Úterý 26. března 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperský aerobik získává body po celé republice

25.03.2019 - Šumperský aerobik získává body po celé republice -...

Počasí

Zataženo

26.03.2019 - Úterý

Teplota: 10 / 2 - Zataženo

Zataženo

27.03.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Vlastivědný sborník Severní Morava se rozrostl o další svazek

04. ledna 2019 - 12:34

Zpět na seznam článků

S pořadovým číslem sto čtyři

Vlastivědný sborník Severní Morava se rozrostl o další svazek

Vlastivědný sborník Severní Morava č. 104 zdroj foto: VMŠ

Jak je tomu u Severní Moravy zvykem, sborník Vlastivědného muzea v Šumperku opět přináší rozmanitá témata z různých oborů. Nový svazek ocení nadšenci do archeologie, ale také zájemci o místní historii, dějiny umění nebo třeba geologii.

Ve sborníku tak čtenáři najdou článek o osídlení šumperského regionu v mladší době kamenné, ale i studii věnovanou současné grafičce a ilustrátorce Věře Kovářové. Seznámit se také mohou například s osobnostmi, které v období první republiky zastávaly úřad šumperského starosty.

Rubrika Zajímavosti čtenářům mimo jiné přiblíží dalšího severomoravského válečného hrdinu, plk. Josefa Březinu z Bludova, legionáře a účastníka druhého odboje, nebo osudy jedné rodiny šumperských „hraničářů“ v bouřlivém 20. století. Mnohé změny zažilo i Lovecko-lesnické muzeum v Úsově, jehož sto dvacetiletou historii připomíná další článek.

Vlastivědný sborník Severní Morava č. 104 zdroj foto: VMŠ

Plná zajímavých informací je i rubrika Poklady z našich depozitářů. Ta na úvod představí předmět, který je jedním z nejstarších dokladů spojených s využíváním koně na severní Moravě. Tím předmětem je nedávno objevená faléra z doby bronzové. V dalším článku vydá některá svá tajemství obraz neznámé světice a na závěr rubriky se čtenáři mohou seznámit s kolekcí loutkových divadel uchovávaných v muzejních sbírkách. Ve sborníku nechybějí ani recenze a přehled nové vlastivědné literatury. A to z obsahu není ani zdaleka vše.

Sborník lze zakoupit v recepci šumperského muzea a na jeho pobočkách (Muzeum Mohelnice, Zábřeh, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a zámek v Úsově). Cena sborníku činí 90 korun.

Autor: red., P. Hajtmarová

Fotogalerie

Vlastivědný sborník Severní Morava č. 104         zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Jantarová stezka v silničním muzeu

Jantarová stezka v silničním muzeu

Pozvánka Muzea silnic ve Vikýřovicích

Den Horské služby

Den Horské služby

Je 24. březen

Vstup Česka do NATO před dvaceti lety

Vstup Česka do NATO před dvaceti lety

Připomenuli si v Olomouci

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.