Pátek 25. září 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperský boxerský klub přivezl z Opavy medaile

25.09.2020 - Šumperský boxerský klub přivezl z Opavy medaile -...

Počasí

25.09.2020 - Pátek

Teplota: 17 / 14 - obcasny-Déšť

26.09.2020 - Sobota

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Valentýnský odběr krve v Šumperku

08. února 2020 - 17:03

Zpět na seznam článků

Transfúzní služba v Šumperku odmění dárce

Valentýnský odběr krve v Šumperku

ilustrační snímek zdroj foto:AGEL

Svatý Valentýn bývá svátkem láskyplných gest. Tím největším dárkem, který však můžete druhým dát, je dar krve - dar života. Letošní svátek oslaví Valentýnskými odběry i dárci krve ze Šumperska, a to ve čtvrtek 13. února a v pátek 14. února na Transfúzní službě Šumperk. „Ať přijde nový nebo stávající dárce, sám nebo ve dvojici, vždy obdrží dárek. U stálých dárců je potřeba se k odběru předem objednat, prvodárcům stačí dorazit,“ upozorňuje mluvčí Radka Miloševská.

Čokoládové srdce z Velkolosinských pralinek pro každého a pro dvojice dokonce láhev vína jsou připraveny na Transfúzní službě Šumperk pro ty, kteří přijdou darovat krev nebo plazmu během Valentýnských odběrů ve čtvrtek 13. února a v pátek 14. února. „Dárci k nám přichází s různou motivací. Někdy je přivede zvědavost vyzkoušet si dárcovství, jindy dorazí jako podpora blízkého, kamaráda nebo rodinného příslušníka. Ať už jsou důvody jakékoliv, vždy jim bude odměnou záslužný pocit z dobrého skutku a pomoci druhým, který je o to silnější, když se sdílí s partnery, blízkými, kamarády či kolegy,“ říká lékařka Lenka Langrová z Transfúzní služby Šumperk.

darování krve zdroj foto: AGEL

Valentýnské odběry mají už svou tradici a cílí především na dvojice s myšlenkou, že společné darování dva lidi sblíží. Pravidelný dárce si navíc může přivést nového parťáka a sám mu být oporou. „Z nového prostředí a neznámých činností během odběru může mít prvodárce strach, ale dobrá společnost zkušenějších dárců ho jistě rozptýlí. Na loňského Valentýna jsme přivítali celkem třicet sedm dárců plazmy a třicet čtyři dárců krve, z toho tři přišli poprvé. Každý má tu možnost, ale ne každý je ochotný vyměnit své pohodlí za pomoc druhým, proto si toho velmi vážíme,“ říká vděčně Lenka Langrová.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje padesát kilogramů. V rámci bezpříspěvkového dárcovství krve je dárce vyšetřen lékařem a jeho krev se testuje na přítomnost několika povinných infekčních markerů. Legislativa nabízí dárcům krve bonusy jako možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy či uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši tři tisíce korun za každý absolvovaný odběr.

Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: Agel

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:AGEL

Další články z rubriky

Univerzita Palackého hledá dárce kostní dřeně

Univerzita Palackého hledá dárce kostní dřeně

Vyzývá fakulty k souboji v darování krve

Z auta nebo do zvláštní přenosné schránky

Z auta nebo do zvláštní přenosné schránky

Hlasovat ve volbách můžete i navzdory karanténě či izolaci kvůli covid-19

Exkluzivní Fotogalerie

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

ŠumpeRUN 2020 II.

ŠumpeRUN 2020 II.

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.