Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 18. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové příměstské tábory v Šumperku

18.05.2022 - Nové příměstské tábory v Šumperku - Dům kultury...

Počasí

18.05.2022 - Středa

Teplota: 18 / 6 - SkoroJasno

19.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 5 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Velikonoce přináší zvýšená rizika na silnicích

15. dubna 2022 - 13:01

Zpět na seznam článků

Spojená s alkoholem a rychlostí

Velikonoce přináší zvýšená rizika na silnicích

ilustrační snímek zdroj foto: archiv MD

Velikonoční svátky s sebou tradičně přináší bohužel i zvýšenou nehodovost. Na silnicích lze očekávat zvýšený pohyb řidičů pod vlivem alkoholu i svátečních řidičů. Častým problémem každoročně bývají také nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí. Letošní Velikonoce jsou navíc unikátní tím, že jim předcházela dvouletá „pauza“, kdy bylo slavení Velikonoc značně omezené, v důsledku Covidu a souvisejících opatření.

Zatímco nehodovost letošních velikonočních svátků můžeme zatím pouze odhadovat, počet zemřelých za první čtvrtletí tohoto roku bohužel již ukazuje, že došlo k výraznému nárůstu oproti minulému roku. Během ledna až března tohoto roku zemřelo na našich silnicích devadesát osm osob (o třináct více, než loni ve stejném období) a těžce zraněno bylo 286 osob (o šedesát tři osob více, než loni). „Velikonoce jsou každoročně rizikové hned z několika důvodů. Zvýšený počet řidičů, kteří během přesunů o svátcích řídí pod vlivem alkoholu nebo jezdí výrazně nepřiměřenou rychlostí, dále pohyb takzvaných svátečních řidičů a v neposlední řadě návrat motorkářů na silnice. Ti ještě nejsou dost vyježdění, navíc vozovka není kvůli zimě dost přilnavá a je na ní řada nečistot. Řidiči také odvykli tomu, že dopravní prostor více sdílí s motocyklisty a cyklisty,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Na nehodách ve velikonočním období se „tradičně“ velkou měrou podílí alkohol. Tento poměr běžně činí přibližně pět procent, o Velikonocích však stoupá na dvojnásobek. Příčinám nehod potom dominuje nepřiměřená rychlost. Poloprázdné silnice lákají mnohé řidiče k rychlé jízdě. Statistiky ale ukazují, že bohužel právě nepřiměřená rychlost bývá tou nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod, následovaná nedáním přednosti v jízdě.

Mnoho lidí využije nadcházející svátky i k tomu, aby vyrazili na výlet na kole či motorce. Motoristé si tak musí s teplejším počasím zvyknout i na to, že se po zimní pauze opět zvýší pohyb právě motorkářů či cyklistů v silničním provozu. Díky dlouhé zimní pauze řidiči pohybu menších vozidel na silnici velmi snadno odvyknou. „Věnujte proto opravdu zvýšenou pozornost rozhlížení, nečekejte na silnici pouze stejně velký stroj, jako je ten váš. Zároveň nepodceňujte motorky, mají zvýšenou schopnost akcelerace a dojedou vás mnohem rychleji, než běžné auto,“ upozorňuje Tomáš Neřold. Vždy je důležité pamatovat i na to, že motorkář i cyklista jsou těmi zranitelnějšími účastníky silničního provozu. „Ti naopak musí vždy myslet na to, že nesmějí svojí jízdou omezovat ostatní či v případě motorkářů jezdit nepřiměřenou rychlostí,“ dodává Neřold.

Autor: red., F. Jemelka - MD

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv MD

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kapela Jelen v Šumperku

Kapela Jelen v Šumperku

Fotek: 67
Přidáno: 23.04.2022

Princezky a princezny v silničním muzeu

Princezky a princezny v silničním muzeu

Fotek: 39
Přidáno: 15.04.2022

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Fotek: 68
Přidáno: 11.04.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.