Vikýřovické muzeum silnic láká na legendární Merkur
07. ledna 2016 - 20:47
Jeden z jeho obdivovatelů se věnuje stavebnici od roku 1975
vernisáž výstavy zdroj foto:archiv Muzea silnic.
První výstavou nového roku bude v Muzeu silnic ve Vikýřových výstava o legendární kovové stavebnici, která se stala inspirativní a zábavnou hračkou mnoha generací dětí. Výstava, kterou muzeum připravilo ve spolupráci se sběratelem a neúnavným propagátorem Merkuru panem Jiřím Mládkem, představí návštěvníkům, na mnoha modelech, historii tohoto českého fenoménu, k vidění budou nejen nejrůznější dopravní prostředky a stroje, ale také například Eiffelova věž a řada dalších unikátů.
Část modelů připravil Jiří Mládek přímo pro výstavu v silničním muzeu. Výstava bude potěšením nejen pro oči návštěvníků. Její součástí výstavy bude také dětská dílna, ve které si budou moci pamětníci zavzpomínat na svá dětská léta s Merkurem a mladší návštěvníci vyzkoušet, co všechno lze z této geniální české stavebnice vytvořit.
Jiří Mládek se svému koníčku – dětské kovové stavebnici Merkur - věnuje asi od roku 1975. „Zajímá se o historii těchto hraček zejména v Čechách, ale i ve světě. Byl jedním z iniciátorů založení Muzea Merkuru v Polici nad Metují v roce 2006. Na jaře 2009 otevřel trvalou expozici české stavebnice Edison v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem,“ přiblížila vedoucí vikýřovického muzea Alena Tuková.
Exponáty své sbírky již vystavoval ve čtyřiadvaceti výstavních místech v Čechách, převážně v muzeích. „Tyto děrované plíšky jsou pro mne neuvěřitelnou fascinací, pocházející z dětských let. Rodiče mi bohužel Merkura koupit nemohli, tak jsem si s ním hrál u kamaráda v domě. Z té doby mi zůstalo vnitřní dětské rozhodnutí – až budu jednou velký, tak si nakoupím ty největší Merkury, abych mohl postavit něco velikého – no, a teď si to plním“, říká o svém koníčku Jiří Mládek. „A sbírání stavebnic? Jsou to úžasné dokumenty doby dětských her a vynalézavosti jejich výrobců. U Merkuru snad i zachraňuji maličko to české „rodinné stříbro“ technického umění generace „hračkářů“ první poloviny minulého století, kterému hrozí úplné zapomenutí“, vyznává se dále sběratel.
Výstava byla zahájena vernisáží za účasti Jiřího Mládka, v úterý 12. ledna. K vidění bude do konce dubna .
Autor: red., A. Turková
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.