Viktorie - největší druh leknínu na světě
28. července 2020 - 12:27
Chlouba olomouckých skleníků
Viktorie - největší druh leknínu na světě zdroj foto: VFO
V úterý ráno 28. července letos poprvé přivítala příchozí rozkvetlá královna vodních rostlin v tropickém skleníku ve Smetanových sadech Victoria cruziana. Květ kvete ráno a odpoledne se zavírá.
Viktorie – největší druh leknínu na světě byl objeven roku 1801, českým botanikem, lékařem a cestovatelem Tadeášem Haenkem v Rio Mamore. Rostlina dostala jméno po anglické královně Viktorii
V olomouckých sbírkách můžete každoročně vidět chloubu skleníků kvetoucí Victoria cruziana. „V domovině je vytrvalou rostlinou, ale v našich klimatických podmínkách kvůli nedostatku slunečního světla v zimních měsících ji pěstujeme jako jednoletou rostlinu ze semen. Její kruhovito talířovité listy dosahují v domovině až dvou metrů v průměru a unesou ležícího dospělého člověka (díky této vlastnosti se traduje, že tato rostlina nejednomu člověku zachránila v pralese život před aligátory). Na rubu je list pokryt ostny. Rozkvétá sněhově bílými vonnými květy v noci a s přibývajícím světlem se zavírá. S největší pravděpodobností se otevře také následující noc znovu v růžové barvě,“ uvedla Pavlína Hamouzková, která upřesnila: „České jméno viktorie královská správně patří druhu Victoria regia, který se od naší Victoria cruziana liší velmi málo. Victoria cruziana nemá svoje české jméno (někdy uváděna jako viktorie Cruzova). České jméno viktorie královská se lidově běžně používá pro oba druhy."
Sbírkové skleníky spolu s palmovým, kaktusovým a subtropickým skleníkem jsou otevřeny denně od půl desáté dopoledne do osmnácti hodin mimo pondělí.
Autor: red., Pavlína Hamouzková - VFO, zdroj foto: VFO
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.