Větší šance pro pacienty s cevními mozkovými příhodami
04. prosince 2013 - 11:46
FN Olomouc modernizovala pracoviště
foto:neurologická jednotka intenzivní péče zdroj:FN Ol
Fakultní nemocnice Olomouc má špičkové vybavení pro péči o pacienty s cévními mozkovými příhodami. V letošním roce totiž nakoupila přístrojovou techniku za sedmdesát milionů korun na kliniky a oddělení, na nichž se léčí právě pacienti postižení mozkovou mrtvicí. Celkový rozpočet projektu činí téměř sedmdesát třimiliony korun, spolufinancuje jej Evropská unie prostřednictvím Integrovaného operačního programu z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Náklady projektu jsou hrazeny z osmdesáti pěti procent z příspěvku Evropské unie a z patnácti procent z rozpočtu FN Olomouc.
Vybavení pomůže zvýšit kvalitu poskytované péče a zlepšit vyhlídky pacientů s tímto závažným onemocněním.„Cévní mozkové příhody představují nesporně celospolečenský problém, a to nejen v České republice. Po kardiovaskulárních onemocněních jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí a nemocnosti ve vyspělých zemích. Naše nemocnice je součástí sítě deseti komplexních cerebrovaskulárních center pokrývajících území celé České republiky. Jsme rádi, že se nám letos podařilo dokončit projekt, díky kterému můžeme našim pacientům nabídnout opět vyšší kvalitu péče,“ uvedl ředitel FN Olomouc docent Roman Havlík
V Olomouckém kraji celý systém funguje tak, že jakmile zdravotnická záchranná služba dorazí k pacientovi a zjistí, že by mohl být postižený cévní mozkovou příhodou, volá ihned ke konzultaci lékařům do cerebrovaskulárního centra ve FN Olomouc. „Nahlásí nám, o jakého pacienta jde, jaké bere léky, co se mu stalo, jaké jsou příznaky, a podle těchto údajů se potom rozhodujeme o dalším postupu. Spolupráce se záchrankou v terénu je v tomto ohledu klíčová a funguje velmi dobře,“ říká docent Šaňák. Zatímco pacient putuje záchranářským vrtulníkem nebo sanitkou do nemocnice, tam už je nachystaný celý multioborový tým, aby nedošlo k jakémukoliv zdržení. „Pokud u nás potvrdíme diagnózu, přistoupíme k léčbě trombolýzou, kdy se krevní sraženina rozpouští pomocí léku podaného do žíly nemocného a v některých vhodných případech pomocí katetru až přesně do místa krevní sraženiny,“ popisuje vedoucí centra.
V olomouckém centru jsou do péče o pacienty po mozkové mrtvici zapojeny Neurologická, Neurochirurgická a Radiologická klinika a také Oddělení rehabilitace. Na péči se samozřejmě podílí rovněž Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc, kam jsou pacienti s mrtvicí záchrankou přiváženi. „Je skvělé, že máme heliport na střeše chirurgického komplexu, často se totiž k přepravě těchto pacientů používá vrtulník, protože jsou přiváženi i z více než stokilometrové vzdálenosti. Na heliport navazuje urgentní příjem a celý diagnostický komplement. Všechno potřebujeme mít po ruce, časový faktor totiž hraje klíčovou roli. Máme-li poskytnout správnou a tu nejúčinnější léčbu, musí se tak stát do čtyř hodin od prvních příznaků postižení cévní mozkovou příhodou,“ vysvětluje vedoucí lékař centra, docent Daniel Šaňák.
V souvislosti s cévní mozkovou příhodou nebo na její následky zemře až třicet procent lidí, které toto onemocnění postihne. Víc než polovina nemocných má významný funkční handicap. „Čím dál častěji jsou mezi pacienty postiženými tímto onemocněním lidé v produktivním věku. Souvisí to se špatným životním stylem, rizikovým faktorem je kouření, stres. Není neobvyklé, že se tak mrtvice objeví u lidí kolem třiceti nebo pětatřiceti let. Pro společnost je samozřejmě velmi důležité, aby se zejména mladé lidi v produktivním věku dařilo vracet zpět k normálnímu životu,“ podotýká docent Šaňák.
Autor: red.,E.Havrlant
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.