Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 20. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou

20.02.2024 - FOTO: Pyrotechnici a hasiči cvičili s výškovou technikou...

Počasí

20.02.2024 - Úterý

Teplota: 8 / 4 - Zataženo

21.02.2024 - Středa

Teplota: 8 / 3 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Veterinárně správě se podařilo odhalit množírnu psů v Praze

18. září 2014 - 11:05

Zpět na seznam článků

Doufejme, že zmíněný případ nebude na dlouho jediným prokázaným, doloženým a postiženým případem.

Veterinárně správě se podařilo odhalit množírnu psů v Praze

odhalená množírna psů v Praze zdroj foto:SVS

Jak je obtížné prokázat týrání v tzv. množírně psů, kde jsou zvířata chována v neodpovídajících podmínkách, přičemž se tito „podnikatelé“ tváří jako „zájmový chov“, o tom by mohli pohovořit mnozí pracovníci státního veterinárního dozoru.

V pátek 12. září provedli inspektoři Městské veterinární správy v Praze kontrolu chovatelských podmínek psů na základě obdrženého podnětu, a to na adrese chovatelky z Prahy Běchovic, v chovné stanici, kde chovají psy plemena Bishonek a Boloňský psík v prostorách rodinného domu. Chovaná zvířata byla „špinavá a zapáchající“. Dle stěžovatele šlo při nákupu štěněte o „nevšední zážitek“.

Majitelka a chovatelka nebyla předem o kontrole informována, aby mohly být podmínky chovu posouzeny objektivně. Vzhledem k tomu, že odmítla inspektory vpustit na pozemek, byla kontaktována Policie ČR a úřad městské části Praha Běchovice, který rovněž před týdnem obdržel podnět. Policie se dostavila na místo asi za půl hodiny. „Po jejím příjezdu chovatelka dovolila inspektorům vstup na pozemek, trvala však na přítomnosti policie,“ popsal zahájení kontroly mluvčí Veterinární správy Josef Duben.

Při vstupu do domu zjistili inspektoři, že ve třech oddělených místnostech chová žena 30 psů. Kontakt jednotlivých skupin zvířat byl zamezen pletivovými zábranami. „V jedné místnosti se nacházely dvě kojící feny, každá umístěna v samostatné kleci spolu s 8 cca 3 týdenními štěňaty. V klecích nebyly k dispozici nádoby s vodou, nacházely se zde pouze misky s vlhčenými granulemi. Tuto skutečnost chovatelka zdůvodňovala tím, že nádobu s vodou by zvířata vylila. Ve druhé místnosti se nacházelo volně 13 psů a jedna klec se dvěma štěňaty do 3 měsíců stáří. V kleci rovněž chyběly nádoby s vodou a nebylo k dispozici ani vlhčené krmení. Ve třetí místnosti se volně nacházelo 7 dospělých psů,“ informoval mluvčí Josef Duben.

Chovatelka inspektorům vytkla, že kontrolu předem neoznámili, že přišli nevhod zrovna v době před venčením psů a úklidem chovných prostor. Na podlaze byly zjevné šmouhy po výkalech, lepkavost podlahy a specifický zápach jasně ukazovaly na přítomnost zaschlé moči. Chovatelka připouštěla možnou přítomnost moče, vzhledem k počtu zvířat, čemuž se údajně nedá předejít. Inspektoři konstatovali, že intenzita přítomného zápachu není otázkou, či výsledkem počínání zvířat z daného dne. Prostory byly výrazně prosyceny rozkládajícími se složkami moče a výkalů, obuv se k podlaze lepila a sliznice návštěvníků byly podrážděny až ke kašli a slzení. Srst zvířat byla značně zanedbaná (nemytá, nečesaná, zacuchaná, nestříhaná, zapáchající).

Na výzvu inspektorů, aby chovatelka předložila očkovací průkazy 20 dospělých psů, uvedla, že jsou uloženy u soukromého veterinárního lékaře, který pečuje o její psy. „Ten to však popřel. Později, při čtení protokolu, chovatelka uvedla, že očkovací průkazy nemůže najít,“ dodal Josef Duben.

Po chovatelce byl dále vyžádán živnostenský list. Uvedla, že žádný nevlastní. Nepředložila ani evidenci o prodeji zvířat. Tím, že chovatelka neprokázala platnou vakcinaci proti vzteklině u 20 psů, jak ukládá veterinární zákon, dopustila se přestupku a vzhledem k dalším zjištěným pochybením zahájila Městská veterinární správa v Praze s chovatelkou správní řízení za účelem uložení pokuty. Za neposkytnutí vody za účelem stálého přístupu kojícím matkám a dvěma starším štěňatům, za nevyhovující zoohygienické podmínky a zanedbání péče o zvířata podá správa podnět k úřadu městské části Praha-Běchovice k projednání přestupku společně s návrhem na opatření ke snížení počtu chovaných zvířat.

Autor: red.,J.Duben

Fotogalerie

odhalená množírna psů v Praze    zdroj foto:SVS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody

Fotek: 30
Přidáno: 16.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.