Nemocnice Šumperk - lékárna
Pálení čarodějnic
Nemocnice Šumperk
Čtvrtek 19. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli první!

19.04.2018 - Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli...

Počasí

skorojasno

19.04.2018 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 10 - SkoroJasno

skorojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 23 / 10 - SkoroJasno

Hygiena

VIDEO:Při náročném armádním závodě vojáci bojovali i s oblevou

29. ledna 2016 - 05:36

Zpět na seznam článků

Účastníci mají za sebou fyzicky nejnáročnější část

​​​​Třetí den armádního závodu Winter Survival 2016, který pro vojáky připravili učitelé z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany, se nesl v duchu náročného kruhového pochodu po jesenických horách. „Profil patnáctikilometrové trasy byl členitý, závodníci zdolávali rokle a kopce s poměrně značným převýšením. Nedostatek sněhu místy omezoval vojákům pohyb na skialpinistických lyžích,“ uvedl tiskový mluvčí závodu Petr Pazdera

Někdy museli lyže nosit připevněné na batozích, které i tak měly s výstrojí a zásobami, jenž účastníci závodu potřebovali k přežití, až 20 kilogramů. Na trase závodu čekaly vojáky disciplíny prověřující jejich fyzickou zdatnost a psychickou odolnost, a také boj s oblevou. „Když je pořádný mráz, člověk se zahrabe do suchého sněhu a ráno je všechno v pohodě. Takhle jsme durch mokří a ani nejde cokoli usušit. Je škoda, že se nádherné zimní počasí pokazilo zrovna na Survival," lituje rotmistr Josef Zlámal z družstva ze 73. tankového praporu Přáslavice.

WS 2016 - třetí den závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Fyzicky nejnáročnější disciplínou závěrečné části první etapy armádní soutěže Winter Survival 2016 bylo vyprošťování velkých a těžkých břemen z členitého terénu. Nedaleko Videlského sedla měly hlídky za úkol vyprostit pět různě velkých pneumatik ze svahu a dopravit je na ložnou plochu nákladního automobilu. Při tom se opět museli rozhodnout o způsobu jejich dopravy a vyzvednutí na korbu tatrovky. Neboť na to měli jen dvanáct minut a k dispozici horolezecká lana, smyce a karabiny.

WS 2016 - třetí den závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Po kruhovém pochodu v mokrém sněhu museli vojáci ještě zvládnout časovku na lyžích od Videlského kříže po chatu Švýcárna, která představovala cca čtyřkilometrový výstup. Těsně před cílem etapy probíhalo ve svahu pod Petrovými kameny vyhledávání zasypaných vojáků v lavině. „Účastnili jsme se podobných vojenských soutěží, které měly různou obtížnost. Jsme zde poprvé a chceme především získat zkušenosti, abychom se napříště lépe připravili. Chtěli bychom za rok přijet s dvěma týmy," říká k účasti Slovinců na mistrovství kapitán Igor Praznik z 132. horského pluku Bohinjska Bela.

Po doběhnutí do cíle u vojenské zotavovny Ovčárna pod Pradědem, která se po dobu závodu Winter Survival pravidelně stává příjemnou domovskou základnou vojáků, byli závodníci postaveni před úkol poskytnout první pomoc dalším kolegům, jež byli zraněni výbuchem granátu v budově. „Členové soutěžních hlídek museli ošetřit několik vážných zranění, a to poranění hrudníku střepinami, devastující poranění horních a dolních končetin, tepenné krvácení, popáleniny a tržné rány v obličeji. Figuranty maskovaly pracovnice Českého červeného kříže a splnění disciplíny vyhodnocovali příslušníci zdravotnické služby AČR. Zranění vypadala velmi věrohodně, což působilo i na psychiku vojáků,“ upřesňuje mluvčí Petr Pazdera.

WS 2016 - třetí den závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Před čtvrtkem, závěrečným dnem celé soutěže, se po dvou nocích strávených venku vojáci konečně vyspí v horském hotelu. A konečně mohou usušit mokré svršky, ve kterých strávili dlouhé tři dny.

Během třetího soutěžního dne si nejlépe vedli vojáci z družstva Agentury logistiky ve Staré Boleslavi, což je v celkovém průběžném hodnocení posunulo ze čtvrtého místa na třetí. Celkově tedy za první (třídenní) etapu závodu je v čele hlídka 7. mechanizované brigády Hranice, na druhém místě tým 73. tankového praporu Přáslavice a na třetí pozici družstvo Agentury logistiky ve Staré Boleslavi. 

WS 2016 - třetí den závodu foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Na závěr soutěžící čeká druhá etapa závodu, která představuje simulovanou záchranu a transport zraněného člena týmu z vrcholu Praděd k Sporthotelu Kurzovní.

Autor: red., Petr Pazdera, foto: Jiří Pařízek - Armáda ČR

Fotogalerie

Související články

Další články z rubriky

Šumperská Zelená školka nabízí místa pro dvouleté děti

Šumperská Zelená školka nabízí místa pro dvouleté děti

Provoz bude zahájen od 1. září letošního roku

Řidič na sebe sám upozornil, že nesmí za volant

Řidič na sebe sám upozornil, že nesmí za volant

V Sobotíně překročil povolenou rychlost

Autorské čtení s Miroslavem Mackem v Šumperku

Autorské čtení s Miroslavem Mackem v Šumperku

Vydal pokračování nových příběhů Saturnina

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.