Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 09. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

HC Bobři Valašské Meziříčí vs Draci Šumperk 3:5

08.12.2019 - HC Bobři Valašské Meziříčí vs Draci Šumperk 3:5 -...

Počasí

09.12.2019 - Pondělí

Teplota: 5 / 2 - Zataženo

10.12.2019 - Úterý

Teplota: 4 / 0 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vladimír Rybička se ohlíží nejen za letošním ročníkem festivalu Blues Alive

26. listopadu 2018 - 18:03

Zpět na seznam článků

Kdo přiveze z Memphisu prestižní ocenění prozrazuje v ROZHOVORU

Vladimír Rybička se ohlíží nejen za letošním ročníkem festivalu Blues Alive

Blues Alive 2018 foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Bluesový svátek v Šumperku letos přivedl do šumperského kulturního domu hvězdy světových pódií. Dvacátý třetí ročník mezinárodního festivalu Blues Alive  se konal od 15. do 17. listopadu.

K hlavním lákadlům patřila americká písničkářka Joan Osborne, která se proslavila hitem One of Us a přijede s programem písní Boba Dylana. Diváci si užívali vynikající americkou kytaristku Ana Popovic, amerického kytaristu Joe Louis Walker. Na pódiu hlavního sálu vystoupil Fantastic Negrito, baptistický reverend a společenský aktivista Rev. Sekou, Tamikrest, Tuaregové z Mali, americký bluesrockový kytarista Rick Derringer a formace North Mississippi Blues Project složená z hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním historickém stylu.

FOTOREPORTÁŽ: Ana Popovic

FOTOREPORTÁŽ: Joan Osborne

FOTOREPORTÁŽ: Southern Avenue

FOTOREPORTÁŽ: Joe Louis Walker

FOTOREPORTÁŽ: North Mississippi Blues Project

FOTOREPORTÁŽ: Rev. Sekou

FOTOREPORTÁŽ: The Rick Derringer Band

FOTOREPORTÁŽ: Tamikrest

FOTOREPORTÁŽ: Mississippi Mixtape

FOTOREPORTÁŽ: Fantastic Negrito

Letos se na pódiu v Šumperku sešel historicky největší počet hudebníků, kteří získali nebo byli nominováni na Grammy nebo na prestižní ocenění Blues Music Awards.

Doslova žhavou a mimořádnou zprávu oznámil ředitel festivalu Blues Alive, Vladimír Rybička, při slavnostním zahájení. Jako vůbec první český držitel získal mezinárodní hudební festival Blues Alive, nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019.

Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation, přední světová organizace, která se snaží o oceňování, uchovávání a propagaci blues. „Vnímám to jako obrovské ocenění naší dlouholeté práce, kdy již dvacet tři let přivážíme do Šumperka velké hvězdy tohoto žánru. Zároveň je to odměna pro naše fanoušky, díky nimž je festival již několikátý rok beznadějně vyprodaný a kteří zde pak vytvářejí neopakovatelnou atmosféru,” uvedl ředitel Blues Alive Vladimír Rybička.

FOTOREPORTÁŽ: zahájení festivalu

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v Memphisu 25. ledna v rámci pětatřicátého ročníku festivalu International Blues Challenge.

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Ředitel festivalu Vladimír Rybička se v rozhovoru nejen ohlíží za uplynulým ročníkem.

Blues Alive 2018 - ředitel DK Šumperk, ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Třiadvacátý ročník festivalu mezinárodního festivalu Blues Alive před pár dny skončil. Jaké máte bezprostřední ohlasy.

Vladimír Rybička: Většinou superlativy, nezachytili jsme v tisku ani na sociálních sítích žádný negativní ohlas. Návštěvníci byli velmi spokojeni s dramaturgií i organizací festivalu. To neznamená, že, není co zlepšovat. Víme o tom a chceme pro návštěvníky festivalu vytvářet co nejlepší podmínky. Bohužel například ubytovací kapacity prostě nestačí. S tím nic neuděláme Možná storka: před dvaceti lety jsem objížděl hotely ve městě a okolí dostával nižší ceny proti pultovým, protože kdo by se v Šumperku v listopadu ubytoval.

