Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vodní hladiny jsou nedostatečně zamrzlé

06. ledna 2015 - 00:48

Zpět na seznam článků

Hasiči varují veřejnost

Vodní hladiny jsou nedostatečně zamrzlé

Hasiči varují před nedostatečně zamrzlými hladinami zdroj foto: HZS

Jakmile se hladiny rybníků, vodních nádrží a při delších a silnějších mrazech pokryjí vrstvou ledu, lidé si vyráží zabruslit na čerstvém vzduchu a v přírodě. Je to přeci daleko romantičtější než tlačenice na stadionu.

Zamrzlé rybníky využívají lidé také k procházkám nebo zkrácení si cesty. Led v těchto dnech ještě ale není dostatečně silný na to, aby unesl dospělého člověka. Takováto procházka se stala osudnou i ženě, která v neděli 4. ledna venčila psa u vodní nádrže Poděbrady v Olomouci.

záchrana topíse se ženy na Poděbradech

Led v tomto případě nebyl dostatečně silný ani na to, aby unesl psa, který se po něm rozběhl a probořil se do studené vody. Žena se snažila psa zachránit a po tenkém ledě se k němu pokoušela dostat.

O případu jsme ZDE.

Ne každý případ ale končí takto šťastně. Proto ještě než vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho dostatečné síle a pevnosti. Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu. „Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, např. listí. Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi, myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat,“ zdůrazňuje tisková mluvčí Generálního ředitelství HZS Nicole Zaoralová.

Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, zachovejte klid. „Prudkým kopáním nohama se snažte dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh. Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější,“ radí mluvčí Zaoralová.

záchrana topíse se ženy na Poděbradech

Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte vestoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano. „Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo a nikdy ho nenechávejte samotného, bez dozoru. Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112,“ doporučuje Nicole Zaoralová.

Autor: red., Nicole Zaoralová, zdroj foto: HZS

Fotogalerie

Hasiči varují před nedostatečně zamrzlými hladinami   zdroj foto: HZS

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.