Ve FN Olomouc otevřely nové prostory Centra asistované reprodukce
21. června 2013 - 10:24
S potomkem se mohou neplodné páry seznámit už ve fázi embrya
FN Olomouc - embryologická laboratoř zdroj foto:FN Ol
Větší komfort, kratší čekací doby a hlavně ještě vyšší úspěšnost v léčbě neplodnosti bude Fakultní nemocnice Olomouc moci nabídnout všem párům, které přicházejí do jejího Centra asistované reprodukce. Zvýšit kvalitu poskytované péče a celkově zlepšit podmínky pro klienty se podařilo díky rekonstrukci a dovybavení centra. Nemocnice ve čtvrtek 20. června slavnostně otevřela nově upravené prostory, do jejich přestavby a vybavení investovala ze svého rozpočtu celkem osm milionů korun.
„Vycházíme tak vstříc rostoucímu zájmu neplodných párů, které hledají pomoc právě v našem centru. Důvěra pacientů nás velmi těší a souvisí bezesporu s úspěšností léčby, která je u nás dlouhodobě na vysoké úrovni. Můžeme se výsledky v léčbě neplodnosti porovnávat s předními centry u nás i v zahraničí,“ podotkl profesor Radovan Pilka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc, jejíž součástí je právě i specializované centrum reprodukční medicíny.
V loňském roce provedli odborníci z IVF centra olomoucké fakultní nemocnice celkem 370 mimotělních oplodnění, což představuje šedesátiprocentní nárůst oproti roku 2011. „Větší zájem o naši péči znamenal prodloužení čekací doby až na tři týdny. Ovšem díky úpravám centra teď budeme moci tuto dobu snížit zhruba na polovinu. Máme nyní k dispozici dvě vyšetřovny namísto jedné, dvojnásobně se zvýšila i kapacita laboratoře,“ vysvětlil vedoucí lékař centra Jiří Dostál.
Úpravami prošlo prakticky celé centrum od čekárny, která nyní nabízí více soukromí, přes laboratorní trakt, zákrokový sálek až po dospávací pokoje včetně sociálního zařízení. „Jsme teď schopni nabídnout řadu nových metod, jako je například speciální výběr nejvhodnější spermie, nepřetržitý monitoring embryí pomocí snímkování kamerou nebo i novou metodu mražení nadpočetných embryí pomocí vitrifikace. To vše jsou postupy, které pomáhají zvýšit úspěšnost léčby a tedy i šance na otěhotnění,“ podotkl docent Dostál. Efektivitu léčby pomáhá zlepšit také nový elektronicky řízený mikromanipulátor sloužící pro vpich spermie do vajíčka při mimotělním oplodnění. Centrum také zvětšilo kapacitu kryobanky pro uchování zmrazených spermií, vajíček a embryí.
Pracoviště asistované reprodukce ve FN Olomouc plánuje ještě v letošním roce i další rozšíření služeb pro pacienty. „Inspirovali jsme se v zahraničí, kde klientům během zákroku ukazují na velkoplošné obrazovce jejich miminko ještě ve fázi embrya pod mikroskopem a pak i průběh celého zákroku, přičemž partner je přítomen na zákrokovém sále podobně jako při porodu. S touto myšlenkou jsme na sál instalovali velkoplošnou obrazovku a chceme ještě letos tuto službu zavést. Muže to ještě více vtáhne do léčebného procesu a ženám to pomůže lépe zvládnout výkon samotný,“ vysvětlil docent Dostál.
Loni do IVF centra ve FN Olomouc přišlo více než tisíc tři sta žen i mužů, lékaři u nich provedli přes sedm tisíc vyšetření. Asi jen u deseti procent párů nejsou dnes podle docenta Dostála odborníci schopni určit příčinu neplodnosti a nejsou tedy ani schopni těmto lidem na současné úrovni vědeckého poznání pomoci. Většině párů toužících po dítěti ale pomoci lze. Centrum asistované reprodukce ve FN Olomouc se v tomto směru může pochlubit velmi dobrými výsledky. „Na první pokus se nám podaří pomoci zhruba každému druhému páru. Ale pokud i ostatní páry v léčbě vydrží dlouhodobě, je naše úspěšnost až devadesátiprocentní. Tím se určitě řadíme mezi přední centra v ČR i v Evropě,“ uvedl lékař. Centrum podle jeho slov zaznamenalo v loňském roce také další úspěch, kdy se podařilo výrazně zvýšit počty jednočetných těhotenství, která jsou vždy méně riziková. „Dříve u nás každý třetí pár po početí umělým oplodněním čekal dvojčata, loni se nám ale povedlo toto číslo zásadně snížit, takže dnes je to jen každý pátý pár,“ doplnil.
Odbornou pomoc by podle docenta Dostála měly páry, kterým se nedaří založit rodinu, vyhledat přibližně po roce marného snažení. Pokud je věk ženy vyšší než pětatřicet let, tak by se na odborníky měli obrátit i dříve. „Výběr centra ovlivňují zkušenosti jiných párů, lidé si je dnes často vyměňují na internetu. Důležitým faktorem jsou ale i cenové podmínky, které jsou pro klienty mnohdy velmi zásadní. Zatímco privátní centra si často započítávají větší režii nebo stimulační léky, ve státních centrech tyto náklady zpravidla odpadají. U nás jsou například léky pro stimulaci bez doplatku a ceny výkonů jsou při spodní hranici, takže páry v této složité situaci mohou ušetřit tisíce korun,“ podotkl docent Dostál. Ženě do devětatřiceti let zaplatí pojišťovny v České republice až čtyři pokusy o umělé oplodnění.
Centrum asistované reprodukce při Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vzniklo z dřívější Výzkumné laboratoře lidské reprodukce, a je tedy jedním z center s nejdelší tradicí v zemi. V roce 1984 se tady také podařilo dosáhnout historicky druhého těhotenství technikami asistované reprodukce v tehdejším Československu. První dítě po početí dnes nejrozšířenější metodou umělého oplodnění IVF/ET se na pracovišti narodilo před dvaceti lety.
Autor: red., Egon Havrlant , zdroj foto:FN Ol
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.