„Věříme, že dárci budou chtít, aby jejich krev zůstala v šumperském regionu,“ říká primářka Marie Urbánková
15. února 2019 - 11:31
Nemocnice Šumperk spustila ve svém areálu provoz nového plazmaferetického centra
Nemocnice Šumperk - plazmaferetické centrum foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
I přesto, že v nemocničním areálu nadále působí také Transfúzní služba Šumperk, Nemocnice se rozhodla centrum otevřít. Jak chce získat nové dárce? O tom všem se v rozhovoru rozpovídala primářka hematologicko-transfuzního oddělení šumperské nemocnice Marie Urbánková.
Paní primářko, dvě plazmaferetická centra, navíc vzdušnou čarou od sebe vzdálena asi pět set metrů, to je na nemocnici okresního typu poměrně nestandardní situace. Proč jste se rozhodli otevřít si vlastní plazmaferetické centrum?
Marie Urbánková: Šlo v podstatě o strategické rozhodnutí. Nemocnice Šumperk se dlouhodobě snaží vyvíjet různé aktivity napříč odbornostmi tak, ať je maximálně soběstačná a minimálně závislá na externích dodavatelích v rámci poskytování zdravotní péče. A tak, jak si v minulosti vybudovala například vlastní mikrobiologickou laboratoř, rozhodla se nemocnice otevřít i vlastní plazmaferetické centrum.
Přestože už jedno plazmaferetické centrum v areálu dlouhá léta působí?
Marie Urbánková: Ano. Stojíme si za tím, že šlo o krok správným směrem. Potvrzuje to i fakt, že nám Transfúzní služba Šumperk vypověděla zásadní smlouvy na dodávku transfúzních přípravků a smlouvu o spolupráci při provádění autotransfúzí. A přesně z těchto důvodů chceme být závislí na externích subjektech co nejméně. V této chvíli nám nezbývá, než jejich krok respektovat a začít situaci okamžitě řešit.
Jak chce nemocnice řešit výpadek dodávek transfúzních přípravků? Nebudou touto situací ohroženi pacienti?
Marie Urbánková: Ta situace je hodně nepříjemná a intenzivně teď pracujeme na jejím řešení. Snažíme se dohodnout s jinými zdravotnickými zařízeními na dočasných dodávkách krevních derivátů transfúzních přípravků a ještě letos otevřeme nové pracoviště pro odběr plné krve.
Dvě krevní centra v jednom nemocničním areálu. Jak chcete přimět dárce, aby zamířili do centra Nemocnice Šumperk?
Marie Urbánková: Dárce chceme motivovat různými benefity. Ty jim poskytne samotná nemocnice, další ocenění chystáme ve spolupráci s městem Šumperk a Českým červeným křížem. Dárcům krevní plazmy náleží také stejné výhody, jako dárcům krve. Tedy studijní nebo pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné nebo odpočet ze základu daně. A v neposlední řadě chceme apelovat na samotný fakt, že darovaná plazma či krev pro pacienty zůstane zde v nemocnici. My částečně asi rozumíme tomu, proč nám Transfúzní služba smlouvu vypověděla. Je logické, že vždy budou upřednostňovat při dodávkách krve svá zdravotnická zařízení, která jsou však lokalizovaná mimo šumperský region. My věříme, že dárci mají k svému regionu určitý vztah, a že budou chtít, aby jejich krev zůstala zde a pomáhala primárně obyvatelům regionu Šumperska a přilehlých oblastí.
Proč je krevní plazma pro nemocnici tak důležitá?
Marie Urbánková: Nemocnice Šumperk je druhou největší v Olomouckém kraji. Provádíme zde mnohdy velmi náročné operace, během kterých se bez krevní plazmy, a přípravků vyrobených z ní, prostě neobejdeme. Obecně má dnes krevní plazma stále nezastupitelnou roli při záchraně lidských životů. Zejména při masívních krváceních, těžkých popáleninách nebo poruchách srážení krve. Podává se lidem s poškozenou imunitou a při mnoha dalších závažných onemocněních a zraněních. Plazma se zpracovává buď pro takzvané klinické účely, kdy je pacientům aplikována během transfúzí, nebo se z ní vyrábějí speciální léčivé přípravky – takzvané krevní deriváty.
Co má udělat člověk, který plazmu ještě nikdy nedaroval. A jaké jsou podmínky pro to, aby plazmu mohl darovat?
Marie Urbánková: Pokud se rozhodne darovat krevní plazmu, stačí se k nám „objednat“ na telefonním čísle 800 500 005. Jinak podmínkou pro dárcovství krevní plazmy je věk od osmnácti do pětašedesáti let. Přičemž dárce musí být zdravý, vážit aspoň padesát kilogramů, musí dlouhodobě pobývat v České republice a mít platné zdravotní pojištění.
Kolikrát za rok můžeme krevní plazmu darovat?
Marie Urbánková: Roční limit pro jednoho dárce je stanoven na dvacet pět litrů a interval mezi darováním musí být alespoň čtrnáct dní. Celkem však ročně může dárce darovat krevní plazmu maximálně šestadvacetkrát.
Autor: red., S. Adoltová, foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.