Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 21. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Řemeslníci“ obrali seniora na Jesenicku o téměř osmdesát tisíc korun

21.11.2019 - „Řemeslníci“ obrali seniora na Jesenicku o téměř...

Počasí

21.11.2019 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 7 - obcasny-Déšť

22.11.2019 - Pátek

Teplota: 10 / 8 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vánoce bez požárů

24. prosince 2018 - 08:37

Zpět na seznam článků

Doporučení hasičů

Vánoce bez požárů

krajské operační středisko HZS Olomouckého kraje zdroj foto: FN HZSOLK

Příjemně strávené vánoční svátky v kruhu svých nejbližších – to je přání většiny z nás. Hasiči přinášejí několik rad, na co si dát během předvánočního shonu i veselých vánočních oslav pozor, aby Vánoce klidné zůstaly a vzpomínky na ně byly jen ty nejhezčí.

Že jsou doporučení na dodržování požární bezpečnosti během vánočních svátků na místě, dokazuje i následující statistika. Loni během Štědrého dne museli hasiči zasahovat u šedesáti požárů, při nichž byla jedna osoba usmrcena a dvaadvacet osob zraněno. Škoda na majetku se pohybovala ve výši bezmála osm milionu korun.

Na Štědrý den vyjeli profesionální hasiči z Olomouckého kraje celkem k dvaceti událostem. „Jednalo se především o technické pomoci, hasiči však zasahovali také u požárů a dopravních nehod. Jeden typicky vánoční požár se odehrál v Olomouci na ulici Heyrovského, kde hořel vánoční stromeček od zapálené prskavky. Naštěstí ho majitel hned chytil a balkonem vyhodil ven na volné prostranství. Sám ho také uhasil, takže když hasiči přijeli na místo požáru, nebylo už co hasit,“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

přehled zdroj: HZS OLK

Ohořelý stromek pouze hasiči zkontrolovali. „Škodu si majitel nevyčíslil žádnou,“ upřesnila mluvčí.

To na Boží hod vánoční zachraňovali hasiči koně, který uvízl v okně maštale v Bystročicích na Olomoucku. Loni 25. prosince hasiči řešili pouze jediný požár. „Na druhý svátek vánoční řešili hasiči pět požárů, žádný z nich však neměl přímou souvislost s Vánoci,“ dodala mluvčí.

Svíčky a prskavky

Máme čas adventu a mnoho z nás si večer zpříjemní zapálením svíčky. Plamen svíčky je otevřený oheň, který může způsobit požár. Pokud tedy svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste je vždy řádně uhasili a nikdy neopustili byt či dům, dokud nedohoří. Pečlivě také volte místo, na které svíčku položíte. Pamatujte na bezpečnou vzdálenost svíčky od hořlavých předmětů, kterými jsou naše domácnosti přeplněné. Myslete také na děti a domácí mazlíčky, aby nikdy nezůstali s hořící svíčkou v místnosti sami. Stačí totiž chvilka nepozornosti a neštěstí je tady.

Adventní věnce

Požáry adventních věnců jsou poměrně časté a hasiči se s těmito případy setkávají každý rok. Adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu svíčky s věncem, jsou určeny pouze k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je příliš vysoké. Rizikové jsou také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které se následně vznítilo.

Vánoční stromečky

To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde budete používat elektrické svíčky, kupujte raději značkové výrobky, které mají potřebnou certifikaci a jsou opatřeny návodem na použití v českém jazyce. Budete tak mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.

Vaření a pečení

Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie.

I přes každoroční varování hasičů dochází v období adventu, Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.

 

Je na každém z nás, aby dodržoval pravidla požární bezpečnosti, nezavdal tak příčinu ke vzniku požáru a dopřál hasičům z Olomouckého kraje poklidné vánoční svátky bez výjezdů k požárům a nehodám.

Autor: red., N. Zaoralová, V. Hacsiková

Fotogalerie

krajské operační středisko HZS Olomouckého kraje      zdroj foto: FN HZSOLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.