Vodní hladiny jsou nedostatečně zamrzlé
06. ledna 2015 - 00:48
Hasiči varují veřejnost
Hasiči varují před nedostatečně zamrzlými hladinami zdroj foto: HZS
Jakmile se hladiny rybníků, vodních nádrží a při delších a silnějších mrazech pokryjí vrstvou ledu, lidé si vyráží zabruslit na čerstvém vzduchu a v přírodě. Je to přeci daleko romantičtější než tlačenice na stadionu.
Zamrzlé rybníky využívají lidé také k procházkám nebo zkrácení si cesty. Led v těchto dnech ještě ale není dostatečně silný na to, aby unesl dospělého člověka. Takováto procházka se stala osudnou i ženě, která v neděli 4. ledna venčila psa u vodní nádrže Poděbrady v Olomouci.
Led v tomto případě nebyl dostatečně silný ani na to, aby unesl psa, který se po něm rozběhl a probořil se do studené vody. Žena se snažila psa zachránit a po tenkém ledě se k němu pokoušela dostat.
Ne každý případ ale končí takto šťastně. Proto ještě než vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho dostatečné síle a pevnosti. Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu. „Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, např. listí. Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi, myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat,“ zdůrazňuje tisková mluvčí Generálního ředitelství HZS Nicole Zaoralová.
Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. „Prudkým kopáním nohama se snažte dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější,“ radí mluvčí Zaoralová.
Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano. „Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo a nikdy ho nenechávejte samotného, bez dozoru. Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112,“ doporučuje Nicole Zaoralová.
Autor: red., Nicole Zaoralová, zdroj foto: HZS
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.