Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 03. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Celorepublikové sčítání lidu se blíží

03.03.2021 - Celorepublikové sčítání lidu se blíží - Těžit z...

Počasí

03.03.2021 - Středa

Teplota: 10 / 1 - SkoroJasno

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO. Rektor UP ocenil nejlepší akademické práce, publikace a sportovní výkony

16. února 2021 - 12:45

Zpět na seznam článků

Zvyšuje tak prestiž vědecké práce na olomoucké univerzitě

Celkem osmdesát dvě ocenění udělil rektor Univerzity Palackého v Olomouci (UP) Jaroslav Miller za akademické práce, odborné publikace a sportovní výkony. Vyhlášení výsledků studentských cen rektora a čestných uznání pro autory monografií za uplynulý rok je jedním z tradičních bodů programu Akademického týdne UP, kterým si olomoucká univerzita připomíná výročí svého znovuobnovení v roce 1946. Vzhledem k opatřením v souvislosti s pandemií covidu-19 se slavnostní předávání cen letos neuskuteční, prezentace výsledků probíhá online.

Výsledky soutěže podle rektora UP odráží tvořivost a odbornost posluchačů a zaměstnanců univerzity. „Potvrzují kvalitu prací a publikací vzniklých na Univerzitě Palackého, stejně jako studentů, kteří dosáhli výborných sportovních výsledků. Děkuji všem za účast, oceněným blahopřeji,“ řekl Jaroslav Miller.

Bakalářské a magisterské diplomové práce, případně odborné články přihlásili do soutěže studenti ze všech osmi fakult univerzity. Mezi sedmadvaceti oceněnými jsou nejvíce zastoupeni posluchačky a posluchači přírodovědecké a filozofické fakulty a fakulty zdravotnických věd. Na třetích místech se umístilo sedm studentů, na druhých jedenáct a na prvních devět.

Jedno z prvních míst získala absolventka pedagogické fakulty Michaela Švarcová, jež byla oceněna za práci Informovanost žen o prevenci a péči o porodní poranění v případě vaginálního porodu. „Z ceny rektora mám velkou radost. Pomohlo mi to s rozhodnutím, zda si podat přihlášku na doktorské studium,“ uvedla.

Pro Kateřinu Bundilovou je zisk ceny i oceněním úsilí kolegů a mentorů, kteří ji při tvorbě práce Sezónní dynamika blech u plchů a detekce bartonel provázeli. „Vítězství je pro mě také symbolem, kterým bych ráda poukázala na fakt, že i studenti učitelských kombinací se mohou plnohodnotně věnovat vědeckým pracím,“ dodala absolventka přírodovědecké fakulty.

Vedle ocenění za studentské práce byly uděleny také Ceny rektora UP pro nejlepší sportovce z řad studentů. Komise vybrala sedm laureátů. K nejúspěšnějším disciplínám patří sjezd na divoké vodě, běžecké lyžování, judo nebo házená.

První místo obdržela judistka Renata Zachová z fakulty tělesné kultury, která v loňském roce zvítězila na mistrovství Evropy juniorů v Chorvatsku. „Za ocenění jsem velmi vděčná. Toto mistrovství si budu pamatovat navždy. Sice to bylo v upravených podmínkách bez diváků, ale byl to ten nejkrásnější pocit,“ uvedla.

Čestná uznání za odbornou knihu publikovanou v letech 2019 a 2020 obdrželo čtyřicet osm autorů z řad akademické obce za jednačtyřicet publikací. Věnovali se tématům zdravotnickým, teologickým, filozofickým, psychologickým, historickým i uměnovědným. Nejsilnější zastoupení mezi oceněnými tituly měly ty z humanitních a společenských věd.

Například doktorka filozofie Kateřina Mildnerová z filozofické fakulty byla oceněna za knihu Namibian Czechs (Namibijští Češi), na které pracovala tři roky. „Tato historická lekce sociálně-inženýrského edukačního programu s namibijskými dětmi v Československu mezi léty 1985 a 1991 je důkazem toho, že jakákoliv nedomyšlená politická manipulace s dětmi je nebezpečná a má devastující vliv na jejich psychiku,“ uvedla s tím, že téma zpracovává také Audiovizuální produkce UP do podoby dokumentárního filmu, na jehož koprodukci se podílí Česká televize.

Čestné uznání získal také profesor Rostislav Švácha, koeditor publikace Karl von Lichtenstein-Castelcorno (1624–1695): Places of the Bishop’s Memory o stavebnické a sběratelské činnosti olomouckého biskupa, která dříve obdržela i cenu ministerstva kultury Gloria musaealis. „Jde o výsledek výborné spolupráce řady badatelských institucí a více než dvacítky odborníků. Zajímalo nás například to, do jaké míry biskup plnil dobové nároky kladené na vysokou aristokracii a v jaké míře byla jeho činnost výjimečná,“ upřesnil Švácha.

Seznam oceněných ZDE

Autor: red., G. Sýkorová Dvorníková, zdroj foto: upol

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.