Středa 18. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové příměstské tábory v Šumperku

18.05.2022 - Nové příměstské tábory v Šumperku - Dům kultury...

Počasí

18.05.2022 - Středa

Teplota: 18 / 6 - SkoroJasno

19.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 5 - Jasno

Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák

28. ledna 2022 - 11:34

Zpět na seznam článků

SZPI provedla 317 kontrol

Vloni inspektoři zjistili jediný nevyhovující burčák

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Výsledky kontrol burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM) v loňské prodejní sezóně ukázaly pozitivní trend, kdy požadavkům právních předpisů při hodnocení v laboratoři nevyhověl pouze jediný vzorek.

V rámci kontrol inspektoři prověřili přes dvě stě padesát prodejních míst a v jednašedesáti případech přistoupili k odběru vzorku pro analýzu v laboratoři. „Komplexní laboratorní analýza v akreditované laboratoři SZPI prokázala nevyhovující parametry u jednoho vzorku. Jednalo se o produkt původem z Maďarska, u kterého rozbor prokázal nevyhovující obsah alkoholu,“ uvedl tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva, který upřesnil: „Inspektoři zjistili celkem sto třicet pět porušení právních předpisů, které se týkaly mj. chybějících nebo neplatných průvodních dokladů, neodpovídajícího vedení evidenčních knih, nedostatečné hygieny prodeje apod. Z toho ve dvanácti případech inspektoři zjistili nabízení komodity jako „burčák“, přičemž se jednalo o nápoj nepocházející z České republiky.“

Inspektoři uskutečnili kontroly u prodejců i u výrobců, a to zejména u těch, jejichž vzorky v minulosti nevyhověly požadavkům právních předpisů a u nových dosud neprověřených prodejců, kde převládá stánková forma prodeje. Tyto odběry se ve zvýšené míře uskutečňují i na základě podnětu spotřebitele. „Při kontrole se mimo jiné zaměřují na tzv. senzorické požadavky – inspektor na místě hodnotí chuť, vůni a barvu nápoje, řádné označení zboží pro spotřebitele, odpovídající průvodní dokumentaci dokládající původ zboží a hygienu prodeje,“ přiblížil Pavel Kopřiva.

Přehled všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků hodnocených v rámci kontrolní akce je zveřejněn na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly.

Burčák je národní legislativou chráněný tradiční výraz, jehož použití je vyhrazeno pro částečně zkvašený hroznový mošt vyrobený z hroznů révy vinné sklizených a zpracovaných v České republice v daném roce a prodejní sezóna je ohraničena obdobím od 1. srpna do 30. listopadu. Výrobek totožných parametrů, ovšem vyrobený z hroznů sklizených mimo ČR, je možné prodávat pod názvem „částečně zkvašený hroznový mošt“, nikoliv „burčák“. Případné zneužití tradičního výrazu – burčák je považováno za klamání spotřebitele a SZPI v takových případech přistupuje k zahájení správního řízení a uložení pokuty.

Autor: red., P. Kopřiva

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Oceňte své knihovníky

Oceňte své knihovníky

Nenápadní lidé, bez kterých byste nemohli relaxovat

FOTO. Hasiči v kraji pořádali Den otevřených dveří

FOTO. Hasiči v kraji pořádali Den otevřených dveří

Na stanice přilákal stovky dětí i dospělých

Exkluzivní Fotogalerie

Kapela Jelen v Šumperku

Kapela Jelen v Šumperku

Fotek: 67
Přidáno: 23.04.2022

Princezky a princezny v silničním muzeu

Princezky a princezny v silničním muzeu

Fotek: 39
Přidáno: 15.04.2022

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Fotek: 68
Přidáno: 11.04.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.