Úterý 27. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kvůli užovce se na čas zastavila obnova nádrže

27.02.2024 - Kvůli užovce se na čas zastavila obnova nádrže - Už je...

Počasí

27.02.2024 - Úterý

Teplota: 14 / 5 - obcasny-Déšť

28.02.2024 - Středa

Teplota: 12 / 9 - Zataženo

Více než 2 250 litrů krve od bezpříspěvkových dárců

10. ledna 2023 - 12:00

Zpět na seznam článků

Odebrala v loňském roce šumperská Transfúzní služba

Více než 2 250 litrů krve od bezpříspěvkových dárců

Student Vojenské střední školy při odběru v Transfúzní službě zdroj foto: AGEL

To je zhruba stejně jako v předchozích letech, což umožnilo pokrýt poptávku pro výrobu transfúzních přípravků pro nemocnice v Olomouckém a Moravskoslezském kraji i přes nepříznivý celospolečenský trend, kdy dobrovolných dárců ubývá. 

Letošní rok bude opět další výzvou pro transfúzní oddělení po celém Česku, protože trend v úbytku pravidelných dárců krve je stále aktuální. AGEL Transfúzní služba proto opět láká nové dárce k dárcovství krve, mimo jiné i na benefity bezpříspěvkového dárcovství krve. „Na začátek roku jsme připravili novou soutěž, která potrvá až do konce června a dárci v ní mohou vyhrát jeden z pěti letů horkovzdušným balónem. Připravujeme tematické odběry, nejbližší bude ten valentýnský s názvem,“ uvedla referentka marketingu Marcela Kučerková.

„Společně se středními školami a bezpečnostními složkami plánujeme mnoho hromadných odběrů krve. Například u studentů Vojenské střední školy Ministerstva obrany z Moravské Třebové je tak velký zájem o dárcovství krve, že tento hromadný odběr musíme zorganizovat jako dvoudenní,“ sdělila referentka.

Transfúzní přípravky vyrobené z krve mají široké spektrum použití. „Nejde jen o náhradu krevních ztrát při nehodách, jak se nejčastěji veřejnost domnívá. V hojné míře se používají i pro onkologické pacienty, při léčení otrav a při řadě operací. Málokdo ví, že pro každého pacienta jsou, pro případ vzniku komplikací, před plánovanou operací vždy nachystány transfúzní přípravky,“ vysvětluje vedoucí lékař Radan Volnohradský a dodává: „Jeden půl litr odebrané krve může zachránit až tři lidské životy. Kde jinde než u nás se člověk může během pěti minut stát opravdovým hrdinou?“

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

Student Vojenské střední školy při odběru v Transfúzní službě       zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

PODNIKÁNÍ NA ZKOUŠKU

PODNIKÁNÍ NA ZKOUŠKU

V rámci projektu „Lepší život na šumperském venkovu“

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.