Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 23. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm

22.09.2021 - Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm...

Počasí

23.09.2021 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 9 - Oblačno

24.09.2021 - Pátek

Teplota: 16 / 13 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Veterináři nařídili:„Každý kus masa z Brazílie se musí vyšetřit!“

05. května 2017 - 14:31

Zpět na seznam článků

Reagují tak na opakovaný dovoz masa obsahující salmonelu

Veterináři nařídili:„Každý kus masa z Brazílie se musí vyšetřit!“

brazilské maso se salmonelou zdroj foto: MZ

Státní veterinární správa zavádí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství od 9. května mimořádné veterinární opatření. Všechny zásilky živočišných produktů původem z Brazílie bude možné uvádět na český trh teprve až po jejich vyšetření na přítomnost salmonely.

Veterináři tak reagují na opakované nálezy salmonel v drůbežím mase a masných polotovarech. Příchod všech zásilek brazilských potravin živočišného původu jim budou navíc muset příjemci zboží hlásit.

Za porušení nařízení s celorepublikovou platností hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun. „Rozhodl jsem se po diskusi s kolegy ze Státní veterinární správy přistoupit k tomuto mimořádnému opatření. Jsme v tomto první stát Evropské unie. Apeloval jsem, aby EU lépe kontrolovala dovážené kuřecí maso na území Evropské unie. Apeloval jsem i na zodpovědné komisaře, bohužel zatím nevidím reálná konkrétní opatření, která by zvýšila ochranu spotřebitelů EU i spotřebitelů v České republice. Většina tohoto dováženého drůbežího masa míří především do veřejného stravování, tedy do restaurací a jídelen. Tady bych chtěl důrazně upozornit české spotřebitele, aby se daleko více ptali na původ nejenom drůbežího masa, ale i jiných druhů mas a více se zaměřili především na kvalitní produkci masa od našich regionálních zemědělců,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

brazilské maso se salmonelou zdroj foto:MZ

Již koncem března vyzvala Evropská komise členské státy ke zvýšeným kontrolám zásilek potravin z Brazílie. Důvodem k těmto mimořádným opatřením byly pochybnosti o fungování systému dozoru nad potravinami a osvědčování vývozů v Brazílii. Z dostupných informací vyplývá, že minimálně v uplynulých dvou letech byly v důsledku korupce na trh uvolňovány potraviny, o jejichž zdravotní závadnosti panují vážná podezření.

brazilské maso se salmonelou zdroj foto: MZ

Do konce dubna provedla veterinární správa přibližně devadesát kontrol, při kterých prověřila, pozastavila a laboratorně vyšetřila dvě stovky šarží. Přitom již pětkrát zjistila přítomnost salmonel v masném polotovaru z kuřecího masa, v kuřecím mase a v jednom případě nevyhovující poměr vody a bílkoviny v kuřecím mase.

Z dosavadních vyšetření vyplývá, že osm procent z kontrolovaných brazilských potravin obsahuje salmonely. „Zpřísnění nahlašovací povinnosti spolu s povinným vyšetřováním všech zásilek zboží brazilského původu výrazně omezí riziko, že se na náš trh dostanou zdravotně nebezpečné či falšované potraviny z této země,“ zdůraznil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Aktuálně veterinární správa stahuje z trhu zásilku téměř pěti tun solených kuřecích prsních řízků.

sdělení zdroj: SVS

„Vyšetření odhalila ve všech pěti vzorcích odebraných z této zásilky, jejímž příjemcem byla společnost Bidfood Czech Republic, salmonely. Necelých 400 kilogramů produktu SVS pozastavila již při odběru vzorku a zakázala polotovar uvádět do prodeje, dokud nebude mít k dispozici výsledek vyšetření. Zbytek zásilky nyní stahuje z trhu a vrátí ho zpět odesílateli do Nizozemí nebo nařídí likvidaci,“ informovala tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Vyhledávání zásilek brazilského zboží komplikuje fakt, že naprostá většina produktů z této země do České republiky nesměřuje přímo, ale v rámci tzv. reexportů od obchodníků sídlících v ostatních členských zemích EU. „Příjemci zásilek v ČR mají sice již několik let povinnost hlásit příchod všech zásilek Státní veterinární správě, nicméně součástí povinnosti není údaj o původu výrobku, pouze o zemi odesílatele zásilky. Nové nařízení tuto povinnost upravuje, a u produktů z Brazílie je nově vyžadováno hlásit i název a adresu brazilského podniku, kde byla hlášená potravina vyrobena,“ upřesnila mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Autor: red., M. Ježková, P. Vorlíček

Fotogalerie

brazilské maso se salmonelou zdroj foto: MZ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.