Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 18. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Král všech dětských klaunů v zábřežském Retru

17.05.2024 - Král všech dětských klaunů v zábřežském Retru -...

Počasí

18.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 12 - Oblačno

19.05.2024 - Neděle

Teplota: 21 / 12 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

VIDEO. Výcvik potápěčů HZS Olomouckého kraje

16. srpna 2023 - 16:42

Zpět na seznam článků

Lom Výkleky na Přerovsku

VIDEO. Výcvik potápěčů HZS Olomouckého kraje

V unikátních záběrech hasičských potápěčů se můžete exkluzivně podívat, jak to vypadá na dně oblíbeného lomu Výkleky na Přerovsku. Díky gopro kameře tak odhalíte, jaká tajemství se v tichém vodním světě nacházejí.

Potápěči HZS Olomouckého kraje musejí ročně pod hladinou strávit minimálně deset hodin. „Většinou je to ovšem až dvojnásobek. Výcviky absolvují dvakrát měsíčně. Součástí týmu potápěčů v našem kraji jsou také nováčci, kteří se zacvičují, aby mohli projít všemi potřebnými kurzy a zkouškami a získat tak oprávnění pro potápěčskou zásahovou činnost,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Potápěči HZS Olomouckého kraje jsou dislokováni na třech stanicích, slouží nepřetržitě a střídají se po dni s hasiči-potápěči z Pardubického a Královéhradeckého kraje. „Zasahují zejména v případech záchrany života. Jde například o osoby tonoucí nebo probořené do ledu, různé pády do vodních toků, záchranu potápěčů, vyhledávání utonulých a pohřešovaných osob v součinnosti s policií, vyhledávaní a vyzvedávání předmětů a vozidel za pomoci zdvihacích vaků a jeřábů nebo zajištění lezecké skupiny při práci nad vodní hladinou. Během čtyřiadvacetihodinové služby zajišťují potápěčskou pohotovost na území celé Moravy (OLK, MSK, JMK, ZLK) a dvou východočeských krajů (KHK, PAK). V našem kraji zasahují nejčastěji ve spolupráci s PČR při vyhledávání tonoucích nebo při vyproštění automobilů z vodních nádrží či řek,“ upřesnila mluvčí.

Aby se příslušník HZS ČR stal hasičem-potápěčem, musí splňovat jasná kritéria daná interními předpisy HZS ČR. „Především musí projít speciální lékařskou prohlídkou, splnit plavecké testy a úspěšně absolvovat úvodní potápěčský kurz. Ale ani pak nemůže být z bezpečnostních důvodů nasazován u všech mimořádných událostí a do libovolných hloubek. Teprve když se může prokázat více potápěčskými ponory a pod hladinou stráví minimálně stanovenou dobu v určitých hloubkách, pak může být zařazen do pokročilých kurzů,“ dodal Lucie Balážová.

Autor: red., L. Balážová

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.