Na šumperském pódiu se představily hvězdy světového formátu, kdo nejvíce zaujal?

Vladimír Rybička: To je velmi individuální. Každý z posluchačů má jiný vkus, takže říct jednoznačně, kdo nejvíc zaujal, je hlavně na divácích a recenzentech. Není to na organizátorech, aby hodnotili.

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Letošní ročník organizátoři několikrát překvapili. Výběrem účinkujících vzbudili u publika takový zájem, že vstupenky byly již v srpnu vyprodané.

Vladimír Rybička: "Vyprodaní" býváme poslední léta vždy. Letos to byl rekord.

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Další příjemné překvapení jste oznámil v úvodu prvního večera- Festival Blues Alive získal nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019. Kdy jste se zprávu dověděl?

Vladimír Rybička: Mail od prezidentky Blues Fundation jsem dostal přibližně řtrnáct dní před festivalem a upřímně řečeno, byl to pro mě absolutní šok. Zprávu jsme spolu s mými nejbližšími kolegy utajili, tak abychom ji jako novinku mohli zveřejnit na zahájení festivalu. Je to pro celý tým organizátorů obrovské vyznamenání a velmi si ho vážíme. Před čtyřiadvaceti lety přišla naše produkční Petra Matysová s myšlenkou bluesového festivalu. Blues v Šumperku? .... Po dvou letech odešla a nechala to na mě.

Kdo bude cenu přebírat?

Vladimír Rybička: Do Memfisu poletí náš dramaturg Ondřej Bezr a kolega Štěpán Suchochleb, který pro nás zajišťuje zahraniční booking. Mně můj zdravotní stav bohužel nedovolí cenu osobně převzít.

Při zveřejnění tak potěšující zprávy jste uvedl, že je to zásluha celého týmu Blues Alive. Můžete ho představit podrobněji?

Vladimír Rybička: Dva nejbližší spolupracovníky jsem zmínil v předchozí odpovědi a ti další jsou především stávající zaměstnanci Domu kultury. O ekonomiku se stará moje společnice Hana Čunderlová. Grafik, s kterým spolupracuji 20 let a chci i v dalších letech. Mám rád, když se tým nemění.

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Zásadní ročník festivalu byl i pro Vás. Dosud jste v průběhu každého festivalu byl v pozici ředitele Domu kultury Šumperk i ředitele festivalu Blues Alive. Od ledna nastupuje na základě výběrového řízení nová ředitelka DK. Jak a kde bude dál fungovat Blues Alive?

Vladimír Rybička: Můj odchod do důchodu z funkce ředitele Domu kultury nijak nepoznamená fungování festivalu Blues Alive. Rozhodně se dál bude konat v Šumperku a v modelu, který se v posledních letech osvědčil. Ano, narazil jsem v průběhu festivalu na fámy o stěhování festivalu do jiného města. O jeho prodeji,.... Jednoznačně: Pokud budu šéfem festivalu a budu mít možnost rozhodovat: Blues Alive bude v ŠUMPERKU!

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Na který z uplynulých třiadvaceti ročníků nejvíce vzpomínáte?

Vladimír Rybička: To je ošidná otázka. Pravděpodobně vždycky na ten poslední, protože dojmy jsou ještě živé.

O kterou hvězdu jste jako organizátoři usilovali nejdéle?

Vladimír Rybička: Hodně dlouho byl jedničkou našeho dramaturgického plánu Buddy Guy. Jeho koncert se za naší spolupráce uskutečnil letos začátkem listopadu v Praze.

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Blues Alive 2018 foto: sumpersko.net - M. Jeřábek

Přípravy čtyřiadvacátého ročníku jsou určitě v plném běhu. Můžete prozradit, co se zatím podařilo dohodnout?

Vladimír Rybička: S dramaturgií dalšího ročníku počkáme až do lednového festivalu v Memfisu, odkud moji kolegové určitě přivezou zajímavé tipy a kontakty.

Autor: red., S. Adoltová, foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Fotogalerie

Blues Alive 2018         foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.