Středa 04. srpna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Plyšoví pejsci budou pomáhat dětem v kraji

03.08.2021 - Plyšoví pejsci budou pomáhat dětem v kraji - Při...

Počasí

04.08.2021 - Středa

Teplota: 20 / 12 - Přeháňky-Déšť

05.08.2021 - Čtvrtek

Teplota: 17 / 12 - obcasny-Déšť

Ve finále Blues Aperitivu si o postup zahrají Češi, Slováci, Maďaři a Poláci

10. června 2021 - 12:54

Zpět na seznam článků

Porota vybírala z více než tří desítek přihlášených

Ve finále Blues Aperitivu si o postup zahrají Češi, Slováci, Maďaři a Poláci

ilustrační snímek zdroj foto: archiv sumpersko.net

Mimořádně bohaté národnostní zastoupení má letošní, již 22. ročník vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, pořádaný tradičně pod křídly mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku. Do finále, které se letos uskuteční 11. září, vybrala mezinárodní porota z třiatřiceti přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících.

Na pódiu šumperského Domu kultury, kde si pod hlavičkou Blues Alive už pětadvacet let vždy na podzim předává štafetu jedna světová bluesová hvězda za druhou, dostanou šanci si před publikem a mezinárodní porotou zahrát české skupiny Back to Roots a Císař Band, slovenští The Turtev Brothers, polské kapely Blackberry Brothers a Levi a dva zástupci maďarské bluesové scény Woodstock Barbie a Teddy Harpo. Jako náhradníci byly vybrány polské soubory Cotton Wing a Black Pin.

Finalisté dostanou k dispozici profesionální festivalovou techniku a další nezbytnosti srovnatelné se zajištěním vystoupení světových hvězd. Jejich úkolem bude zaujmout porotu, ale i diváky. „V první řadě musím poděkovat všem hudebníkům, kteří se do základního kola přihlásili. Přihlášek se sešlo třicet tři, což je číslo srovnatelné s loňskem a převyšující předchozí ročníky,“ říká předseda mezinárodní poroty Aperitivu a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr. A dodává: „Tradicí prvního kola je široký rozptyl, jak žánrový od čirého akustického blues přes velmi častý blues rock až po nejrůznější fúze, tak věkový od začínajících, ale často překvapivě velmi schopných hudebníků, až po zjevné veterány, z jejichž projevu je cítit jistota a letité zkušenosti muzikantů, kteří s hudbou žijí celý život. Výběr mezi tolika různými způsoby hudebního vyjádření vůbec není jednoduchý, porota musí zohledňovat řadu kritérií a při takovém počtu přihlášených samozřejmě i zesílená kvalitativní měřítka.“

Dvě vítězné kapely si zahrají v rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu, který proběhne ve dnech 11. - 13. listopadu. Skupina, nejúspěšnější u publika, získá speciální Cenu diváků. Také další účinkující, kteří na přehlídce „Aperitivu“ zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách hlavního festivalu, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

Autor: red., M. Horáková

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv sumpersko.net

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.