Nemocnice Šumperk - lékárna
Pálení čarodějnic
Nemocnice Šumperk
Čtvrtek 19. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli první!

19.04.2018 - Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli...

Počasí

skorojasno

19.04.2018 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 10 - SkoroJasno

skorojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 23 / 10 - SkoroJasno

Hygiena

VIDEO:Potřetí v řadě zvítězili vojáci z hranické brigády

30. ledna 2016 - 06:57

Zpět na seznam článků

V jesenických horách je dobojováno

Čtyři dny tvrdého soupeření s nástrahami přírody, náročnými úkoly a se sebou samým mají účastníci armádního závodu Winter Survival 2016 za sebou.

Mezinárodní mistrovství v zimním přírodním víceboji, které v rámci české armády připravila Univerzita obrany v Brně, prověřovalo u vojáků úroveň dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů. „Závodníci během třídenní vytrvalostní etapy absolvovali s veškerou výbavou pro přežití dlouhé přesuny v rozbředlém sněhu, bojovali také s deštěm, oblevou a v poslední etapě při výstupu na Praděd se silným větrem, který dosahoval rychlosti až 90 km/h. Do cíle závodu nakonec dojelo všech šestnáct armádních týmů,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Pazdera.

WS 2016 - čtvrtý den závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

V poslední soutěžní disciplíně šlo především o rychlost a bezpečné provedení transportu raněného. Vojenské týmy musely nejprve urazit několik kilometrů k vrcholu Pradědu, poté jeden z trojice simuloval zraněného a kolegové ho na saních, respektive transportních nosítkách UT 2000 svezli k Sporthotelu Kurzovní. Trasa svozu raněného vedla po turistické cestě z nejvyššího jesenického vrcholu, přes sedlo pod Pradědem a dále dolů k horskému hotelu Kurzovní.

WS 2016 - čtvrtý den závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Vítězem 22. ročníku mezinárodního mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2016 se stalo družstvo 7. mechanizované brigády Hranice ve složení nadporučík Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), četař Ivo Vrba a desátník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). „Máme obrovskou radost, že jsme opět zvítězili. Žádné české družstvo třikrát za sebou ještě nezvítězilo. Nám se to nyní podařilo," zhodnotil výsledek hlídky s nadšením četař Ivo Vrba. „Nebylo to vůbec jednoduché, museli jsme celou dobu makat a opět se to povedlo," uvedl pro Český rozhlas kapitán družstva nadporučík Viktor Novotný. 

WS 2016 - vítězný tým foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Stříbrné medaile vybojovali rotmistr Josef Zlámal, desátník Ladislav Sás a svobodník Martin Man ze 73. tankového praporu Přáslavice. Bronz zaslouženě získali nadporučík Michal Pech, praporčík Milan Menzel a rotmistr Miroslav Šroler z Agentury logistiky ve Staré Boleslavi. A jak se v soutěži umístila zahraniční družstva? Slovinští vojáci skončili na 9. místě, němečtí horští myslivci na 11. příčce a příslušníci rakouské horské brigády na 14. místě. Družstvům Univerzity obrany se moc nedařilo, i když se její členové velice snažili. Tým UO I obsadil 12. místo, družstvo UO II předposlední 15. místo a hlídka FVZ UO 16. pozici.  ​

Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Josef Bečvář, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl, velitel 7. mechanizované brigády plukovník Pavel Lipka a další představitelé české armády a civilních firem.

WS 2016 - Generálporučík Josef Bečvář hovoří k účastníkům závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Slavnostní ceremoniál proběhl na vojenské zotavovně Ovčárna pod Pradědem, která se každoročně stává logistickou základnou celé soutěže.

WS 2016 - účastníci 22. ročníku závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Autor: red., Petr Pazdera, foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Fotogalerie

Související články

Další články z rubriky

Šumperská Zelená školka nabízí místa pro dvouleté děti

Šumperská Zelená školka nabízí místa pro dvouleté děti

Provoz bude zahájen od 1. září letošního roku

Řidič na sebe sám upozornil, že nesmí za volant

Řidič na sebe sám upozornil, že nesmí za volant

V Sobotíně překročil povolenou rychlost

Autorské čtení s Miroslavem Mackem v Šumperku

Autorské čtení s Miroslavem Mackem v Šumperku

Vydal pokračování nových příběhů Saturnina

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.