Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 17. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace

16.04.2021 - Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace - Ve...

Počasí

17.04.2021 - Sobota

Teplota: 8 / 2 - obcasny-Déšť

18.04.2021 - Neděle

Teplota: 11 / 3 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vnitřní struktura oka na dosah

07. dubna 2021 - 13:51

Zpět na seznam článků

Oční klinika FN Olomouc využívá nejmodernější operační systém

Vnitřní struktura oka na dosah

Oční klinika FN Olomouc využívá nejmodernější operační systém zdroj foto:FNOL

Je to fascinující podívaná, když lze ve 3D na obří obrazovce sledovat jemnou a precizní práci chirurga v nitru lidského oka. Díky zvětšení a prostorovému efektu se zdají být mikroskopické činnosti operatéra při nápravě očních vad doslova na dosah. Možnosti, které nabízí přístroj NGenuity®3D, mají ale v první řadě obrovský přínos pro samotné oční lékaře. Posun v kvalitě zobrazování operačního pole považují odborníci za přímo revoluční skok.

Přístroj NGenuity®3D, s nímž v České republice kromě Olomouce mohou pracovat už jen lékaři ve fakultních nemocnicích v Praze, Brně a Ostravě, sestává z několika částí: ploché 3D obrazovky s rozlišením 4K, 3D HDR kamery, výkonného počítače, který umí zpracovat 3D obraz ve vysokém rozlišení, a unikátní konzole. „Přístroj se používá u operací zadního segmentu, tedy sítnice a sklivce, a u katarakty, tedy při odstranění šedého zákalu,“ vysvětluje primář Oční kliniky FN Olomouc Michal Hrevuš.

Oční klinika FN Olomouc využívá nejmodernější operační systém zdroj foto:FNOL

Nejmodernější verze systému přináší dříve netušené zobrazovací možnosti. 3D kamera se napojuje na operační mikroskop a obraz se přenáší na velký LCD panel. „Digitalizovaný obraz je větší a lze s ním dále pracovat. Kromě samotného operačního pole má lékař na monitoru k dispozici také více důležitých údajů o stavu pacienta. Obraz může různě upravit, například použít barevný filtr, jímž zvýrazní vybrané oční struktury a vrstvy tkáně. Zvyšuje se tak chirurgický komfort a zlepšuje se vizualizace operované části oka,“ doplňuje Zdeněk Plešek ze společnosti Alcon.

Oční klinika FN Olomouc využívá nejmodernější operační systém zdroj foto:FNOL

Primář Hrevuš si NGenuity®3D vyzkoušel už v loňském roce a byl z přístroje nadšený. „Díky většímu zobrazení operačního pole mám lepší přehled o tom, co se v oku děje. Je to skvělý pomocník při adaptaci na takzvanou heads-up chirurgii, tedy nový přístup k operativě, kdy není nutné sledovat mikroskop, nýbrž výkon kontrolujete s ´hlavou nahoře´ na obrazovce. Je skvělé, že teď už máme přístroj na klinice natrvalo,“ hodnotí novinku Michal Hrevuš.

NGenuity®3D je nejen vysoce funkční a účinný nástroj pro oční chirurgy, ale také ideální prostředek pro výuku budoucích lékařů. „Medici díky monitoru sledují v reálném čase všechny úkony operatéra a vzhledem k tomu, že operace je možné nahrávat, ať již ve formátu videa nebo fotografií, lékaři mohou záznam využít v prezentacích pro studenty nebo kolegy na odborných setkáních,“ doplňuje Zdeněk Plešek.

Oční klinika FN Olomouc využívá nejmodernější operační systém zdroj foto:FNOL

Nový zobrazovací systém zatím oční lékaři FN Olomouc využili při zhruba dvou desítkách výkonů. „Jeho vytížení bude intenzivnější, budeme jej využívat na všechny nitrooční operace, kterých provádíme přes dva tisíce ročně,“ předpokládá primář Hrevuš.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

Oční klinika FN Olomouc využívá nejmodernější operační systém                     zdroj foto:FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.