výzev.

Telefonická volání na linku 158 mají někdy i jiný charakter. „Například ocitnou-li se lidé v tíživé životní situaci a potřebují-li poradit. V těchto případech jsou volajícím poskytnuty kontakty na linky důvěry nebo psychologické poradny, kde je jim zajištěna potřebná intervence,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Jitka Dolejšová.

Policisté na lince 158 v akci zdroj foto: PČR

Obsluhu telefonní linky 158 zajišťují policisté integrovaného operačního střediska. „Jejich hlavním posláním je zabezpečovat v nepřetržitém provozu jednotné a koordinované plnění policejních úkolů. Operační střediska zajišťují provoz národní telefonní linky tísňového volání 158 a současně kooperují v této souvislosti se správcem evropské telefonní linky tísňového volání 112 a linkou ZZS 155 při zásazích v rámci IZS,“ upřesnila mluvčí Dolejší.

Policisté na lince 158 v akci zdroj foto: PČR

Každoročně policisté řeší případy zneužití tísňové linky, tím že si volající vymýšlí různá oznámení, která se nezakládají na pravdě a to z různých pohnutek. „Zneužití linky tísňového volání 158 je trestné. V době rozvinutých technologií je úspěšnost odhalení volajícího, jenž zneužil tísňovou linku vysoká. Jednotlivé případy se dokumentují a v extrémních případech jsou pak postoupeny Českému telekomunikačnímu úřadu k projednání,“ sdělila Jitka Dolejší.

Policisté na lince 158 v akci zdroj foto: PČR

Integrované operační středisko Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, které vzniklo v květnu 2014, přibližuje jeho vedoucí plukovník Zbyněk Hanzl. Na operačním středisku, kde je zajištěna nepřetržitá služba, pracuje v současné době čtyřicet osm policistů, kteří zde slouží ve směnném provozu. Na každé směně je osm až deset policistů, kteří přijímají tísňová volání na linku 158 z celého Olomouckého kraje a operativně vysílají policisty do konkrétních míst událostí. Při tom všem spolupracují s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a zabezpečují součinnost mezi jednotlivými útvary policie, ministerstva vnitra, ostatními bezpečnostními sbory a ozbrojenými silami a dalšími organizacemi. Policisté v Olomouckém kraji přijmou na tísňové lince denně průměrně 180 telefonátů, přičemž průměrná délka hovoru je kolem 60 vteřin. Denní počet výjezdů na místo je cca 140 a denně policisté průměrně vyjedou k sedmi závažným případům, kdy hrozí přímé ohrožení života, zdraví, majetku nebo je pachatel na místě. Obsah oznamovaných událostí je rozličný, stejně jako počet oznámení, ze zkušeností však vyplývá, že během dne častěji policisté řeší majetkovou trestnou činnost a problémy v dopravě, večer přibývají oznámení o narušení veřejného pořádku nebo občanského soužití a případy různých forem násilí.  Obecně pak lze říci, že více oznámení přijímají operační důstojníci během letních měsíců. Ročně se počet přijatých oznámení pohybuje v řádech desetitisíců. Vzhledem k rozsahu a obsahu přijímaných oznámení jsou na policisty IOS kladeny vysoké odborné nároky. Musí být dostatečně zkušení, aby se dokázali rychle rozhodnout, jak efektivně a adekvátně na vzniklou situaci reagovat. To s sebou nese vysokou míru odolnosti vůči stresu. Současně však musejí být policisté operačního střediska i v mnohdy vypjaté situaci vstřícní a empatičtí vůči oznamovatelům. Za směnu vyřídí obsahově různorodá oznámení od situací ohrožující lidský život až po situace, kdy si oznamovatel potřebuje pouze s někým pohovořit. Proto do našich řad přijímáme policisty, kteří u policie pracují již několik let a disponují řadou profesních, ale i osobních zkušeností. Taktéž musí být zdatní i v ovládání nových technologií, které v rámci integrace operačních středisek využíváme.“

Autor: red., pis., zdroj foto: PČR

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.