Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. května 2026 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

1000 mil československých

20.05.2026 - 1000 mil československých - Vzpomínková jízda

Počasí

20.05.2026 - Středa

Teplota: 21 / 7 - Oblačno

21.05.2026 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 11 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Vodní nádrže na území České republiky jsou většinou plné

05. května 2026 - 15:10

Zpět na seznam článků

Ze sedmdesáti až sta procent

Vodní nádrže na území České republiky jsou většinou plné

ilustrační snímek zdroj: MZ

Vodní nádrže na území České republiky jsou z velké části naplněné, aby mohly vodu využít v případě extrémního sucha. Je to důležité k zajištění potřeb vodárenství a průmyslu a zajištění minimálních zůstatkových průtoků ve vodních tocích ke zlepšení kvality vody a vytvoření dobrých podmínek pro vodní organismy.

„Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou nyní naplněny ze sedmdesát až sto procent a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Voda zadržená ve vodních nádržích slouží k zajištění odběrů pro potřeby vodárenského sektoru a průmyslu,“ řekl ministr zemědělství Martin Šebestyán.

V období sucha státní podniky Povodí rovněž nadlepšují průtoky ve vodních tocích, aby zajistily minimální zůstatkový průtok pod přehradami. Díky tomu mohou v řekách a potocích i v době sucha přežívat vodní živočichové a rostliny.

„V součtu za všechny státní podniky Povodí bylo v březnu akumulováno 129 milionů m3, od začátku letošního roku bylo ve významných vodních nádržích na území České republiky akumulováno 538 milionů m3. Za březen bylo z vodních nádrží nadlepšeno přes 18 milionů m3 do vodních toků pod nádržemi. Od začátku roku bylo z vodních nádrží nadlepšeno celkem přes 89 milionů m3,“ uvedl tiskový mluvčí Vojtěch Bílý, který upřesnil: „Poslední souhrnné informace o hydrologické situaci a suchu jsou z konce dubna. Hladiny vodních toků měly převážně mírně klesající tendenci. Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla celkově podnormální. Horší situace je v oblasti půdního sucha, kde Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registruje silné sucho v nižších polohách především v severozápadních, středních a jihozápadních Čechách a na jihu Moravy.“

Zásoba vody ve významných vodních dílech zdroj: MZ

Autor: red., V. Bílý, zdroj foto: MZ

Fotogalerie

ilustrační snímek                 zdroj: MZ

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.