Středa 03. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Celorepublikové sčítání lidu se blíží

03.03.2021 - Celorepublikové sčítání lidu se blíží - Těžit z...

Počasí

03.03.2021 - Středa

Teplota: 10 / 1 - SkoroJasno

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

Vnuk připravuje film o svém dědovi, řezbáři Antonínu Suchanovi

24. ledna 2021 - 10:36

Zpět na seznam článků

Přibližně dvaceminutový snímek připomene osobnost i tvorbu umělce

Vnuk připravuje film o svém dědovi, řezbáři Antonínu Suchanovi

Antonín Suchan - Rejchartice Andělárium 2020 zdroj foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

I když výtvarník a řezbář Antonín Suchan opustil tento svět na sklonku minulého roku, vzpomínky na něj brzy ožijí. Jeho vnuk Daniel Suchan točí o svém dědovi film. Vznik krátkého dokumentu podpoří i starosta města Šumperka Tomáš Spurný.

Antonín Suchan, rodák z Bechyně, žil v Šumperku od 60. let minulého století.

Absolvoval Institut výtvarné fotografie, působil jako fotoreportér, později fotografoval pro muzeum, krátce také stál za kamerou ostravské televize, je spoluautorem několika fotografických publikací. Zhruba ve čtyřiceti letech propadl dřevosochání. O tom, že se Antonín Suchan vydal správným směrem, svědčí nejen tři desítky výstav doma i v zahraničí, ale i to, že jeho plastiky zdobí veřejná prostranství i soukromé sbírky.

V září loňského roku mu Vlastivědné muzeum v Šumperku uspořádalo k 80. narozeninám výstavu Ohlédnutí, která byla průřezem jeho tvorbou. „Instalovali jsme zde 79 soch a ten poslední osmdesátý exponát jsem já,“ řekl při zahájení výstavy Antonín Suchan. K narozeninám mu tehdy přišla popřát celá jeho rodina, starosta města Tomáš Spurný a celá řada přátel a obdivovatelů jeho soch.

V neděli 6. prosince se pak jeho rodina a přátelé dozvěděli smutnou zprávu, že výtvarník zemřel.

Prakticky od tohoto okamžiku se v hlavě jeho vnuka Daniela začala rodit myšlenka na vznik dokumentu. „V současné době jsem ve fázi produkční a postprodukční. Mám natočených zhruba šedesát minut rozhovorů s dědečkovými kamarády Tomášem Wurstem a Oldřichem Svozilem. Nechybí zde jeden z dědových synů Marek Suchan, který kráčí v jeho šlépějích. Účinkující mluví o dědově životě, jeho díle a o vztahu k řezbářskému řemeslu. Mým záměrem je vytvořit svůj vlastní subjektivní pohled na člověka, který byl mým uměleckým vzorem,“ říká o vznikajícím snímku Daniel Suchan, který zároveň požádal město Šumperk o finanční podporu.

Prozradil, že jeho cílem je dostat zhruba dvacetiminutový film na české dokumentární festivaly či filmové soutěže, jako je například Mezinárodní festival krátkých filmů autorů do 30 let Mladá Kamera 2021, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2021 nebo Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc 2021. „Antonína Suchana řadím k osobnostem, které k Šumperku patřili tělem i duší. S jeho díly se setkávám prakticky na každém kroku, jsou nepřehlédnutelná, zakořenily v našem regionu a neodmyslitelně sem patří. Jsem rád, že dokument, který nám Antonina Suchana bude připomínat, mohu finančně podpořit,“ uvedl starosta Tomáš Spurný.

Autor: red., S.Singerová - mus,

Fotogalerie

Antonín Suchan - Rejchartice Andělárium 2020                    zdroj foto: archiv sumpersko.net - M. Jeřábek

Další články z rubriky

Otevřené muzeum on-line

Otevřené muzeum on-line

Pozvánka VM Olomouc

„Nadějné vyhlídky“

„Nadějné vyhlídky“

Slibuje Dům kultury Šumperk svým příznivcům

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.