Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných organizacích

15.04.2024 - Nová aplikace sdílí informace o zřizovaných...

Počasí

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

17.04.2024 - Středa

Teplota: 10 / 5 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vlastivědné muzeum v Olomouci vstoupilo do své přelomové sezóny

10. dubna 2022 - 12:43

Zpět na seznam článků

Novinky a akce 2022

Vlastivědné muzeum v Olomouci vstoupilo do své přelomové sezóny

Vlastivědné muzeum v Olomouci zdroj foto: VMO

Po rezignaci dlouholetého ředitele Břetislava Holáska a na základě výběrového řízení nastoupil 1. ledna nový ředitel této instituce Jakub Ráliš.

Návštěvníci se v této sezóně mohou těšit například, jak na očekávanou výstavu díla světoznámého fotografa Jana Saudka, tak i na exkluzivní multimediální výstavu World Wild Wald, která bude otevřena v rámci 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu AFO pořádaného Univerzitou Palackého.

Na léto v muzeu připravili výstavu nejkrásnějších mušlí Středomoří. Díky výstavě Sopky se návštěvníci budou mít příležitost seznámit s „výbušnou historií Moravy a Slezska“, která jim přiblíží dobu, kdy se i na naši na pohled klidnou krajinu vylévala žhavá láva, krátery četných sopek vyvrhovaly sopečné pumy a z úbočí se valily smrtící bahnotoky.

Během léta také pozvou pořadatelé všechny do nové přírodovědné expozice „Od počátku bez konce“, která dodá dětem a mládeži ucelené informace o přírodovědě základních a středních škol. Ve čtyřech celcích - paleontologii, geologii, botanice a zoologii expozice představí ty nejdůležitější přírodní jevy a nejvýznamnější zástupce fosilií, hornin, rostlin, hub a živočichů. K zhlédnutí budou stovky exponátů a celá řada interaktivních prvků. V horní části muzea tak, ve spojení se stávající stálou expozici „Příroda Olomouckého kraje“, vznikne unikátní přírodovědné patro, kde se návštěvníci jistě lehce zapomenou a stráví mnoho hodin. V obou expozicích se budeme snažit návštěvníka nejen pobavit a poučit, ale také co nejvíce vzbudit hlubší zájem o přírodu a uvědomit si vztahy mezi člověkem a životním prostředím.

Na podzim Vlastivědné muzeum v Olomouci uvede svoji stěžejní výstavu Dětský svět, která v rámci „dětských pokojíčků“, školních tříd apod. návštěvníkům představí období dětství od 2. poloviny 19. století po 80. – 90. léta 20. století. Právě tato výstava se stane „pilotním výstavním projektem“, který bude připraven a realizován nově v úzké spolupráci Historického ústavu, výstavního oddělení a v neposlední řadě i edukačního oddělení Vlastivědného muzea, a to vše za vizuálního dohledu profesionálního scénografa.

Vlastivědné muzeum v Olomouci, jak v rámci své hlavní budovy, tak také v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem a v Arboretu Bílá Lhota připravuje nový návštěvnický informační systém, v moderním a jednotném stylu, který sjednotí „značku“ muzea, zámku i arboreta jako celku. 

Novinky a akce sezóny 2022

Zapůjčení děl Josefa Mánesa (1820-1871) ze soukromých sbírek na letošní sezónu - obraz Utonulý (1867, olej, plátno, 26,3 x 21,3 cm, soukromá sbírka). Drobná olejomalba vznikla pravděpodobně v létě roku 1867, kdy Mánes pobýval u rodiny Silva Tarouců na zámku Čechy pod Kosířem. Výjev s trojicí bludiček, které přivábily svou oběť do vodní hlubiny, lze chápat jako autobiografické vyznání umělce a je proto jedním ze zásadních Mánesových děl. Pro širokou veřejnost je obraz téměř neznámý, neboť byl v průběhu 20. století skryt v soukromé sbírce. Faksimile kreseb Josefa Mánesa k pohádce Radlauf a Amaleya. Série kreseb, která vznikla na zámku Čechy pod Kosířem během jednoho z Mánesových pobytů v roce 1850. Kresby se váží k pohádce o Radlaufovi a Amaleyi, kterou měla ráda hraběnka Gizela, hostitelka Josefa Mánesa na zámku. Rýnské pohádky od Clementa Brentana jsou dodnes v zámecké knihovně.

Po tříleté pauze zve muzeum návštěvníky na první tradiční akci této sezóny „Velikonoce v Arboretu Bílá Lhota“. Na velikonoční sobotu dne 16. dubna v době od 10 do 17 hodin budou připraveny ukázky zdobení a prodej velikonočních vajec i pletení pomlázek z proutí. Každý si může zdarma uplést a odnést vlastní pomlázku. Pro děti budou připraveny lanové prolézačky mezi stromy, lukostřelba, tvořivé dílničky z přírodních materiálů a zvířátka ze záchranné stanice Pateřín. Dalšími celosezónními lákadly jsou výstavy ve vstupní hale arboreta, letní kina, koncerty…

Výstavy ve vstupní hale arboreta započnou Velikonoční nedělí výstavou malířky Evy Musilové. Dále se v průběhu sezóny představí žáci ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci, malíř Pavel Černošek a umělecký sklář Robert Vlasák. Na Jízdárně arboreta opět proběhne open air koncert Karla Kahovce, pěvecké hvězdy 60. let se skupinou George Beatovens. Koncert proběhne ve spolupráci a za pořádání obcí Bílá Lhota. Novinkou pro letošní jaro jsou stovky kusů cibulovin, které byly vysázeny na podzim loňského roku. V parku již září první narcisy a puškinie a netrpělivě jsou také očekávány první tulipány.

V létě se také návštěvníci mohou těšit na slavností otevření nové a již dlouhou dobu slibované  Zemědělské expozice, na které se v současné době intenzivně pracuje – finišují se úpravy vnitřních a venkovních prostor, restaurují se poslední exponáty, raší nové výsadby, bylinky, osévají se první ukázkové plochy.

Autor: red., Antonín Valenta, zdroj foto: VMO

Fotogalerie

Vlastivědné muzeum v Olomouci  zdroj foto: VMO
Vlastivědné muzeum v Olomouci  zdroj foto: VMO
zámecký areál v Čechách pod Kosířem  zdroj foto: VMO
zámecký areál v Čechách pod Kosířem  zdroj foto: VMO
zámecký areál v Čechách pod Kosířem  zdroj foto: VMO Arboreto Bílá Lhota         zdroj foto: VMO
Arboreto Bílá Lhota         zdroj foto: VMO
Arboreto Bílá Lhota         zdroj foto: VMO
pozvánka na výstavu  zdroj foto: VMO

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.